Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

FOTO: 22 de elevi ai Colegiului Militar din Alba Iulia, premiați la Gala Performerilor 2019. LISTA olimpicilor din județul Alba


Publicat

Șapte elevi şi cinci absolvenţi ai Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul” au fost premiaţi duminică, 15 decembrie, la „Gala Performerilor 2019”. Evenimentul, aflat la a IX-a ediţie, a fost organizat de Consiliul Judeţean Alba în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.

În cadrul galei, s-au acordat distincţii şi premii pentru recunoaşterea şi evidenţierea performanţelor obţinute de elevii şi cadrele didactice din judeţul Alba, la Olimpiadele Naţionale Şcolare etapele: judeţeană, naţională şi internaţională, desfăşurate în anul şcolar 2018 – 2019.

22 de elevi şi absolvenţi ai colegiului militar albaiulian au primit premii, constând în diplome şi bani, pentru performanţele obţinute. Alături de ei au fost premiaţi şi cei 10 dascăli care i-au pregătit şi i-au ajutat să obţină aceste rezultate:

Elevi:

– Mara Bîcleşanu, locul I la etapa judeţeană a Olimpiadei Naţionale de Limbi Romanice: Franceză, profesor coordonator Roman Carmen;

– Alexandru Brătescu, locul I la etapa judeţeană la Olimpiada Naţională de Religie – Alianţa Evanghelică: Cultele baptist, penticostal şi creştin după Evanghelie, profesor coordonator pr. Ioan Nistor;
– Raul Buontempo, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană, pregătire individuală;

– Alexandra Ciule, locul I la etapa judeţeană + menţiune oferită de Ministerul Educaţiei Naţionale la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română: Secţiunea B – Lectura ca abilitate de viaţă, profesor coordonator Cosmina Mircea şi locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox, profesor coordonator pr. Ioan Nistor;

– Ştefania Corcheş, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere şi Gândire Critică „Tinerii dezbat”, profesor coordonator Simina Dura;

– Robert Cristea, Premiul Special Olimpiada Naţională de Limbi romanice: Spaniolă, pregătire individuală;
– Vlad Degeu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Fizică, profesor coordonator Laura Ciobanu;

– Alexandra Fildan, locul I etapa judeţeană + menţiune oferită de Ministerul Educaţiei Naţionale Olimpiada Naţională de Ştiinţe socio-umane: Filozofie, profesor coordonator Simina Dura;

– Iulian Florea, locul I etapa judeţeană + menţiunea Ministerului Educaţiei Naţionale, Medalie de argint Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere şi Gândire Critică „Tinerii dezbat”, profesor coordonator Simina Dura;

– Bianca Iorga, locul I etapa judeţeană + premiul special Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză, Roman Carmen;

– Adelina Lăzărescu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română: Secţiunea A – Limba şi Literatura Română, profesor coordonator Simona Mureşan;

– Alecsandra Man  Lup, locul I etapa judeţeană + premiul ppecial Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă, pregătire individuală;

– Andrei Moldovan, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Fizică, profesor coordonator Sanda Irimie;
– Darius Olar, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de istorie, profesor coordonator Dan Anca;

– Costin Peiu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere şi Gândire Critică „Tinerii Dezbat”, profesor coordonator Simina Dura;

– Ancuţa Rusu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză, profesor coordonator Lucia Lupu;

– Alexandra Sîrbu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de istorie, profesor coordonator Dan Anca;

Absolvenţi:
– Alexandru Bodea, locul I la etapa judeţeană + premiul special la Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox, profesor coordonator pr. Ioan Nistor;

– Andrei Crăciun Puiu, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Ştiinţe socio-umane: Economie, profsor coordonator Simina Dura;

– Cristian Faur, locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Religie – Alianţa Evanghelică: Cultele baptist, penticostal şi creştin după Evanghelie, profesor coordonator pr. Ioan Nistor;

– Alexandru Lazăr,  locul I etapa judeţeană Olimpiada Naţională de Limba Engleză, profesor coordonator Alina Chiorean;

– Ioana Tomoiagă, loc I etapa judeţeană + menţiunea Ministerului Educaţiei Naţionale, Menţiune Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano-Catolic – limba română şi Greco-Catolic, profesor coordonator pr. Ioan Nistor.

Gala performerilor a fost oranizată de Consiliul Județean Alba

Peste 200 de elevi olimpici și profesorii care i-au pregătit au fost premiați, duminică, de Consiliul Județean Alba, pentru performanța în educație, în cadrul evenimentului ”Gala performerilor”.

Au fost acordate distincții și premii pentru recunoașterea și evidențierea performanțelor obținute de elevii și cadrele didactice de la unitățile școlare din județ, la Olimpiadele Naționale Școlare etapele: judeţeană, naţională şi internaţională, desfășurate în anul școlar 2018-2019, performanțe care au contribuit la promovarea județului Alba atât în țară, cât și peste hotare.

Evenimentul a fost organizat de Consiliul Județean Alba, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Alba.

Premierea s-a făcut conform Regulamentului de acordare a premiilor elevilor olimpici și cadrelor didactice, care au obţinut rezultate de excepţie, aprobat prin Hotărârea Consiliului Judeţean Alba nr. 357/29 noiembrie 2017, modificat şi completat prin Hotărârea Consiliului Judeţean Alba nr. 243/14 septembrie 2018, în baza situaţiei primite de la Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.

Valoarea totală a premiilor, constând în diplome şi bani, este de 75.040 lei, această sumă fiind alocată din bugetul local al Judeţului Alba.

Au fost premiaţi 212 elevi şi 161 de cadre didactice.

