Miliardarul Elon Musk a postat în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă pe reţeaua X, pe care o deţine, un mesaj potrivit căruia „Soros şi USAID subminează democraţia în România”, transmite Agerpres.

Publicitate

Elon Musk, consilier al preşedintelui american Donald Trump, a preluat o postare a unui internaut care face legătura între o judecătoare a Curţii Constituţionale din România, Iulia Scântei, şi „un agent al lui Soros” şi fost consilier al lui Klaus Iohannis, Sandra Pralong.

În postarea preluată de Musk se menţionează că Sandra Pralong s-ar fi folosit de ONG-ul RePatriot, finanţat de USAID şi din care ar face parte şi Iulia Scântei, pentru a influenţa procesul de anulare a alegerilor prezidenţiale.

Publicitate

Este pentru a treia oară în această săptămână când Elon Musk are postări critice despre România.

Consilierul lui Donald Trump Elon Musk a postat joi că Marian Enache, preşedintele Curţii Constituţionale este „un tiran, nu un judecător”.

Elon Musk a mai avut la începutul săptămânii o postare în care afirma, textual, că „România îşi merită propria suveranitate!”.

Miliardarul a făcut acest comentariu după ce a preluat o postare despre faptul că fostul candidat în alegerile prezidenţiale din România Călin Georgescu a anunţat la o televiziune din România că, dacă va deveni preşedinte, în prima zi va interzice întreaga reţea Soros în România.

Publicitate

Cu o zi înainte de postare, George Simion, președintele AUR, a postat pe contul său X o scrisoare prin care l-a invitat pe Elon Musk în România.

Simion îl laudă în scrisoare pe Musk pentru ”vocea sa puternică” și pentru ”sprijinul constant pe care îl acordați poporului român”, în condițiile în care miliardarul american a avut cinci referiri critice la anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie – decembrie 2025.