EVALUAREA NAȚIONALĂ: Cele 3.000 de lucrări de Limba Română ale elevilor din Alba, recorectate după noul barem
În subiectul probei de Limba și Literatura Română, elevii au avut de rezolvat un exercițiu de gramatică, a cărui cerință era să analizeze o propoziție subordonată dintr-o frază: „Ceea ce mă deranjează este dificultatea răsfoirii”. Variantele de răspuns, în testul grilă, erau multiple: „atributivă”, „predicativă” sau „subiectivă”, iar în baremul emis inițial de Ministerul Educației, singura variantă corectă era ultima („subiectivă”). După numeroasele comentarii ale elevilor și părinților, cum că și cea de-a doua variantă ar fi corectă („predicativă”), Ministerul Educației a introdus și această variantă în barem, ca fiind corectă.
Profesorii au început deja recorectarea lucrărilor, iar rezultatele vor fi afișate vineri, conform programului anunțat. Contestațiile pot fi depuse până vineri după-masa, iar rezultatele finale vor fi afișate luni, 2 iulie 2012.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)