LISTA performerilor:

Elev / unitate de învățământ / localitate / olimpiada – disciplina / profesor

Boc Dalia Cerasela – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Turism și Alimentaţie – Beca Felicia / Cetean Emil / Dincă Cristian / Popa Victoria

Bîrz Andreea Maria – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Economic, Administrativ, Comerț – Ciocan Carmen / Popa Victoria / Cetean Emil

Moga Nicolae – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano – Catolic – Limba Română și Greco – Catolic – Pr. Roșu Radu Vasile

Doboș Ștefania Alexandra – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Himcinschi Simona

Albu Cristian – Gabriel – Colegiul Naţional „Avram Iancu” – Cîmpeni – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Informatică – Berindeie Elena / Berindeie Nicolae Virgil

Dobra Andrei – Daniel – Colegiul Naţional „Avram Iancu” – Cîmpeni – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Informatică – Berindeie Elena / Berindeie Nicolae Virgil

Gaiţa Ştefan – Lucian – Colegiul Naţional „Avram Iancu” – Cîmpeni – Mențiune – MEN – Olimpiada de Tehnologia Informaţiei – Sicoe Lenuţa Ionela

Petruse Cătălin – Colegiul Naţional „Avram Iancu” – Cîmpeni – Loc I Etapa Jud /Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Sociologie – Corcheș Nicolae

Kónya Sarolta – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Medalie de Bronz acordată de Societatea Română de Fizică – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic Și Unitarian – Lázár Emőke

Kónya Virág – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Medalie de Bronz acordată de Societatea Română de Fizică – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic Și Unitarian – Lázár Emőke

Başa Laura – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Nagy Egon

Gábor Farkas Ferenc – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matematică pentru Şcolile/Secţiile cu predare în Limba Maghiară – Szabó Elisabeta

Kerekes Dóra – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic și Unitarian – Lázár Emőke

Kodori Szidónia – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matematică pentru Şcolile/Secţiile cu predare în Limba Maghiară – László László

Kürti Márk – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud /Premiu Special – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic și Unitarian – Lázár Emőke

Nyitrai Orsolya Éva – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Fodor Katalin

Onoga Kriszta – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Fodor Katalin

Opriţa Kis Norbert Dániel – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Fodor Katalin

Pál Armella – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Nagy Egon

Pap Noémi – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic și Unitarian – Lőrincz Ildikó

Szakács Amália – Colegiul Naţional „Bethlen Gábor” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională De Religie – Cultele: Reformat, Evanghelic și Unitarian – Lőrincz Ildikó

Arion Radu – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Suciu Gabriela

Bel Luana Andrada – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul II – Olimpiada Naţională de Astronomie și Astrofizică – Marian Anca Catalina

Bel Luana Andrada – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Lingvistică „Solomon Marcus” – Secțiunea II de Performanță – Cerbu Mioara

Bîrluţiu Claudiu Andrei – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională Interdisciplinară „Științele Pământului” – Anna Milea / Băruţă Rodica / Sicoe Pamfil / Pletea Ioan

Blaj Horaţiu – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Gligor Liliana /Muntean Aida

Cirlea Mihai – Alexandru – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Informatică – Mureșan Laura

Durbacă Sorin – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Geografie – Pletea Ioan

Filimon Robert Alexandru – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Biologie – Milea Anna

Fiț Tito Rareș – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Mențiune – Olimpiada Naţională de Istorie – Rotche Andreea

Ghişa Alexandru Nicolae – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Premiul Iii – Olimpiada Naţională de Astronomie și Astrofizică – Sicoe Pamfil

Ghișa Ștefania – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istorie – Rotche Andreea

Giurgiu Teofil – Costin – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matermatică – Rusu Valentina

Groza Daniela – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiu Special – Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – Mureşan Laura

Marc Rareş Eugen – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Zisu Mihaela

Pantea Paul – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano – Catolic – Limba Română și Greco – Catolic – Pr. Dobrin Adrian

Pop Alexandra – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba și Literatura Română – Cerbu Mioara

Popa Florin Alexandru – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul I – Olimpiada Naţională de Chimie – Băruță Rodica

Popa Florin Alexandru – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Biologie – Cerbu Valeriu

Sasu George Gabriel – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Preg. Individuală

Stănescu Anca Georgiana – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Bădău Georgeta/Crișan Alina

Stoica Lavinia Maria – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba și Literatura Română – Busuioc Carmen

Suciu Alin Florin – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – Mureşan Laura

Toader Daniel – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune – Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – Mureşan Laura

Voina Maria – Colegiul Naţional „Horea, Cloșca și Crișan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Goția Ioana

Chelărescu Teodora – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” – Baj – Mențiune – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Gânța Dorina

Comșa Dorin – Iulian – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Informatică – Ghiță Romanța

Hațegan Dragoș Gheorghe – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Fizică – Mărginean Luca

Moldovan Cristian – Ioan – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Loc I Etapa Jud + Menţiune – Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – Ghiță Romanța

Teodorescu Tania – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Solomon Adrian

Alba Alexia – Andreea – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Clasice: Latină – Szilaghi Anemona Sînziana

Anca Gabriel – Mark – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud + Premiul I – Olimpiada Naţională de Limbi Clasice: Latină – Szilaghi Anemona Sînziana

Botei Claudia – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Caizer Daniela

Crișan Alessandra – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Hamorszki Andreea

Dancea Ioana Diana – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Caizer Daniela

Ispas Ioan Adrian – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Biologie – Costan Zamfira

Man Alessia – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Premiul I – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Costea Ioana Maria

Man Alexandra Teodora – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Psihologie – Caizer Daniela

Moldovan Cătălin – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud + Menţiune Men – Olimpiada Naţională de Chimie – Fulea Sorina Diana

Munteanu Filip – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matematică – Vântu Iulian

Olar Cristina Gabriela – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Caizer Daniela

Bîcleşanu Alexia – Mara – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Roman Carmen

