Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

FOTO: „Gala Performerilor” din Alba. Cei mai buni elevi și profesori din Alba, premiați pentru rezultate, de Consiliul Județean


Publicat

Pentru al treilea an consecutiv, Consiliul Județean Alba a organizat „Gala Performerilor”, eveniment în cadrul căruia au fost premiați cei mai valoroși elevi și cele mai bune cadre didactice din județ. Gala s-a desfășurat duminică, 14 decembrie, de la ora 16.00 la sala Mercur Style din Alba Iulia. Au fost recompensați cu diplome și premii în valoare totală de 100.000 de lei peste 300 de elevi și cadre didactice care s-au remarcat prin rezultatele obținute în cursul anului școlar 2012-2013.

„Pentru al treilea an consecutiv, la <Gala Performerilor> îi premiem pe toți elevii din clasele IV-XII din județ care s-au remarcat prin rezultatele obținute la învățătură, reușind prin efortul lor să câștige locul I la etapa județeană a olimpiadelor școlare sau locurile I, II și III la etapele naționale ale olimpiadelor școlare. Alături de elevi, sunt premiate și cadrele didactice care i-au îndrumat și i-au ajutat să obțină aceste rezultate”, a declarat Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba.

Tot la „Gala Performerilor” a fost organizată și premierea pentru proiectul educaţional „Școala de nota 10”, realizat pentru al doilea an consecutiv de Consiliul Județean Alba în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Alba sub forma unei competiții între unitățile de învățământ din județ.

La acest proiect au participat circa 60% din unitățile de învățământ din județ, duminică fiind premiate atât școlile, cât și profesorii și elevii care au contribuit la obținerea unor rezultate deosebite în educație.

Astfel, la categoria unități de învățământ, au fost premiate cele mai bune unități din ciclurile preșcolar și gimnazial, din mediul rural și din mediul urban, precum și cel mai bun liceu.

La categoria ce mai bun cadru didactic s-au acordat premii pentru ciclurile preșcolar, primar și gimnazial, mediul rural și urban, precum și premiul pentru cel mai bun cadru didactic de liceu. Aceleași categorii de premii s-au acordat și pentru cel mai bun elev.

Vedeți mai jos o GALERIE FOTO de la eveniment.

Rezultate Olimpiade Nivel Județean:

