Actualitate
FOTO: Cum reacționează echipele de intervenție în cazul unui accident tehnologic urmat de explozii şi incendii la sonde de gaz din Cetatea de Baltă

În scenariul exerciţiului, pentru îndeplinirea scopurilor propuse s-au prevăzut patru situaţii operative, astfel: pe timpul verificărilor efectuate la instalaţia sondei nr. 173, din Grupul 2 de sonde, s-au semnalat scăpări de gaz în zona capului de erupţie. Cei doi lucrători de la grupul 2 de sonde încep operaţiunile pentru oprirea scăpărilor de gaz.
temperaturile ridicate degajate, deteriorează instalaţia sondei în capul de erupţie, producând o răbufnire, care duce la dezvoltarea incendiului şi propagarea lui la vegetaţia uscată şi fondul forestier din zonă. Cantitatea mare de gaz care arde şi vântul puternic pune în pericol instalaţiile din Grupul 2 de sonde, precum şi sonda nr. 2 din apropiere.
Incendiul la sonda de gaz a fost lichidat iar pentru stingerea incendiului de la fondul forestier intervin echipaje ale ISU Alba – Detaşamentele de pompieri Alba Iulia şi Aiud şi Garda de intervenţie Blaj, ISU Mureş – Secţia de pompieri Târnăveni şi personal de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Cetatea de Baltă.
Exerciţiul şi-a atins scopurile de verificare a concepţiei de acţiune stabilită prin planul organizării şi desfăşurării exerciţiului, verificarea modului de organizare a cooperării între forţele participante, precum şi de realizare a unei informări complexe a populaţiei, privind modul de comportare în cazul producerii unor astfel de situaţii de urgenţă.
La exerciţiu au participat domnul Marius Jurcă – Instituţia Prefectului judeţul Alba, domnul Comandaru Constantin primarul comunei Cetatea de Baltă şi reprezentanţi ai instituţilor implicaţi în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de acest tip de risc.
Aceştia au apreciat modul în care s-a organizat şi desfăşurat exerciţiul, colaborarea bună între toate forţele participante şi profesionalismul pompierilor militari de la Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă ale judeţelor Alba, Mureş şi Sibiu.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News