Bodea Nicolae – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Pr. Nistor Ioan

Brătescu Alexandru – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Alianţa Evanghelică: Cultele Baptist, Penticostal Şi Creştin După Evanghelie – Pr. Nistor Ioan

Buontempo Raul – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Preg. Individuală

Ciule Alexandra Ioana – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune Men – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea B – Lectura Ca Abilitate De Viaţă – Mircea Cosmina

Ciule Alexandra Ioana – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Pr. Nistor Ioan

Corcheș Ștefania – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Dura Simina

Crăciun Puiu Andrei – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Economie – Dura Simina

Cristea Robert Mihai Emilian – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă – Pregătire Individuală

Degeu Vlad – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Fizică – Ciobanu Laura

Faur Cristian – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Alianţa Evanghelică: Cultele Baptist, Penticostal și Creştin După Evanghelie – Pr. Nistor Ioan

Fildan Alexandra – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Filozofie – Dura Simina

Florea Iulian – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN, Medalie de Argint – Olimpiada Naţională De Argumentare, Dezbatere Şi Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Dura Simina

Iorga Elena Bianca – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Roman Carmen

Lazăr Alexandru – Viorel – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Chiorean Alina

Lăzărescu Marina Diana Adelina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba și Literatura Română – Mureşan Simona

Man Lup Alecsandra Florina – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă – Preg. Individuală

Moldovan Andrei – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Fizică – Irimie Sanda

Olar Darius Andrei – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istorie – Anca Dan

Peiu Costin – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat” – Dura Simina

Rusu Ancuţa – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Lupu Lucia

Sîrbu Alexandra Cristiana – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istorie – Anca Dan Nicolae

Tomoiagă Ioana – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN, Menţiune – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano – Catolic – Limba Română și Greco – Catolic – Pr. Nistor Ioan

Alb Cătălin – Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” – Cugir – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Mecanică – Napău Ileana Dacia / Micaciu Alexandru Cătălin

Dan Nicolae Victor – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” – Baia de Arieş – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Tutuian Luminița Maria

Holobuț Crucița Maria – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” – Baia de Arieş – Mențiune – MEN, Medalie De Argint – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Tutuian Luminița Maria

Căldăraș Florin Marian – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” – Abrud – Loc I Etapa Jud + Premiul III, Medalie De Aur – Olimpiada Naţională de Limba Rromani Maternă – Petaca Ionuț Valentin

Sicoe Alexandra Paula – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” – Abrud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istorie – Golgoț Nocoleta

Sicoe Ciprian – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” – Abrud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Geografie – Costea Leontin

Tomuş Tudor – Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” – Abrud – Loc I Etapa Jud + Mențiune – MEN, Medalie de Argint – Olimpiada Naţională de Geografie – Costea Leontin

Cozma Sânziana Maria – Liceul cu Program Sportiv – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Pregătire Sportivă Teoretică – Muntean Alina

Crihan Geanina – Liceul cu Program Sportiv – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Lingvistică „Solomon Marcus” – Secțiunea I de Exercițiu – Oltean Larisa

Crihan Geanina – Liceul cu Program Sportiv – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba și Literatura Română – Oltean Larisa

Crihan Gianina – Liceul cu Program Sportiv – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune, Mențiune – MEN, Medalie de Argint – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Mureşan Roxana

Mărginean Mihai Iulian – Liceul cu Program Sportiv – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Pregătire Sportivă Teoretică – Muntean Alina

Barbu Laurențiu – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Beșliu Radu / Pârjol Ovidiu

Bebeșelea Tabeea – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală Şi Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Bic Maria – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale , Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Ispas Nicolae / Tibacov Sorina

Blaga Grațiela – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală Şi Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Popa Ionela / Burz Gheorghe

Bodea Larisa – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Bubău Berta

Borca Marius – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Beșliu Radu / Pârjol Ovidiu

Câmpean Silvana – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. Xi – Xii) – Filip Alexandrina / Tibacov Sorina

Cataramă Carina – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Trif Aurelian / Maniu Sixtine

Chiorean Mihai – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Mențiune – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Beșliu Radu / Pârjol Ovidiu

Cîndroi Adelina – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Zelenscaia Vera

Clamba Darius – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Mărginean Maria / Pârjol Ovidiu

Constantin Felix – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Zelenscaia Vera

Damian Francisc – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Rodean Cristian / Pârjol Ovidiu

Dan Alexandru Mihai – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Pârjol Ovidiu

David Andrei – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Borteș Narcis / Tibacov Sorina

Diaconu Alexandra – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Premiul Special – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Diaconu Sarah – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Dima Cristopher – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Bubău Berta

Diodiu Lucas – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Premiul I – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Chiciudean Ioan / Morar Ruben

Faur Beatris Alexandra – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Trif Aurelian / Maniu Sixtine

Gligor Lungan Vladimir – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Premiul al III-lea – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală Şi Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Pârjol Ovidiu

Goța Ilinca – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Premiul al III-lea – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Lăncrăjan Tatiana / Pârjol Ovidiu

Hada Petronela – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Cârcoană Adela / Pârjol Ovidiu

Iancu Roxana – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. IX – XII) – Dragoman Cosmin

Jurj Luciana Maria – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Zelenscaia Vera

Leterna Radu – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Ciorbea Răzvan / Morar Ruben

Mihălțan Alexia – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Moldovan Ioana Teodora – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Albu Adrian / Geogean Victor

Moșneag Andrada – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Trif Aurelian / Maniu Sixtine

Muntean Miruna Ana – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Simion Cecilia

Narița Raul – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Beșliu Radu / Pârjol Ovidiu

Negruț Matteo Claudio – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Al II-lea – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Oltean Rodica

Nistor Ovidiu – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Menţiune – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Albu Gheorghe / Geogean Victor

