ACTUALITATE
FOTO Evenimente de weekend: „Un milion de stele pentru nevoiași” la Aiud și „Ziua recoltei” la Gîmbaș
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/10/IMG_1675.jpg)
În cadrul evenimentului ”Un milion de stele pentru nevoiași”, desfășurat pentru prima dată în Aiud, s-au aprins candele în semn de solidaritate cu toți cei aflați în nevoie și s-a organizat o strângere de fonduri, iar din banii strânși cu această ocazie se vor acorda, în preajma Crăciunului, pachete cu alimente celor nevoiași.
La această acțiune a participat primarul municipiului Aiud, Mihai Horațiu Josan, care a ținut să se alăture reprezentanților Organizației Caritas Alba Iulia în acest amplu gest de solidaritate umană, marcând astfel strânsa legătură pe care municipiul Aiud o are încă din anul 2005 cu Asociația Caritas.
În data de 17 octombrie, primarul municipiului Aiud a participat la evenimentul „Ziua Recoltei”, o importantă sărbătoare a localității aparținătoare Gîmbaș.
În discursul ținut cu această ocazie, primarul a dorit să sublinieze importanța păstrării și continuării tradițiilor la nivelul municipiului Aiud și să felicite organizarea comună a acestui eveniment de către parohia reformată și parohia ortodoxă din Gîmbaș.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)