Dosar de evaziune fiscală cu prejudiciu de peste 480.000 lei. Administratorul unei firme de comerţ cu legume şi fructe, propus pentru trimitere în judecată
Poliţişti ai Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au finalizat, joi, cercetările într-un dosar penal în care R.C.G., de 39 de ani, din Alba Iulia, este învinuit de comiterea infracțiunilor de „efectuarea cu ştiinţă de înregistrări inexacte precum şi omisiunea cu ştiinţă a înregistrărilor în contabilitate (…)”.
Poliţiştii au stabilit faptul că, în perioada 2008-2010, învinuitul, în calitate de asociat şi administrator al unei societăţi comerciale ce are ca şi obiect de activitate comerţul cu legume şi fructe, a derulat activităţi comerciale omiţând, în parte, să evidenţieze în contabilitate veniturile realizate, cauzând în acest fel un prejudiciu bugetului de stat, în valoare de 487.565 lei.
Dosarul a fost înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba cu propunere de punere în mişcare a acţiunii penale, emiterea rechizitoriului şi trimiterea în judecată a lui R.C.G.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (1)