BLAJ

Echipa de volei din Blaj, în sferturile de finală ale Cupei CEV. Victorie fără emoții în fața echipei elene AC PAOK Salonic

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei feminin, după ce a dispus de echipa elenă AC PAOK Salonic, cu scorul de 3-0 (25-11, 25-20, 25-19), marţi, la Târgu Mureş, în manşa secundă a optimilor de finală.

Vicecampioana României a obţinut victoria într-o oră şi 16 minute, în faţa a 250 de spectatori, după ce câştigase şi în tur, cu 3-1, scrie agerpres.ro.

Nadja Ninkovic a fost cea mai bună realizatoare a echipei ardelene, cu 13 puncte, susţinută de grecoaica Olga Strantzali, cu 10 puncte, Ghergana Dimitrova, 9 puncte.

De la oaspete s-a remarcat Evangelia Merteki (8).

Meciul a fost arbitrat de turcul Erol Akbulut şi de sârbul Predrag Balandzic.

În sferturi, adversara formaţiei din Blaj va fi echipa franceză Volero Le Cannet, care a câştigat meciul de acasă cu VK UP Olomouc (3-0), revanşa fiind programată miercuri, în Cehia.