1 VOINA MARIA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

2 NEGOIŢESCU ANDREEA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

3 FILIMON CARMEN MIRELA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

4 LAZĂR IULIA CĂTĂLINA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

5 GROZA RALUCA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

6 GLIGOR ANAMARIA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

7 ARION IULIA CRISTINA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

8 GROZA RALUCA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

9 LAZĂR VLAD LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

10 SZÉKELY NOÉMI MÓNIKA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

11 MOLNAR ORSOLYA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

12 IGNAT REBECA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ JUD

13 FURCĂ DIANA ANTONIA JUD

14 IONESCU MUGUR ADRIAN LIMBA ENGLEZĂ JUD

15 BACIU IRINA LIMBA ENGLEZĂ JUD

16 CRIŞAN DARIUS LIMBA ENGLEZĂ JUD

17 TRUȚĂ VLAD-CRISTIAN LIMBA ENGLEZĂ JUD

18 EKART PATRICIA CASIANA LIMBA ENGLEZĂ JUD

19 FURDUI H. ANDREI LIMBA ENGLEZĂ JUD

20 IŞVĂNESCU M.-G. ALEXANDRA-ROXANA LIMBA ENGLEZĂ JUD

21 CIOREA COSMINA LIMBA FRANCEZĂ JUD

22 OPRIŢA LORENA LIMBA FRANCEZĂ JUD

23 PASCA MADALINA LIMBA FRANCEZĂ JUD

24 MEDRUȚ G. GEORGIANA-MARIA LIMBA FRANCEZĂ JUD

25 VOICULEANU ADELINA LIMBA FRANCEZĂ JUD

26 CAMBREA MĂDĂLINA LIMBA FRANCEZĂ JUD

27 ZICKELI CLARISSA LIMBA GERMANĂ JUD

28 DÖRR DENNIS LIMBA GERMANĂ JUD

29 ANDRONE DANIEL LIMBA ROMÂNĂ MINORITATI GERMANA JUD

30 BEBESELEA AGNES LIMBA ROMÂNĂ MINORITATI GERMANA JUD

31 BEBESELEA AGNES LIMBA GERMANĂ MATERNĂ JUD

32 MUCENICU AMINA LIMBA GERMANĂ MATERNĂ JUD

33 AILOAIE EMMA LIMBA GERMANĂ MATERNĂ JUD

34 BAŞA JOHANNA LIMBA SI LITERATURA MAGHIARĂ JUD

35 BAŞA LAURA LIMBA ȘI LITERATURA MAGHIARĂ JUD

36 SZÉKELY NOÉMI MÓNIKA LIMBA MAGHIARĂ JUD

37 DORIANI C.-S. FRANCESCA LIMBA LATINĂ JUD

38 POPA LAVINIA LECTURA

39 ŢÎR ANDREI LINGVISTICĂ JUD

40 DOBRE ALEXANDRA LINGVISTICĂ JUD

41 VOINA MARIA MATEMATICĂ JUD

42 PETRARIU ADELINA MATEMATICĂ JUD

43 POPESCU MIRUNA MATEMATICĂ JUD

44 AVRAM NICOLAE MATEMATICĂ JUD

45 ŞOLEA ANDRA MATEMATICĂ JUD

46 PUIA GABRIEL NICOLAE MATEMATICĂ JUD

47 NEGOIŢESCU ANDREEA MATEMATICĂ JUD

48 MATEESCU GABRIELA MARIA MATEMATICĂ JUD

49 BOAR DANIEL IOAN MATEMATICĂ JUD

50 ION BOGDAN MATEMATICĂ JUD

51 JUGARIU DIANA MATEMATICĂ JUD

52 SĂLĂGEAN SEBASTIAN VASILE MATEMATICĂ JUD

53 LUPU MADALINA MATEMATICĂ JUD

54 BOZDOG RALUCA MATEMATICĂ JUD

55 BALȚAT ALEXANDRA MARIA MATEMATICĂ JUD

56 IACOB ILINCA MARIA MATEMATICĂ JUD

57 INDREI DIANA MARIA MATEMATICĂ JUD

58 IUGA HORIA MATEMATICĂ JUD

59 MARCU MIHAI MATEMATICĂ JUD

60 ECȘEU DORU MATEMATICĂ JUD

61 CRINTEA MIRUNA MATEMATICĂ JUD

62 CAMPEAN IZA MATEMATICĂ JUD

63 VINT PAUL MATEMATICĂ JUD

64 SUSA INANA MATEMATICĂ JUD

65 COSTEA ALEXANDRU MATEMATICĂ JUD

66 ZBUTEA DARIUS MATEMATICĂ JUD

67 POPESCU RAUL MATEMATICĂ JUD

68 CORNEA CRISTIAN MATEMATICĂ JUD

69 BĂDILĂ TIMOTEI-ILIE MATEMATICĂ JUD