Olteanu Moldovan Ana Elena – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Pascu Stefana – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Damian Emma / Dragomir Andrei

Pera Antonia Maria – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală Şi Studii Teoretice (Cls. IX – XII) – Craiu Teodora / Burz Gheorghe

Petrean Casian Ovidiu – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Vrînceanu Rita

Pop Cătălin – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Mărginean Maria / Dragomir Andrei

Pop Cristian Gabriel – Liceul de Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Mărginean Maria / Pârjol Ovidiu

Şuteu Luz – Maria Milagros – Liceul Tehnologic – Aiud – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă – Preg. Individuala

Antoci Francesca – Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Construcții, Instalații Și Lucrări Publice – Muntean Ioan / Ştefănescu Marian

Groza Giusepe Dorin – Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Electronică, Automatizări,Telecomunicații – Achim Ovidiu / Limbășan Ioan / Sas Gheorghe

Popa Adrian – Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Electronică, Automatizări,Telecomunicații – Achim Ovidiu / Limbășan Ioan / Sas Gheorghe

Popa Cristina Ioana – Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Mecanică – Cosma Florin Cristian / Zaharie Ion Dantes / Cîmpean Adela

Usturoi Emil Eugen – Liceul Tehnologic „Dorin Pavel” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Construcții, Instalații Și Lucrări Publice – Muntean Ioan / Ştefănescu Marian

Vitan Georgeana – Maria – Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Agricultură – Cultura Plantelor – Păcurar Daniela / Ciobanu Anișoara

Napău Ana – Maria – Liceul Tehnologic Silvic – Cîmpeni – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Economic, Administrativ, Comerț – Buzgar Carmen / Tontea Daniel

Barta Bogdan – Teofil – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano – Catolic – Limba Română Şi Greco – Catolic – Bodea Livia

Duță Nicolae – Roberto – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Loc I Etapa Jud + Premiul Ii , Premiul Special – Olimpiada Naţională De Religie – Colegii/Licee Teologice, Romano – Catolice Şi Greco – Catolice – Avram Rodica

Moldovan Claudiu – Iulian – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Colegii/Licee Teologice, Romano – Catolice Şi Greco – Catolice – Gherman Alexandru

Tăuțan Darius Nicolae – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională Dde Religie – Colegii/Licee Teologice, Romano – Catolice Şi Greco – Catolice – Avram Rodica

Vojin David Arijan – Liceul Teologic Greco – Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Colegii/Licee Teologice, Romano – Catolice Şi Greco – Catolice – Gherman Alexandru

Bege Lóránd – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul: Romano – Catolic De Limba Maghiară – Dr. Gál László

Kiss Szilárd – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul: Romano – Catolic de Limba Maghiară – Pr. Tódor Attila

Komáromi Orsolya – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istoria și Tradiţiile Minorităţii Maghiare din România – Kovács Mihai

Lázár Hunor Imre – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud / Premiul I – MEN – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul: Romano – Catolic de Limba Maghiară – Pr.Farkas Ervin

Réthy Gergely – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Szabó Emília

Tóth Kincső  Dorottya – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istoria și Tradiţiile Minorităţii Maghiare din România – Kovács Mihai

Varga Péter Krisztián – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune MEN – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul: Romano – Catolic de Limba Maghiară – Dr. Gál László

Zsebe Zsuzsanna – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matematică pentru Şcolile/Secţiile cu Predare în Limba Maghiară – Palai Rita – Orsolya

Băluțiu Alessia – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Loc I Etapa Jud + Premiul Ii – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Munteanu Anca

Enescu Ana-Maria – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Logică, Comunicare, Argumentare – Oarga Liliana Serafina

Șandru Timotei – Liceul Teoretic „David Prodan” – Cugir – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă – Modoeanu Lucia

Avrămuț Adriana – Liceul Teoretic „Sf. Iosif” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă – Hausner Maria

Horhat Oana Stefania – Liceul Teoretic „Sf. Iosif” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul I – Men – Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă – Strnisko Patrick

Miclea Roxana Denisa – Liceul Teoretic „Sf. Iosif” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Germană Modernă – Hausner Maria

Baciu Octavian – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Preg. Individuală

Cotoară Irina Fabia – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Special – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Spaniolă – Preg. Individuala Si Modoeanu Lucia Corina

Haidău Darius Mădălin – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul II – Olimpiada Naţională de Limbi Clasice: Greaca Veche – Rişteiu Angela

Nistea Ioana – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul II – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Pr. Botezan Florin

Rotaru Andrei – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limbi Clasice: Greaca Veche – Rîşteiu Angela

Rus Alexandru – Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Menţiune – Olimpiada Naţională de Limbi Clasice: Greaca Veche – Rîşteiu Angela

Chicidea Ana – Şcoala Gimnazială – Cîmpeni – Loc I Etapa Jud + Mențiune Specială – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Budae Nicoleta; Arieșanu Liliana / Budae Nicoleta

Cibu Maria Isabelle – Şcoala Gimnazială – Daia Română – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională Pentru Elevii din Mediul Rural „Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Brădilă Laura Mariana

Kabai Dávid – Şcoala Gimnazială – Sânmiclăuş – Loc I Etapa Jud + Mențiune – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Dezső Réka

Păucean Teodora – Şcoala Gimnazială – Doştat – Mențiune – MEN – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Opincar Maria

Precupescu Ileana – Şcoala Gimnazială – Săsciori – Premiul I + Mențiune Specială – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Hinția Florin

Roșian Darius Vasile – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Fizică – Filimon Ildiko Gabriela

Budai Bianca Antonia – Școala Gimnazială „Axente Sever” – Aiud – Loc I Etapa Jud + Mențiune Specială – Olimpiada Naţională de Biologie – Pojar Lidia Corina

Cerbu Codruț – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională De Fizică – Maierescu Mariana Salomia

