Sâmbătă în sala de sport a Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a avut loc una din cele mai atractive partide din acest sezon baschetbalistic. Echipa lui Miroslav Popov, CSU Alba Iulia a pierdut cu scorul 59-71 (pe sferturi 19-15, 16-23, 20-13 și 6-20), partida cu ICIM Arad, dar a arătat o altă față la primul meci a lui Popov în sala UAB.

CS Universitatea a început bine partida cu liderul ICIM Arad și a câștigat primul sfert cu 19-15, pentru ca în sfertul secund echipa din Arad să revină deși CSU Alba Iulia a avut avantaj de 10 puncte la un moment dat (28-18). La pauza mare s-a itnrat cu scorul de 35-38 pentru arădence ,dar schimbarea de atitudine a fost clară în  tabăra echipei CSU Alba Iulia.