Echipa de canotaj a României, performanță ISTORICĂ la Campionatele Europene din Germania. A cucerit 6 medalii în 7 finale

Echipa de canotaj a României a cucerit 6 medalii în 7 finale la Campionatele Europene din Germania, realizând o performanță istorică.

Sportivii au câștigat trei medalii de aur și trei de bronz. Ancuța Bodnar și Simona Radiș, campioanele olimpice de la Tokyo, au luat medalia de aur la dublu vâsle feminin.

La fel de bine s-a descurcat și echipa de dublu rame masculin, formată din Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan.

Echipa României a obținut trei medalii de aur, la dublu rame, feminin (Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu) şi masculin (Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan), precum şi la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radioiş, campioane olimpice la Tokyo) şi trei de bronz, la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş), patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci) şi patru vâsle masculin (Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Marian Enache).

Echipajul masculin 8+1, format din Florin Arteni, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam şi Adrian Munteanu, s-a clasat pe locul 5 în ultima finală a zilei cu participare românească.

Duminică vor mai evolua în finalele pentru medalii Ionela Cozmiuc (simplu vâsle feminin categorie uşoară) şi echipajul feminin de 8+1 (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu).

Sursă: Digi24.ro, Agerpres