Dumitru Philip – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul Iii – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Franceză – Văcariu Ileana

Miron Ioan Andrei – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Premiul I – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba Şi Literatura Română – Negrescu Elena

Morar Codruța – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Mențiune Specială – Olimpiada Naţională de Religie – Cultele: Romano – Catolic – Limba Română Şi Greco – Catolic – Pr. Roșu Radu Vasile

Stroescu Alexandru – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Engleză – Belașcu Anca Cecilia

Hațegan Amina Mălina – Şcoala Gimnazială „Ion Breazu” – Mihalţ – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională pentru elevii din mediul rural „Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Costin Ana – Maria

Cătăuţă Casiana Maria – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” – Sîncel – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională pentru elevii din mediul rural „Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Cătăuţă Ioana

Costina Irina Maria – Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” – Vinţu De Jos – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională pentru elevii din mediul rural „Universul Cunoașterii Prin Lectură” – Dumitrean Mariana

Marele Mihai – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureş – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Biologie – Badu Istina

Ariciu Ioana – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Albu Cristina

Giurea Ștefan – Sebastian – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Țurcaș Angela

Popa Ioana – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Țurcaș Angela

Rus Andreea – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea A – Limba Şi Literatura Română – Furdui Mirona

Sima Ilinca Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Lingvistică „Solomon Marcus” – Secțiunea I De Exercițiu – Furdui Veronica Mirona

Bustan Cosmina Maria – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Loc I Etapa Jud + Premiul III – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Cultură Civică – Balea Elena

Toda Puiuleț Emanuela Coralia – Şcoala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Loc I Etapa Jud + Mențiune Specială – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Cultură Civică – Balea Elena

Nuța Maria Lucia – Școala Gimnazială „Simion Balint” – Roşia Montană – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Rromani Maternă – Bătrîna Rodica

Nuța Valentina Anca Ioana – Școala Gimnazială „Simion Balint” – Roşia Montană – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba Rromani Maternă – Petaca Ionuț Valentin

Kónya Zsófia – Școala Gimnazială „Simion Lazăr” – Lunca Mureşului – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Maghiară Maternă – Szabó Hajnal

Dărăban Roxana – Şcoala Gimnazială „Singidava” – Cugir – Loc I Etapa Jud + Premiul II – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Pascal Daniela

Puican Mădălina Maria – Şcoala Gimnazială „Singidava” – Cugir – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Istorie – Andrei Irina

Spătăcean Anamaria – Şcoala Gimnazială „Singidava” – Cugir – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox – Pascal Daniela

Comandașu Soare Elena Stephanie – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Loc I Etapa Jud + Mențiune – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Educaţie Civică – Sîrbu Aurora Camelia

Corbean Tudor – Ciprian – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matematică – Antoniade Ioan Lucian

Trif Ramona Maria – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Loc I Etapa Jud + Premiul I – Men – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio – Umane: Educaţie Civică – Sîrbu Aurora Camelia

Bințințan Vlad – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Matermatică – Cîmpean Valeria

Cibu Ana Iulia – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Mențiune – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea B – Lectura Ca Abilitate De Viaţă – Șopterean Adriana

Moga Victoria – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Discipline Tehnologice: Educație Tehnologică – Giurca Cornelia

Moga Victoria – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Limba și Literatura Română: Secţiunea B – Lectura Ca Abilitate De Viaţă – Horșa Daniela

Băluțiu Denissa Claudia – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – Loc I Etapa Jud + Premiul Ii – Olimpiada Naţională de Limbi Romanice: Italiană – Munteanu Anca Mihaela

Roba Cristian – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. Iii – Viii) – Simion Cecilia

Romoșan Daria Maria – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Premiul Al II-lea – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. Iii – Viii) – Beșliu Radu / Pârjol Ovidiu

Rusan Robert – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale , Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. Xi – Xii) – Pop Cristina / Urdea Gheorghe

Săndulache David Răzvan – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. Iii – Viii) – Lungu Mariana / Dragomir Andrei

Soos Paul – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. Iii – Viii) – Trif Aurelian / Maniu Sixtine

Șușman Bianca – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală, Vocală Şi Studii Teoretice (Cls. Ix – Xii) – Ciobota Emil

Târziu Daria – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud + Mențiune – MEN – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Mirea Iulian / Ţibacov Sorina

Theiss Marie Elizabeth – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Mențiune – MEN – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Mirea Iulian / Ţibacov Leontin

Todor Lois – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Lungu Mariana / Dragomir Andrei

Toma Darius – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Muzică – Interpretare Instrumentală (Cls. III – VIII) – Mogoșan Emilia

Vlad Alexandra – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Filip Alexandrina / Ţibacov Sorina

Vlad Diana Elisabeta – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Bar Livia / Urdea Gheorghe

Vleoangă Daniel – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Loc I Etapa Jud – Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor (Cls. XI – XII) – Dragoman Cosmin



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ADMINISTRATIE

VIDEO: Persoanele cu febră sau cu simptome respiratorii au acces prioritizat în secțiile de votare. REGULI și MĂSURI OBLIGATORII

Publicat

Persoanele cu febră, cu simptome respiratorii sau cu risc mare de îmbolnăvire vor avea acces în secțiile de votare la alegerle locale și pot solicita accesul cu prioritate la urne. Cetăţenii cu drept de vot care se vor prezenta duminică la urne trebuie să respecte anumite reguli de protecţie sanitară în contextul pandemiei de COVID-19.

Autorităţile au instituit măsuri care privesc accesul şi fluxul alegătorilor în sediul secţiei de votare, dar şi exercitarea propriu-zisă a dreptului de a alege.