70 BADU CĂTĂLIN IOACHIM MATEMATICĂ JUD

71 CULDA NICOLAE MATEMATICĂ JUD

72 LUP ANDREI MATEMATICĂ JUD

73 JUGARIU MIHAI MATEMATICĂ JUD

74 TARATA VICTOR MATEMATICĂ JUD

75 FARCASIU MARIA MATEMATICĂ JUD

76 BOROICA TUDOR MATEMATICĂ JUD

77 BROSCATAN CIPRIAN MATEMATICĂ JUD

78 COTEA GEORGE MATEMATICĂ JUD

79 PERTA RARES MATEMATICĂ JUD

80 TOMOIOAGA CRISTIAN MATEMATICĂ JUD

81 TRIF ORIANA MATEMATICĂ JUD

82 CIBU CLARA MATEMATICĂ JUD

83 FURCĂ DIANA ANTONIA MATEMATICĂ JUD

84 DEHELEAN ALEXANDRU GEORGE MATEMATICĂ JUD

85 IORDACHE CRISTINA MARIA MATEMATICĂ JUD

86 CRISAN CLAUDIA MATEMATICĂ JUD

87 CREŞTIN ALEXANDRU MATEMATICĂ JUD

88 CRISTEA GEORGE MATEMATICĂ JUD

89 MEGIEȘAN SERGIU FLORENTIN MATEMATICĂ JUD

90 PETRARIU D.RALUCA NICOLETA MATEMATICĂ JUD

91 OLTEAN ALEXANDRU MATEMATICĂ JUD

92 CHITIC RAUL BOGDAN MATEMATICĂ JUD

93 FLOREA DRAGOŞ MATEMATICĂ JUD

94 COŞ ANDREAS MATEMATICĂ JUD

95 BĂRBĂNŢAN GEORGIANA MATEMATICĂ JUD

96 MOLDOVAN MĂDĂLINA MATEMATICĂ JUD

97 SUCIU M. ALIN FLORIN FIZICĂ JUD

98 ROȘCA MĂLINA FIZICĂ JUD

99 ŞCHIOPU VLAD FIZICĂ JUD

100 STĂNESCU DENIS FIZICĂ JUD

101 DUŞE DRAGOŞ VASILE FIZICĂ JUD

102 TIMARIU TEODORA CHIMIE JUD

103 CRINTEA MIRUNA CHIMIE JUD

104 BORCĂU DIANA CHIMIE JUD

105 ANGHEL ANCA ELENA CHIMIE JUD

106 BUCEA GEORGIA IOANA FIZICĂ – CHIMIE JUD

107 STAN ILEANA FIZICĂ – CHIMIE JUD

108 ZAH IOANA ISTORIE JUD

109 ROMAN G. MARIA-GEORGIANA ISTORIE JUD

110 DRUGĂ ILIE ISTORIE JUD

111 ŞERBU O. ANDREEA ISTORIE JUD

112 OLTEAN ALEXANDRA ISTORIE JUD

113 OUȘ ANA MARIA BIOLOGIE JUD

114 BÎRJAC V. RADU-ALEXANDRU BIOLOGIE JUD

115 TOMUŞ BIANCA-ANDREEA GEOGRAFIE JUD

116 IRIMIE CRISTIAN GEOGRAFIE JUD

117 BOCSA MARIA ANDREEA GEOGRAFIE JUD

118 CHIȘ DIANA TRANSDISCIPLINAR JUD

119 BÎRLUȚIU V. CLAUDIU ANDREI RELIGIE JUD

120 GHERMAN RAZVAN RELIGIE JUD

121 JIBOTEAN FRANCESCA RELIGIE JUD

122 SCHIAU IOANA RELIGIE JUD

123 ALDEA SEBASTIAN RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

124 ISAILĂ OCTAVIAN MARIAN RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

125 MOLDOVAN ANDREEA RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

126 OLTEAN MĂDĂLINA GABRIELA RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

127 OLTEAN TEODORA MIHAELA RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

128 RADU SIMONA GIORGIANA RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

129 PETRUT DÁNIEL RELIGIE REFORMATĂ JUD

130 HENNING MÁRIA RELIGIE REFORMATĂ JUD

131 ONIGA KRISTÓF RELIGIE REFORMATĂ JUD

132 VOICA DANIEL RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

133 SIMU IULEANA RELIGIE GRECO-CATOLICĂ JUD

134 SZILÁGYI RÉKA RELIGIE REFORMATĂ JUD

135 CSEGEZI ZSOLT RELIGIE REFORMATĂ JUD

136 FECHETE CLAUDIA CULTURĂ CIVICĂ JUD

137 FAHIM MAHMOUD SARA CULTURĂ CIVICĂ JUD

138 CRINTEA MIRUNA ŞTIINŢE PENTRU JUNIORI JUD

139 CURTA ANDREEA LUCIA PEDAGOGIE / PSIHOLOGIE JUD

140 CHIOREAN AMALIA ECONOMIE JUD

141 ONOFRIESEI G. ANDREEA-DANIELA JUD

142 MUNTEAN BENIAMIN ANDREI JUD

143 SEVESTREAN VASILE ALIN INFORMATICĂ JUD

