CUGIR
Drumul forestier ce face legătura între Cugir și Șureanu ar putea fi preluat de către administrația locală pentru modernizare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/07/cugir-sureanu-drum-forestier.jpg)
Administrația publică locală din Cugir este hotărâtă să obțină proprietatea pentru drumul forestier Râul Mare – Şureanu, care se află în prezent în domeniul public al statului și în administrarea Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva. Potrivit primarului Adrian Teban, preluarea de către orașul Cugir a drumului care face legătura cu domeniul Schiabil Şureanu ar permite administrației să dezvolte infrastructura montană, esențială turismului.
„Putem vorbi despre dezvoltarea turistică și economică a zonei de munte, doar în măsura în care reușim să accesibilizăm căile de acces. Drumul Râul Mare-Cugir are nevoie de investiții, însă le putem realiza doar dacă devenim proprietari asupra lui și a terenului aferent. În momentul de față, doar 6,6 Km se află în proprietatea publică a oraşului Cugir”, a transmis Adrian Teban, pe rețeaua de socializare Facebook.
Inițiativa edilului a primit undă verde din partea Consiliului Local care a aprobat joi în şedinţă publică extraordinară un proiect de hotărâre prin care își dă acceptul cu privire la solicitarea care urmează a fi realizată. Trebuie precizat că demersul conducerii primăriei vine ca urmare a oportunității oferite de recentele modificări legislative (Legii nr. 65/2019,Ordinul nr. 1019/2019 ) care permit trecerea unor astfel de obiective din domeniul public al statului şi din administrarea Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva în domeniul public al unităţilor administrativ-teritoriale şi în administrarea consiliilor locale.
Dezvoltarea zonei montane este un obiectiv al administrației locale care, anul trecut, prin HCL Nr. 103 a decis să propună declararea Cugirul ca staţiune turistică de interes naţional, în vederea promovării Munţilor Şurianu. În spiritul aceleași idei, împreună cu celelalte primării din jur, a fost înființată Asociația „Munții Surianu”, al cărei scop este acela de a pregăti proiecte cu finanțare europeană în exercițiul financiar 2021-2027, au transmis reprezentanții administrației locale din Cugir.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
Marcu
luni, 03.08.2020 at 08:45
Daca ma trezeam brusc din somn dupa 4 ani, si vedeam stirea asta, stiam sigur ca vin alegerile.
Eu zic ca intai si intai sa mai terminati ce ati inceput, domnilor edili.