POLITICA
FOTO: Acţiuni de ecologizare organizate de tineri liberali la Alba Iulia şi Sebeş. Au adunat deşeuri şi au sărbătorit Ora Pământului
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/03/ecologizare-TNL.jpg)
Sâmbătă, 29 martie, TNL Alba Iulia a desfășurat o acțiune de ecologizare pe malul râului Ampoi. „În ultimii ani, tinerii liberali din Alba Iulia și-au făcut un obicei din a realiza astfel de acțiuni. În cadrul acțiunii de sâmbătă au fost strânși circa 30 de saci menajeri plin cu deșeuri reciclabile. În urma acțiunii, materialele reciclabile adunate vor fi valorificate, iar cu fondurile strânse dorim să aducem o bucurie copiilor nevoiași cu ocazia Sărbătorilor de Paști. De asemenea, dorim și să tragem un semnal de alarmă către autorități și cetățeni cu privire la protejarea mediului înconjurător”, a declarat preşedintele organizaţiei, Gabriel Lupea.
WWF (World Wide Fund for Nature) este organizația care a inițiat conceptul Earth Hour și care îl implementează anual, în peste 152 de țări. Prin Earth Hour, demarat la Sydney în 2007, WWF își propune să activeze spiritul civic şi atitudinea ecologistă, astfel încât oamenii să câştige nu numai satisfacţia că au participat la o acţiune de mediu de anvergură internaţională, dar şi mândria că locuiesc într-un oraş curat, exemplar. Proiectul presupune ca participanții să stingă lumina în locuințele personale, instituții publice etc., pentru o oră. La noi în țară director WWF-România este un fost europarlamentar PNL, domnul Magor Csibi.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)