ACTUALITATE
FOTO: Copiii din aşezămintele Arhiepiscopiei Alba Iulia l-au sărbătorit pe Eminescu. Spectacole cu poezie şi cântece şi concursuri de cultură generală
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/01/DSCF8948.jpg)
Cei 25 de copii de la Centrul Educaţional „Sfântul Ierarh Nicolae” din Roşia de Secaş l-au aniversat în această săptămână pe marele poet naţional Mihai Eminescu. Copiii au pregătit un program special cu poezii şi cântec eminescian şi un concurs de cultură generală pe teme legate de opera lui Mihai Eminescu. Înaintea acestui eveniment, în cadrul atelierelor de creaţie ale centrului educaţional, copii au realizat un panou expoziţional şi semne de carte pe care au inscripţionat versuri din cele mai cunoscute poezii ale lui Mihai Eminescu.
Marele poet Mihai Eminescu a fost omagiat şi de copiii ocrotiţi în cadrul Aşezământului social „Sfântul Vasile cel Mare” din Alba Iulia în cadrul proiectului educaţional „Mihai Eminescu” mai aproape de noi”. Aceştia au organizat diferite activităţi culturale în cadrul cărora au aflat informaţii importante despre viaţa şi activitatea literară a lui Mihai Eminescu.
Aşezământul social „Sfântul Vasile cel Mare” din Alba Iulia funcţionează în cadrul reţelei sociale a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia oferind găzduire, servicii educative şi de consiliere pentru 13 copii şi tineri cu vârste între 7 şi 21 de ani. Centrul a fost înfiinţat în anul 2003 în urma unui parteneriat între Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia, Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, Consiliul Judeţean Alba – Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului, Consiliul Local Alba Iulia – Serviciul Public de Asistenţă Socială şi Serviciul de Ajutor Maltez din Koblentz Germania.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)