144 SUCIU VASILE INFORMATICĂ JUD

145 BUNULESCU ŞTEFAN INFORMATICĂ JUD

146 STĂNUŞ ANDREI DISCIPLINE ECONOMICE JUD

147 TURLEA ALINA DISCIPLINE ECONOMICE JUD

148 VINŢAN RALUCA TEODORA DISCIPLINE ECONOMICE JUD

149 CHINDRIŞ DUMITRU IULIAN JUD

150 VARVARA RONNY GLIGOR JUD

151 STREMŢAN DANIEL NICOLAE JUD

152 HANCHEŞ NATANAEL MECANICĂ JUD

153 CRĂCIUN SERGIU ALEXANDRU MECANICĂ JUD

154 UNGUREANU FLORENTINA JUD

155 VLAD DOINA JUD

156 MOLDOVAN MIRCEA JUD

157 HATEGAN SORANA EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ JUD

158 ROMCEA ANDREEA EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ JUD

159 JUDE ALEXANDRU- NICOLAE EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ JUD

160 COSMA DELIA JUD

161 CUTEAN V. VASILE TEHNICĂ JUD

162 SOMLEA I. IACOB TEHNICĂ JUD

163 RĂU-COTUNA OANA ARTE PLASTICE JUD

164 VLAIC ALIN ARTE PLASTICE JUD

165 POPESCU DAMIAN ARTE PLASTICE JUD

166 SZIGETI ROXANA ARTE PLASTICE JUD

167 AVRAM CRISTIAN ARTE PLASTICE JUD

168 BOCA MIHAELA ARTE PLASTICE JUD

169 TĂMAŞ GEORGIANA ARTE PLASTICE JUD

170 CLAMBA DARIUS INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

171 STAN OVIDIU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

172 UDREA CARINA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

173 POPA IOANA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

174 SĂNDULACHE ALEXANDRU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

175 TODERAŞ DANIEL INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

176 CHIOREAN MIHAI INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

177 CLAMBA CIPRIAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

178 CRISTEA ANDREEA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

179 MORAR ANDREEA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

180 RUS DENISA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

181 ŞUŞMAN BIANCA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

182 SĂRĂCUŢ RUBEN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

183 TĂMAŞ SARA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

184 ŢURCAŞ IULIA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

185 CLAMBA SEBASTIAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

186 GOŞA ŞERBAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

187 JOSAN ANTONIO INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

188 LEŞ CLAUDIU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

189 SĂRĂCUŢ IOAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

190 ŢUŢ IOAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

191 TODOR NAOMI INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

192 ZAHARESCU ANA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

193 GHERMAN MIHAELA VALENTINA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

194 ȚUȚ IULIAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

195 TRIF AURELIAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

196 ȘTEFĂNOIU FLORIN ALEXANDRU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

