Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

FOTO: Concurs la Sâncel. 21 echipe din Alba au participat la competiţia interjudeţeană “Copilărie în pași de dans”. Vezi câştigătorii

Publicat

La Sâncel, în sala Căminului Cultural din localitate s-a desfăşurat joi concursul interjudețean “Copilărie în pași de dans” inițiat de Școala Gimnazială “Ion Pop Reteganul”. Aproximativ 300 de copii au evoluat pe categorii de vârstă şi şi-au demonstrat talentul, spre încântarea celor prezenți.

Concursul a dat şansa elevilor să-şi facă cunoscute talentul, creativitatea şi spiritual competitiv. S-a desfășurat pe trei secțiuni: dans popular, dans modern și alte tipuri de dans, în total fiind înscrise 21 echipe din județ. Cei aproximativ 300 de copii au evoluat pe categorii de vârstă, respectiv ciclul primar și ciclul gimnazial. În deschiderea concursului și în pauzele dintre cele trei secțiuni au evoluat  echipe si  interpreti individuali, spre încântarea publicului și a părinților prezenți.

Școli din București și județele Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Dâmbovița, Mureș, Sibiu, Neamț și Vâlcea au participat indirect la acest concurs prin înregistrări video, la secțiunea extraconcurs.

La acest eveniment au fost prezenți susținători și colaboratori ai școlii, oficialități locale, primarul comunei, Ilie Frățilă și vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman.

Concursul, aprobat de Ministerul Educației Naționale în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene 2014 și a ajuns la ediția a VI-a, a fost realizat în colaborare cu partenerii: Primăria Sîncel, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Alba, Consiliul Judeţean Alba, Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba.

Câştigătorii concursului:

Dans popular, clasele I-IV

Locul I: Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj – Echipa „Căluşarii”

Locul II: Școala Gimnazială “Toma Cocișiu” Blaj – Ansamblul clasei a II-a, “Hațegana și jiana”

Locul III: Şcoala Gimnazială „Aron Cotruş” Cergău Mare – Echipa „Muguraşul” – Jiana

Dans popular, clasele V-VIII:

Locul I: Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Ighiu – Echipa “Iezerul” – joc de fete Crihalma

Locul II: Şcoala Gimnazială „Aron Cotruş” Cergău Mare – „Mugurii Cergăului

Dans modern, clasele I-IV

Locul I: Școala Gimnazială “Toma Cocișiu”  – “Albinuțele”

Locul II: Şcoala gimnazială „I.M. Moldovan” Blaj – “Steluţe vesele”

Locul III: Colegiul Naţional ,,I.M. Clain” Blaj – “Steluţe”

Dans modern, clasele V-VIII

Locul I: Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – “Joy”

Locul II: Şcoala Gimnazială „Ştefan Cel Mare” Cetatea de Baltă – “Happy Dance”

Locul III: Şcoala Gimnazială “Aron Cotruş” Cergău Mare – “Rainbow Girls”

Menţiune: Şcoala Gimnazială “Ion Agârbiceanu” Cenade

Menţiune: Şcoala Gimnazială Șona – „Simplu”

Alt tip de dans, clasele I-IV:

Locul I: Şcoala Gimnazială “Petru Pavel Aaron” Blaj – “Shik Shak Shok” – dans arăbesc

Locul II: Şcoala Gimnazială „Ion Bianu” Valea Lungă – “Magic Dance” – dans tematic

Locul III: Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel –  „Delilah” – vals

Locul III: Școala Gimnazială “Toma Cocișiu” Blaj – dans tematic cu umbreluțe

Menţiune: Şcoala Gimnazială „I. M. Moldovan” Blaj – Sukarii – „Camau”/ dans rromani

Alt tip de dans, clasele V-VIII:

Locul I: Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – “Happy Feet” – dans country

Locul II: Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj – Spiridușii veseli

Locul III: Şcoala Gimnazială “Petru Pavel Aaron” Blaj – „Papo”/ dans rromani

Diplome de participare acordate pentru participanți în afara concursului:

1. Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel, coordonator Lenuţa Bloj, eleva Anda Melente (clasa pregătitoare), piesa „Bade, dacă ești viteaz”

2. Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel, coordonator Lenuţa Bloj, elevii Alexandru şi Sebastian Costea, Ciprian Popa, Eduard Hațegan (clasa pregătitoare), piesa „De când sui la mândra dealul”

3. Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel, coordonator Mirela Petruţ Mirela, eleva Daria Costea (clasa I), piesa    “Satul meu, grădină mare”

4. Şcoala Gimnazială „Petru Pavel Aaron” Blaj, coordonator Bianca Bumbu, elevii claselor V-VIII, Dans țigănesc

5. Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sîncel, coordonator Mirela Petruţ, Adriana Macarie, elevele Ioana Barna, Larisa Banța (clasa a VIII-a), “Sat frumos și liniștit”

6.  Şcoala Gimnazială „Petru Pavel Aaron” Blaj, coordonator Cristian Comşa, majorete V-VIII

7. Şcoala Gimnazială „Petru Pavel Aaron” Blaj, coordonator Cristina Dolcoş, Magic band V-VIII, Colaj melodii

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







Dacă ți-a plăcut articolul:


ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate



Parteneri: Romania24.ro, Cluj24.ro, Ardeal24,ro, Botosani24.ro. Copyright © 2022 Alba24.ro powered by Independent Media & More. Alba24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax