Femeile însărcinate ar putea avea dreptul să fie însoțite de o persoană aleasă în timpul travaliului, al nașterii și al transferului intrainstituțional. Proiectul de lege a fost adoptat de Senat și urmează să ajungă la vot în Camera Deputaților.

Publicitate

Proiectul completează Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003 și reglementează dreptul femeilor însărcinate la un însoțitor și la intimitate în timpul travaliului și al nașterii.

"Femeia însărcinată are dreptul la respectarea demnității, intimității și vieții private pe tot parcursul sarcinii, travaliului, nașterii și până la externare.

Unitățile sanitare publice și private au obligația de a asigura condiții minime pentru protejarea intimității femeii însărcinate.

Aceste condiții includ, după caz, asigurarea unor măsuri adecvate de protecție a intimității, prin soluții organizatorice sau tehnice corespunzătoare.

Publicitate

Lipsa resurselor materiale sau modul de organizare a unității sanitare nu pot constitui, în sine, un motiv pentru restrângerea acestui drept, în lipsa unor motive obiective, justificate medical sau epidemiologic", prevede actul normativ, citat de Agerpres.

Proiectul mai stabilește că "femeia însărcinată are dreptul de a fi însoțită, la cerere, de o persoană aleasă de aceasta, pe tot parcursul travaliului, nașterii și transferului intrainstituțional".

În ce condiții ar putea fi refuzat însoțitorul

Dreptul la însoțitor ar urma să fie aplicat cu respectarea regulilor de igienă, de siguranță medicală și a celor epidemiologice.

Prezența însoțitorului ar putea fi limitată doar în cazuri excepționale, atunci când există motive medicale sau epidemiologice.

Publicitate

Decizia ar urma să fie luată de personalul medical care se ocupă de îngrijirea pacientei.

Senatul este primul for sesizat cu aceste proiecte, Camera Deputaților este decizional.