Elevii din Ceru Băcăinți vor putea urma din nou cursuri gimnaziale. Școala din Valea Morii, salvată de la închidere
Multe dintre școlile din comunele îndepărtate și greu accesibile din județul Alba, tot mai evitate și mai refuzate de profesori la o eventuală repartiție în urma examenului de titularizare în învățământ, sunt amenințate de pericolul închiderii sălilor de clasă, lăsându-le puținilor elevi opțiunea de a urma cursurile unei școli dintr-o altă localitate.
Este și cazul celor 15 elevi din Ceru Băcăinți, care, de doi ani încoace, de când a fost desființat segmentul gimnazial al școlii, au fost nevoiți să urmeze cursurile claselor V-VIII, în localitățile învecinate. De asemenea, cei 7-8 copii din Valea Morii, comuna Vidra erau cât pe ce să rămână fără școală în sat din toamnă, din cauza numărului mic al elevilor, dar și al cadrelor didactice. În urma mai multor cereri din partea părinților, Inspectoratul Școlar Județean Alba a decis să reia activitatea unităților de învățământ.
„Există mai multe criterii care au dus la această situație. Un motiv ar fi că nu prea sunt copii, iar, pe de altă parte, există inconvenienţe și din partea unor cadre didactice. Nu putem merge contrar intereselor părinților și ale copiilor. Școlile își vor relua cursurile”, a spus Sandea.
FOTO: albumdefamilie.ro
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit






Comentarii (3)