Persoanele cu risc mare de îmbolnăvire pot solicita acces prioritar în localul de vot, iar în cazul în care un alegător prezintă simptome respiratorii evidente sau este febril va fi organizat accesul prioritizat al acestuia la urne.

Accesul alegătorilor în sediul secţiei de votare se va face eşalonat spre a evita aglomerările din interiorul acestuia. Alegătorii sunt obligaţi să poarte masca de protecţie şi să îşi dezinfecteze mâinile la intrarea în sediul secţiei de votare şi la ieşirea din acesta.

În situaţia în care se formează aglomerări la intrarea în sediile secţiilor de votare, personalul de pază va asigura distanţarea de minimum un metru între persoane. Persoanele care prezintă un risc crescut de a dezvolta o formă gravă de COVID-19 (de exemplu vârsta de peste 65 de ani, persoane ce se declară cu diabet zaharat sau alte boli cronice, persoane cu imunitate deficitară) pot solicita acces prioritar în localul de vot. Accesul va fi dispus de preşedinţii birourilor electorale ale secţiilor de votare prin măsuri organizatorice.

Distanţarea de minimum un metru poate fi asigurată şi prin marcarea acesteia între persoanele ce aşteaptă în curtea sau în faţa sediului secţiei de votare. Este recomandabil ca şi în curtea sau în faţa sediului secţiei de votare alegătorii să poarte masca de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, precizează autorităţile.

La intrarea în sediul secţiei va fi organizat un filtru, asigurat de personalul tehnic al birourilor electorale ale secţiilor de votare desemnat, dotat cu termometru, materiale de protecţie sanitară şi flacon cu dezinfectant, iar alegătorii vor fi supuşi unui triaj observaţional şi vor fi termometrizaţi cu ajutorul unui termometru noncontact.

Dacă nu sunt evidenţiate temperatura de peste 37,3 grade C şi/ sau simptome respiratorii evidente (de exemplu tuse, rinoree, dificultăţi în respiraţie), alegătorul îşi va dezinfecta mâinile, va intra în sediul secţiei de votare, păstrând distanţa de minimum un metru faţă de celelalte persoane şi evitând atingerea pe cât posibil a suprafeţelor. În cazul în care un alegător nu dispune de masca de protecţie, acestuia i se va pune la dispoziţie una, pe care o va purta pe tot parcursul prezenţei în interiorul sediului secţiei de votare şi în localul de vot.

Alegător cu febră sau simptome respiratorii – care este procedura stabilită în secțiile de votare

În cazul în care un alegător prezintă simptome respiratorii evidente (de exemplu tuse, rinoree, dificultăţi în respiraţie) sau este febril (este depistat cu temperatura de peste 37,3 grade C), personalul tehnic al birourilor electorale ale secţiilor de votare va organiza accesul prioritizat al acestuia în localul de vot astfel:

– alegătorul va purta mască, astfel încât să acopere nasul şi gura, şi va fi menţinut la distanţă de celelalte persoane în exteriorul sediului secţiei de votare;

– se va identifica rapid numărul secţiei de votare la care alegătorul este arondat şi va fi anunţat preşedintele biroului electoral al secţiei de votare de existenţa cazului unui alegător ce necesită acces prioritizat;

– în localul de vot se vor face pregătirile necesare, astfel încât respectivul alegător să stea cât mai puţin timp în interiorul acestuia;

– alegătorul îşi va dezinfecta mâinile la intrarea în sediul secţiei de votare;

– va fi condus în interiorul sediului secţiei de votare până la intrarea în localul de vot, evitând contactul fizic cu suprafeţele sau cu alte persoane;

– după îndeplinirea cu celeritate a formalităţilor prevăzute de lege, alegătorul va vota în cabina de vot care este mai apropiată de intrarea în local;

– după finalizarea procedurilor de votare prevăzute de lege, alegătorul va fi condus în afara sediului secţiei de votare;

– cabina de vot va fi dezinfectată prin ştergerea suprafeţelor prin pulverizare cu un dezinfectant pe bază de alcool şi prin ştergere cu o lavetă curată ce va fi aruncată după folosire; acolo unde este posibil, după primul alegător febril şi/ sau cu simptome respiratorii, cabina va fi rezervată până la sfârşitul zilei de votare doar alegătorilor febrili şi/ sau cu simptome respiratorii;

– alegătorului i se va recomanda purtarea măştii de protecţie până la domiciliu, evitarea transportului în comun, contactarea medicului de familie sau a serviciului 112, după caz;

– în cazul în care starea medicală a alegătorului este deteriorată, se va contacta serviciul 112, iar acesta va fi izolat într-o sală separată, evitând contactul cu alţi alegători sau cu alte persoane, şi va fi supravegheat până când va fi preluat de personalul medical.

Accesul alegătorilor în localul de vot se va face eşalonat, astfel încât în sala unde se votează să nu fie prezenţi, în acelaşi timp, mai mult de 5 alegători şi să se respecte distanţarea de minimum un metru între persoane.

Alegătorii sunt obligaţi să poarte masca de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, şi să îşi dezinfecteze mâinile la intrarea în localul de vot şi la ieşirea din acesta.

Potrivit ordinului emis de ministrul Sănătăţii şi cel al Afacerilor Interne, alegătorul va fi instruit să poziţioneze actul de identitate sau documentul de identitate în suportul terminalului informatic, astfel încât datele sale de identificare să poată fi preluate în Sistemul informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal – SIMPV.

Dacă acest lucru nu este posibil, operatorul de calculator va realiza această procedură, după care îşi va dezinfecta mâinile prin aplicarea unei soluţii dezinfectante pe baza de alcool sau va schimba mănuşile.

În vederea identificării de către operatorul de calculator şi de către membrii biroului electoral al secţiei de votare, alegătorul va fi instruit să îşi îndepărteze pentru scurt timp masca spre a fi identificat, la o distanţă de minimum 1,5 metri faţă de operatorul de calculator şi membrii biroului electoral al secţiei de votare; după identificare, alegătorul îşi va repoziţiona masca, astfel încât să acopere nasul şi gura.