197 ENESCU EUGEN NICOLAE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ JUD

198 POP SORINA PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ JUD

199 POGAN LAURA BEATRICE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ JUD

Rezultate Olimpiade nivel Național și Internațional

1 OLTEAN TEODORA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

2 PRAȚIA-ARON DIANA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

3 LOBONȚIU ANDREEA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

4 EKART PATRICIA CASIANA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

5 BEL LUANA ANDRADA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

6 SIMINA DANIEL LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

7 ILEA TEODORA IOANA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

8 NEAGU MIRUNA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

9 BÂLC DIANA

10 BONDRIC NICOLETA COMUNICARE ŞI ORTOGRAFIE

11 ANDRES LARISA COMUNICARE ŞI ORTOGRAFIE

12 COSTEA ADINA COMUNICARE ŞI ORTOGRAFIE

13 DAN NORINA COMUNICARE ŞI ORTOGRAFIE

14 MARCU ROXANA LIMBA ENGLEZĂ

15 FRANCHINI ANA HORIANA LIMBA GERMANĂ

16 PRECUPESCU ANDREI LIMBA GERMANĂ

17 GÁSPÁR BÁLINT LIMBA MAGHIARĂ

18 GEDŐ ZSOLT LIMBA MAGHIARĂ

19 NUŢĂ MARIAN IONUŢ LIMBA RROMANI

20 PETACA IONUŢ VALENTIN LIMBA RROMANI

21 BOTEZAN IOAN LIMBA GREACĂ

22 COȘOFREȚ NICOLAE LIMBA GREACĂ

23 POPA GHEORGHE LIMBA GREACĂ

24 CIOARA RĂZVAN NICOLAE LIMBA GREACĂ

25 MUREȘAN-STÎNGACIU D. RICHARD LIMBA ITALIANĂ

26 SĂBĂU-TĂTAR M. LAURA LIMBA ITALIANĂ

27 CALO ANDREEA MARIA LIMBA LATINĂ

28 NICOARĂ D. IOANA LIMBA LATINĂ

29 URSALEȘ IOANA LECTURA, CA ABILITATE DE VIAŢĂ

30 BOCASA MARIA ANDREEA LECTURA, CA ABILITATE DE VIAŢĂ

31 BOZDOG RALUCA

32 AVRAM BIANCA-VERONICA MATEMATICĂ

33 BELDEAN ANA CĂLINA MATEMATICĂ

34 FÂCIU ALEXANDRU MATEMATICĂ

35 CĂLEAN MARIA MATEMATICĂ

36 BĂLA MIHAELA ELENA MATEMATICĂ

37 BOLDAS ALEXANDRU MATEMATICĂ

38 CUC SIMUTIU ANDREI MATEMATICĂ

39 TOMUS ALEXANDRU MATEMATICĂ

40 BONDRIC NICOLETA MATEMATICĂ

41 BREAZ O.-P. VALENTIN MATEMATICĂ

42 TOADER TUDOR FIZICĂ

43 MUNTEAN EDEN NATAN FIZICĂ

44 MOLDOVAN IOAN ADRIAN FIZICĂ

45 FIZICĂ APLICATĂ

46 FIZICĂ APLICATĂ

47 BOER M. ARMAND CHIMIE

48 INCEU ANDREEA IOANA CHIMIE

49 AILENEI ŞT. ANDRADA ELENA ASTRONOMIE

50 ROȘCA MĂLINA ASTRONOMIE

51 DRĂGAN D. VLAD-IONUȚ ISTORIE

52 VINȚAN G.V. MARIA-EUGENIA BIOLOGIE

BĂGĂIAN DAN-VALERIU ȘI TRUȚĂ VLADCRISTIAN

53 CRISTEA M. MARIA-RALUCA BIOLOGIE

54 JURJ I.I. IULIAN-GRAŢIAN BIOLOGIE

55 BALEA CRISTIAN CONSTANTIN GEOGRAFIE

56 TRAISCAIAN NICOLAE GEOGRAFIE

57 LUPEAN ALEXANDRU GEOGRAFIE

58 MATEIU BIANCA GEOGRAFIE

59 TULBURE A.A. ANDREI-ALEXANDRU GEOGRAFIE

60 STANCU MIREL GEOGRAFIE

61 FRĂȚILĂ RALUCA TRANSDISCIPLINAR

62 CHIOREAN DIANA-MARIA RELIGIE

63 NICOARĂ D. IOANA RELIGIE

64 NEGREA D. DENISA RELIGIE

65 ANI-ONIŢA DANIELA RELIGIE

66 PĂTRUŢIU DAN RELIGIE

67 BUTA RAUL VECHIUL TESTAMENT

68 COȘOFREȚ NICOLAE DOGMATICA

69 TAKÁCS SZENDE RELIGIE REFORMATĂ

70 LUPSAN HORATIU

71 FLOREA ANDREEA

72 BENEA TABITA ELENA

73 ARION IULIA CRISTINA

74 NEGOIŢESCU ANDREEA EDUCAŢIE CIVICĂ

75 MATEESCU GABRIELA MARIA EDUCAŢIE CIVICĂ

76 DUȘE DRAGOȘ VASILE ŞTIINŢELE PAMÂNTULUI

77 ANGHEL ANCA ELENA ŞTIINŢELE PAMÂNTULUI

78 SAV ANA MARIA PEDAGOGIE

79 PAŞCA ALINA MARIA PEDAGOGIE

80 COMŞA PAULA PSIHOLOGIE

81 ISTRATE F. CĂTĂLIN-FLAVIU

82 TUHUŢ VLĂDUŢ EMANUEL

83 DECEAN OVIDIU CIPRIAN INFORMATICĂ

84 SIMOIU ROBERT INFORMATICĂ CULTURA SI SPIRITUALITATE

85 POTOR R. DIANA HAIMOVICI

86 MOLDOVAN A.G. IOANA HAIMOVICI

87 DEMIAN IOAN BOGDAN

88 MOLDOVAN SIMION -ALEXANDRU

89 MERA GABRIEL-MIHAI EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ

90 RISTEIU CRISTINA MESTESUGURI SI TRADITII

91 MOLDOVAN SERGIU ARTE PLASTICE

92 MUREŞAN DIANA ARTE PLASTICE

93 ADAM ANTONIOS INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

94 ROȘIU MIHAELA INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

95 IGNAT FLAVIUS IOSIF INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

96 VÎRCIU TUDOR CIPRIAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

97 CIUNGAN RUBEN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

98 ŢĂRAN OVIDIU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

99 ŢUŢ IOAN INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

100 MARCU TUDOR SEPTIMIU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

101 CETEAN -FAKNER MICHAEL INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

102 ȘTEFĂNOIU FLORIN ALEXANDRU INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ

