ACTUALITATE
FOTO: Crucea Roşie a sărbătorit 138 de ani de activitate. La Alba Iulia, zeci de persoane au lansat lampioane pe cer împreună cu voluntarii
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/07/IMG_3076.jpg)
De asemenea au fost programate demonstraţii de prim ajutor, activităţi cu copii, iar seara s-a încheiat cu o lansare de lampioane în fața Catedralei Reîntregirii. Pe tot parcursul programului, persoanele interesate au avut acces la o parte din logistica de intervenţie în caz de dezastre şi la un punct de prim ajutor special amenajat unde se va măsura tensiunea arterială şi glicemia.
Pe 4 iulie 1876, lua ființă Societatea Naţională de Cruce Roșie din România în incinta Spitalului Colțea din București. Printre semnatarii actului de înființare a Crucii Roșii Române, se regăseau importante personalități ale vremii: Dimitrie Ghica, Nicolae Kretzulescu, George Gr. Cantacuzino, C.A. Rosseti, Ion Ghica, Dimitrie Sturza, Gr.G. Cantacuzino și Dr. Carol Davila.
De-a lungul istoriei sale, Crucea Roșie s-a dovedit a fi un important simbol al speranței și alinării pentru cei aflați în nevoie. Un suport de nădejde pentru țară în perioadele de nesiguranță și suferință, Crucea Roșie Română a intervenit ori de câte ori România s-a confruntat cu situaţii de război, epidemii sau dezastre. Astfel, Crucea Roșie Română a fost activă pentru a ușura suferința umană.
Toată activitatea Crucii Roșii Române se bazează pe un element fără de care toată istoria organizației noastre nu ar fi fost posibilă: voluntariatul.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)