Alegătorul se va îndrepta către biroul sau banca la care se află membrul biroului electoral al secţiei de votare care îi va prelua semnătura în lista electorală şi va poziţiona actul de identitate sau documentul de identitate, după caz, pe biroul sau banca respectivă, astfel încât atingerea acestuia de către membrii biroului electoral al secţiei de votare să nu fie necesară.

Totodată, se va evita contactul fizic cu membrii biroului electoral al secţiei de votare în timp ce alegătorul semnează în lista electorală, la preluarea buletinelor de vot şi a ştampilei cu menţiunea ”Votat”. Pe cât posibil, buletinele de vot, ştampila şi pixurile ce vor fi utilizate de către alegători pentru semnare vor fi dispuse astfel încât alegătorul să le poată prelua singur, fără a avea contact direct cu membrii biroului electoral, sub supravegherea şi la indicaţia acestora.

Dacă alegătorul şi-a dezinfectat mâinile la intrarea în localul de vot şi a purtat masca de protecţie pe durata staţionării în localul de vot, ştampila cu menţiunea ”Votat”, buletinele de vot, pixul şi documentele atinse vor fi considerate necontaminate.

După exercitarea dreptului de vot, alegătorul îşi va aplica singur, la indicaţia şi sub supravegherea membrilor biroului electoral al secţiei de votare, timbrul autocolant ori ştampila cu ”Votat”, după caz, pe actul de identitate sau documentul de identitate.

La urne, fiecare alegător va primi patru buletine de vot: unul pentru primar, unul pentru consiliul local, unul pentru consiliul judeţean şi unul pentru preşedintele consiliului judeţean.

Alegătorii votează separat, în cabine închise, aplicând ştampila cu menţiunea ”Votat” în patrulaterul care cuprinde lista de candidaţi sau numele candidatului pe care îl votează.

După ce a votat, alegătorul îndoaie buletinele de vot astfel încât pagina albă care poartă ştampila de control să rămână în afară şi introduce fiecare buletin de vot în urna corespunzătoare.

Îndoirea greşită a buletinului de vot nu atrage nulitatea votului, dacă secretul votului este asigurat.

În cazul în care buletinul de vot se deschide în aşa fel încât secretul votului nu mai este asigurat, acesta se anulează şi se dă alegătorului, numai o singură dată, un nou buletin de vot, făcându-se menţiune despre aceasta în procesul-verbal al operaţiunilor de votare.

Alegătorul restituie preşedintelui ştampila cu menţiunea ”Votat”, care se aplică pe actul de identitate, menţionând şi data scrutinului. În cazul celor care votează pe baza cărţii de identitate, pe versoul acesteia se aplică un timbru autocolant cu menţiunea ”Votat” şi data scrutinului.

În situaţia în care alegătorul, din motive bine întemeiate, constatate de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare, nu poate semna în lista electorală, preşedintele face o menţiune în lista electorală, confirmată prin semnătura sa şi a încă unui membru al biroului electoral.

De asemenea, persoana care, din motive temeinice, constatate de preşedintele biroului electoral al secţiei de votare, nu poate să voteze singură are dreptul să cheme în cabina de votare, în scopul de a o ajuta, un însoţitor ales de ea. Acesta nu poate fi din rândul persoanelor acreditate, al membrilor biroului electoral al secţiei de votare sau al candidaţilor.

sursă: Agerpres

Citeste mai mult
Publicitate

ADMINISTRATIE

Program special la serviciile de evidența persoanelor din Alba, cu ocazia alegerilor locale 2020. Detalii pentru cetățeni

Publicat

Direcția Publică Comunitară de Evidență a Persoanelor (DPCEP) Alba anunță că programul de lucru cu publicul a fost extins și în weekend la serviciile publice comunitare locale, pentru a permite desfășurarea procesului electoral în bune condiții.

Potrivit sursei citate, în zilele de 26 și 27 septembrie 2020, programul serviciilor publice comunitare locale de evidență a persoanelor din județul Alba va fi extins pentru eliberarea actelor de identitate pentru persoanele cu drept de vot, astfel:

Programul D.P.C.E.P. Alba:

– sâmbătă, 26 septembrie 2020, între orele 8.00 – 16.00;

– duminică, 27 septembrie 2020, între orele 7.00 – 21.00.

Program servicii publice comunitare locale de evidență a persoanelor din județul Alba – sâmbătă, 26 septembrie / duminică, 27 septembrie:

AIUD 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

ALBA-IULIA 8.00 – 16.00 /  7.00 – 21.00

BLAJ 7.00 – 16.00 * / 7.00 – 21.00

SEBEȘ 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

ABRUD 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

BAIA DE ARIEȘ 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

CÂMPENI 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

CUGIR 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

OCNA-MUREȘ 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

TEIUȘ 8.00 – 16.00 / 9.00 – 21.00

ZLATNA 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

IGHIU 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

JIDVEI 8.00 – 16.00 / 7.00 – 21.00

*cu posibilitatea prelungirii programului, în funcție de solicitări

Serviciile publice comunitare locale de evidență a persoanelor din municipiile Aiud, Alba-Iulia, Blaj și Sebeș, orașele Abrud, Baia de Arieș, Câmpeni, Cugir, Ocna-Mureș, Teiuș, Zlatna și comunele Ighiu și Jidvei vor soluționa, cu prioritate, cererile pentru eliberarea actelor de identitate pentru motivele prevăzute la art. 19 alin. (1) lit. f), g) și j) (pierdere, furt, distrugere, deteriorare si anularea actului de identitate) din Ordonanța de urgență a Guvernului 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, republicată, cu sau fără o programare prealabilă telefonică sau online.

