EVENIMENT
Fetiță de 1 an din Cergău, transportată cu elicopterul SMURD la București. Avea arsuri de gradul II și III, după ce s-a opărit cu apă fierbinte
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/08/elicopter-smurd.jpg)
Fetița a ajuns la Spitalul municipal din Blaj cu arsuri de gradul II și III, după ce s-a opărit cu apă clocotită. Potrivit medicilor, în cazul copiilor până în vârsta de 2 ani, care suferă arsuri pe o suprafață a corpului de peste 5%, este necesar transferul la Spitalul de Arși, astfel că fetița a fost transportată, duminică, cu un elicopter SMURD, pentru îngrijiri medicale la București.
Fetiţa a suferit arsuri pe o suprafață de aproximativ 20% din corp, în zona picioarelor.
„Duminică s-a prezentat în Urgenţă, adusă de părinţi o fetiţă de 1 an şi 4 luni cu arsuri de gradul II, pe 20% din suprafaţa corporală, mai ales pe membrele inferioare. A fost stabilizată şi trimisă conform protocolului, la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Bucureşti, la secţia de Chirurgie Plastică”, a spus directorul medical al Spitaluli municipal din Blaj, Voina Suciu.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)