Echipa Poliţiei Municipiului Alba Iulia a câştigat prima ediţie a Cupei „Iani Mitracu” la fotbal. Rezultatele competiţiei

poza turneu Poliţiştii din Alba, prin Asociaţia „Dinamo” au organizat un turneu de fotbal, în memoria fostului coleg, Iani Mitracu, care în urmă cu un an a decedat pe terenul de fotbal. Prima ediţie a competiţiei a fost câştigată de echipa Poliţiei Municipiului Alba Iulia, care a obţinut scor 2-1 în meciul cu colegii lor din Aiud.

Competiţia fotbalistică este una omagială şi a avut loc la un an de la trecerea în prematură în nefiinţă a lui Iani Mitracu, fost poliţist în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, transmite IPJ.

La startul turneului din acest an, ce s-a desfăşurat pe teren sintetic, s-au înscris 12 echipe de fotbal din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba precum şi echipele „Unirea” Alba Iulia şi „Prietenii lui Iani”. Finala mică a fost câștigată de Poliția Municipiului Sebeș, care a învins Poliția Câmpeni, cu scorul de 4-2, iar în finala mare câştigătoare a fost echipa Poliţiei Alba Iulia, care a jucat cu Poliţia Aiud, scor 2-1.

Joi a avut loc festivitatea de deschidere a turneului, ocazie cu care, s-a ţinut un moment de reculegere, iar şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal Ioan Nicolae Căbulea, a evocat memoria lui Iani Mitracu. Totodată, lovitura de deschidere a competiţiei a fost acordată doamnei Mitracu Henrieta, soţia lui Iani.

Asociaţia „Dinamo” a poliţiştilor din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba îşi propune organizarea anuală a turneului de fotbal „Iani Mitracu”.

Rezultatele primei ediții a Memorialului „Cupa Iani Mitracu”, potrivit absport.ro: