FOTO | Călătorie în lumea cărților, cu bibliobuzul, la Căminul de Persoane Vârstnice din Alba Iulia
Paşii uşor nesiguri, sprijiniţi de baston, auzul ori vederea slăbite, ori alte neplăceri datorate vârstei ori bolii aproape că au dispărut, ca printr-o minune, în minutele când, ghidaţi de personalul căminului şi al bibliotecii, oamenii şi-au ales “destinaţiile de călătorie”: romane istorice, literatură religioasă, nuvele, cărţi autobiografice.
Au avut loc dialoguri de suflet, cu şi despre carte şi o propunere inedită făcută vârstnicilor, aceea de a-şi aşterne pe hârtie gândurile, amintirile, povestea pentru ca, peste un timp, ele să poată fi reunite într-o carte.
„Concluziile desprinse la finalul activităţii nu pot fi exprimate mai simplu şi potrivit decât a făcut-o, cândva, Tudor Arghezi: Cartea este o făgăduinţă, o bucurie, o călătorie prin suflete, gânduri şi frumuseţi”, a transmis Felicia Colda.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (2)