Cetățenii care dețin acte de identitate ale căror termen de valabilitate a expirat sau va expira în perioada 1.03.2020-27.09.2020 își pot exercita dreptul la vot în baza acestor documente.

Actele de identitate ale căror termen de valabilitate a expirat începând cu data de 1.03.2020 își mențin valabilitatea pe toată perioada stării de urgență/alertă precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acesteia.

Informații suplimentare la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor care deservește localitatea de domiciliu/reședință.

 

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Zece noi trasee marcate pentru alergare, în Munții Apuseni. Acestea sunt adresate atât avansaților, cât și începătorilor

Publicat

Au fost realizate zece noi trasee de alergare montană, în Munții Apuseni. 

Membrii clubului Xterra Sport Bihor au anunţat recent că alergătorii montani au la dispoziție zece noi trasee marcate şi realizate de ei, în Remeţi, Vârtop şi Stâna de Vale.

Acestea sunt dedicate atât începătorilor, cât şi avansaţilor, potrivit alerg.ro.

Traseele se adaugă celor cinci deja existente (două în Roșia și trei în Șuncuiuș) și care au fost lansate anul trecut.

Cele zece noi trasee sunt marcate cu plăcuţe desenate cu silueta unui alergător, colorată în funcţie de nivelul de dificultate al traseului: galben – pentru începători, verde şi albastru – nivel mediu şi roşu – pentru avansaţi.

În total, traseele – care sînt în circuit – au 194 de kilometri, iar cel mai lung este de 38km, în Remeți, putînd fi parcurs în circa 5h:30min. Cel mai scurt traseu are 12 km.

Detalii despre noile trasee pot fi găsite pe site-ul SportinApuseni.ro, care oferă informații şi despre atracţiile turistice de pe trasee, cu posibilităţile de cazare din zonă, producători locali, meşterii populari, alte sporturi practicate în zonă: cicloturism, via ferrata, canioning, căţărare, rafting sau ski.

Proiectul de realizate a traseelor noi a fost finanţat integral de către Agenţia de Management al Destinaţiei Bihor (AMD), bugetul fiind de 35.000 lei.

Președintele Xterra Sport , Szokolszky István, a mai spus că în următorii doi ani clubul ar mai vrea să realizeze „Traversarea Apusenilor”, ce ar urma să fie cel mai lung traseu de alergare montană de la noi. „Ne-am gîndit că ar trebui să aibă peste 300 kilometri. Vrem să înceapă din Vadu Crişului şi să se sfîrşească în Zlatna, în judeţul Alba”, a arătat Szokolszky.

Citeste mai mult
Publicitate

POLITICA

Comunicat Beniamin Todosiu (președinte USR-PLUS): Alege echipa USR-PLUS, oameni care au viziune pentru viitor!

Publicat

Sunt Beniamin Todosiu și sunt un om nou în politică. Sunt un om ca și TINE care s-a sătura de promisiuni neonorate și de politicienii care își amintesc de oameni doar în campania electorală. Sunt un tânăr antreprenor. Am o afacere crescută sănătos, am o familie frumoasă și NU AM nevoie de o funcție publică pentru bani sau beneficii.

Mi-am asumat să candidez la alegerile locale, alături de colegii mei din USR – PLUS, pentru că vreau să schimb în bine comunitatea în care trăiesc.

Alegerile locale sunt despre OAMENI. Sunt, în primul rând, despre viața oamenilor din comunitatea ta, despre greutățile și problemele lor și despre străzile lor uitate de administrația locală. Alegerile locale sunt despre copiii care învață în școli și grădinițe nemodernizate, despre satele uitate parcă în Evul Mediu, despre sărăcie, deznădejde și lipsa speranței într-un viitor mai bun. Am curajul să vorbesc despre toate acestea pentru că sunt imaginea realității din jurul nostru.

Am 33 de ani și vreau ca băiețelul meu să crească într-o România cu adevărat NORMALĂ, nu o Românie a penalilor în funcții publice sau în care există hoție în instituțiile publice.

Vreau educație de calitate, vreau dezvoltare economică, vreau să oprim depopularea gravă din zona rurală a județului Alba.

Vreau viziune, transparență, cheltuirea corectă a banilor publici și respect pentru tine, CETĂȚEANUL.

Da! Sunt un om nou în politică și am decis să mă implic pentru că m-am săturat de promisiunile nerespectate ale politicienilor tradiționali. Acești politicieni sunt cei care au mințit și au furat România în ultimii 30 de ani. E o Românie amanetată de ei, o Românie cuprinsă de ciuma politică, indiferent că este roșie sau galbenă. E România incompetenței, pilelor, risipei banului public și în care cetățeanul e tratat cu dispreț.

E timpul să spunem STOP! Ajunge!

E timpul să alegem oameni care au viziunea pentru viitor.

Mesajul meu este simplu: aveți încredere în oamenii din USR-PLUS, oameni obișnuiți ca voi, care au avut curajul să facă pasul spre politică.

Haideți la vot duminică! Votați cu inima curată și cu gândul la strada pe care locuiți. E locul cel mai important din România pentru că, în următorii patru ani, acolo veți trăi și acolo vă veți crește copiii. E dreptul vostru să fie curată și modernizată, iar primarul să vă viteze frecvent, nu doar în campania electorală.

Haideți la VOT în 27 septembrie și aveți încredere în echipa USR-PLUS! Sunt oameni ca VOI, hotărâți să schimbe Alba în BINE!

#oameni_ca_tine

Acest articol a fost comandat de Partidul Uniunea Salvați România – Organizația Județeană Alba, parte a alianței electorale “Alianța USR PLUS”,

Cod mandatar financiar: 21200251

Executat de SC INDEPENDENT SRL – portal: https://alba24.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate