Echipa de karting a Palatului Copiilor Alba Iulia a urcat pe podiumul de premiere la a doua etapă a Campionatului Național ”Cupa Nordului”.

Circuitul Transilvania Motoring Cerghid (Mureș), etapa a doua a Campionatului Național ”Cupa Nordului”, s-a desfășurat în perioada  17-18 septembrie 2024.

Echipa Palatului Copiilor din Alba Iulia a obținut locul III la categoria de concurs PUFFO, prin evoluția de excepție a pilotului Mihnea Ioan Roșu.

De asemenea, a obținut locul V la categoria CADETT prin pilotul Rareș Adrian Stanculesc.

Locul VII la categoria PUFFO a fost obținut de pilotul Paul Daniel Olariu. Tot un loc VII la categoria CADETT l-a câștigat pilotul Alexandru Vasile Țârlea.

În clasamentul final  pe echipe, Palatul Copiilor Alba Iulia s-a clasat pe locul IV.

Profesor coordonator al echipei este Nicodim Gabriel Ciușcă.

Următoarea etapă a Campionatului Național de Karting Școlar se va desfășura în perioada 12-13 octombrie 2024, la circuitul Speed Park din Bacău.