DRDP Brașov ia măsuri. Pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu, vor fi montate indicatoare cu mesajul „Atenție animale!” . Panourile vor fi amplasate în zonele în care în ultimele zile, doi urși ce au reușit să intre pe carosabil și fost omorâți de autovehicule.

Publicitate

În urma ultimelor accidente de pe A1, între Sebeș și Sibiu vor fi montate indicatoare cu mesajul „Atenție animale”.  DRPD Brașov speră că prin montarea panourilor vor atrage atenția șoferilor că animalele pot sări peste gardurile de protecție ale autostrăzii și ajunge pe carosabil.

Citește și: FOTO: Un urs a fost lovit MORTAL de o camionetă pe autostrada Sibiu-Sebeș

Măsura a fost anunțată după ce în weekendul ce a trecut doi urși ce au reușit să pătrundă pe carosabil unde au fost loviți de mașini și în urma impactului au decedat.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

CITEȘTE ȘI: FOTO: Problemele cu animalele sălbatice continuă pe autostrada A1. Pui de urs lovit mortal de o mașină între Sibiu și Sebeș

Din fericire nici un participant la trafic nu a fost rănit în urma celor două accidente produse în zilele de sâmbătă și duminică.