Premii Profesori:

1 BANDICI EMANUELA

2 BUDA CARMEN

3 PETRIC MIRELA

4 MOLDOVAN ALINA VALENTINA

5 TIUTIU GRATIELA

6 POPA ANAMARIA

7 GHERGHIN DELIA

8 IGNA DANIELA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 CUGIR

9 STERCA CRISTINA

10 MIHEŢIU EMIL

11 BOLDOR ELENA

12 BARBU ADRIANA

13 GÂLEA GABRIELA ANAMARIA

14 GOIA PARASCHIVA

15 LIMBA ENGLEZĂ OANȚĂ EMILIA

16 LIMBA ENGLEZĂ CONŢAN GIORGEANA

17 LIMBA ENGLEZĂ SOLOMON CARMEN

18 LIMBA ENGLEZĂ MAN RODICA

19 LIMBA ENGLEZĂ DRĂGHIȚĂ ANCA

20 LIMBA ENGLEZĂ DREGHICIU LUCIA

21 LIMBA ENGLEZĂ ONAC IULIA

22 LIMBA ENGLEZĂ GLIGOR LILIANA

23 LIMBA ENGLEZĂ MUNTEAN AIDA

24 LIMBA FRANCEZĂ LAZAR LILIANA DANIELA ŞCOALA GIMNAZIALĂ

25 LIMBA FRANCEZĂ MOLODEŢ EMILIA

26 LIMBA FRANCEZĂ BODEA ROXANA

27 LIMBA FRANCEZĂ ANDRONESCU RODICA

28 LIMBA FRANCEZĂ BĂDĂU GEORGETA

29 LIMBA FRANCEZĂ MUNTEANU ANCA

30 LIMBA FRANCEZĂ LUPU LUCIA

31 LIMBA GERMANĂ HAUSNER MARGARETA

32 LIMBA GERMANĂ ȘUTEU HERMINA COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

33 LIMBA GERMANĂ MUCENICU ADINA

34 LAIOS MIHAELA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

35 RAULEA DELIA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

36 LIMBA MAGHIARĂ FODOR KATALIN

37 PUȘCAȘ SIDONIA

38 LIMBA MAGHIARĂ GÁSPÁR KATALIN

39 LIMBA RROMANI BĂTRÎNÂ RODICA

40 LIMBA GREACĂ RÎȘTEIU ANGELA

41 LIMBA ITALIANĂ PILŢU LUCIA

42 LIMBA LATINĂ SZILAGHI ANEMONA SÎNZIANA

43 LIMBA LATINĂ CORODEANU ILEANA

44 FURDUI MIRONA

45 SAVA CORINA

46 LINGVISTICĂ NICOLETA VĂSUŢI

47 LINGVISTICĂ FLOARE VLASEA

48 LINGVISTICĂ BOLD SANDA

49 MATEMATICĂ BORȘAN FLORINA

50 MATEMATICĂ RUSU VIORICA

51 MATEMATICĂ MĂRGINEAN ROZINA

52 MATEMATICĂ DAMIAN ANA

53 MATEMATICĂ BALAU MIRELA

54 MATEMATICĂ LUPEA VIORICA

55 MATEMATICĂ MOGA NICOLAE

56 MATEMATICĂ BRATU MARINA

57 MATEMATICĂ DOROGA MARCELA

58 MATEMATICĂ BRUDASCA ILEANA

59 MATEMATICĂ TODOR PETRU

60 MATEMATICĂ CORPODEAN OFELIA

61 MATEMATICĂ LUPEA ELVIRA

62 MATEMATICĂ CIMPEAN VALERIA

63 MATEMATICĂ TOADER LIDIA-MARIA

64 MATEMATICĂ MORAR MARICICA ŞCOALA GIMNAZIALĂ CÎMPENI

65 MATEMATICĂ ANDONE CRISTINA

66 MATEMATICĂ DRASOVEAN MIHAELA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

67 MATEMATICĂ COMSA MARIANA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

68 MATEMATICĂ PETRUTA MONICA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

69 MATEMATICