EVENIMENT
Echipamente medicale pentru dotarea Secției de Maternitate și Pediatrie a Spitalului din Cugir. Investiție de peste 190.000 de lei
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/03/DSC0221-e1579768047975.jpg)
Spitalul Orășenesc din Cugir cumpără echipamente medicale pentru dotarea clădirii Secției de Maternitate și Pediatrie. Valoarea investiției se ridică la peste 190.000 de lei.
Spitalul Orășenesc din Cugir a lansat, la sfârșitul lunii februarie, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) o licitație pentru achiziția de echipamente medicale.
Valoarea totală estimată este de 197.484,42 de lei, fără TVA.
Potrivit caietului de sarcini, la momentul actual, clădirea Maternitate – Pediatrie unde urmează a fi amplasate echipamentele medicale se află în reabilitare și modernizare.
Se propune achiziția următoarelor echipamente:
- aparat anestezie cu monitor inclus – 1 buc.
- lampă examinare reflector cu picior – 1 buc.
- sistem reanimare – 1 buc.
- incubator transport detașabil – 1 buc.
Spitalul Orășenesc Cugir este o instituție medicală construită cu aproximativ 66 de ani în urmă și este organizată pe o gamă largă de specialități, asigurând servicii medicale la circa 25.000 de locuitori. Spitalul are 147 paturi spitalizare continuă plus 3 paturi spitalizare de zi, asigurând servicii medicale pentru orașul Cugir și 7 localități componente.
Serviciile medicale sunt asigurate de o echipă ce reunește 193 de angajați, dintre care 32 sunt medici cu specializare în ramurile medicale de bază: medicină internă, pneumologie, pediatrie, chirurgie, obstetrică și ginecologie, dermatovenerologie, reabilitare medicală, infecțioase, cardiologie, anestezie și terapie intensivă, servicii paraclinice, oftalmologie, etc.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)