La ora la care secretarul de stat Raed Arafat dezbătea la Alba Iulia, cu autoritățile locale, motivele birocratice pentru care 4 orașe din județul Alba nu pot fi carantinate, magazinele din oraș erau pline ochi, iar măsurile minime. 

Publicitate

Se poate observa din fotografia surprinsă vineri după-amiază de un cititor Alba24, într-o zonă comercială din oraș în care funcționează mai multe magazine.

Incidența cazurilor (descoperite) de COVID a ajuns în oraș la aproape 10 (mai exact 9,92) infectări înregistrate în ultimele 2 săptămâni la mia de locuitori.

Cu toate că formal există măsuri care ar trebui respectate, în realitate nimic nu a împiedicat zonele comerciale să fie pline până la refuz de oameni și mașini, în febra cumpărăturilor de Black Friday.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Raed Arafat a declarat vineri la Alba Iulia că situația ”este aproape la fel de gravă ca la Sibiu”, dar că nu se poate decide carantina. Asta din motive birocratice.

Șeful DSU a spus că Direcția pentru Sănătate Publică Alba trebuie să propună măsura, care trebuie ulterior avizată la București.

Județul Alba se află pe locul șase din punct de vedere al incidenței cazurilor Covid la mia de locuitori, în ultimele 14 zile, cu indice de 5,81.

Cea mai mare incidență a cazurilor noi este la Blaj – 9,96 (anterior 9,82), urmat de Alba Iulia – 9,92 (anterior 9,51), Cugir cu 8,78 (anterior 8,70), Sebeș – 8,26 (anterior 7,81).

Publicitate