ACTUALITATE
FOTO: După 44 de ani s-au revăzut la Alba Iulia. Întâlnirea absolvenților Academiei de Poliție din București, Promoția 1970
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/07/Intalnirea-Absolventiilor-Academiei-de-Militie-OLTENIA-Promotia-077.jpg)
O parte a promoţiei 1970 a Academiei de Poliție din București s-au revăzut la Alba Iulia. Pentru că anii i-au purtat pe unii dintre ei prin alte orașe ale țării, generalul de poliție dr. Nicolae Moldoveanu a spus că a ales ca ca locație Alba Iulia pentru reamintirea anilor tinereții fiindcă „am mai fost de câteva ori și mi-a plăcut, astfel am strâns din toată țara colegii și i-am chemat aici pentru a se simți bine alături de mine, a depăna amintiri, realizări, ocupații și de asemenea să socializăm într-un loc minunat”.
După 44 de ani s-au întâlnit să își amintească de perioada tinereții, dar și să povestească pe unde i-au mai purtat anii. Pentru că dintr-o vizită în Alba Iulia nu poate lipsi o plimbare în Cetatea Alba Carolina, vineri, după întâlnirea de la Casa de Cultură a Studenților, au „bătut” la pas istoria Cetății.
Foto: Ruxandra BOGDAN
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)