ACTUALITATE
FOTO: Credincioșii din Cugir și Vinerea au „luat lumină” la slujba Învierii Domnului
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/04/DSCN0064.jpg)
Bisericile din Cugir au fost neîncăpătoare pentru sutele de credincioși veniți să sărbătorească Învierea Domnului. În funcție de orele la care s-au oficiat slujbele de Înviere, la ora 00.00 sau 4.00, vestea că Mântuitorul Iisus Hristos a înviat din morți a ajuns la toți prin cele trei cuvinte rostite de preoți: „Hristos a înviat!”, care rămân formula de salut a creștinilor în următoarele 40 de zile. După ce preoții au vestit Învierea, au împărțit Lumina Sfântă credincioșilor prin îndemnul: „Veniți de luați lumină!”.
Vedeți cum s-a desfășurat slujba Învierii la Cugir și galerie foto pe Cugir24.ro.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
ion
duminică, 20.04.2014 at 20:25
Oare au mers pe autostradă pana la biserica?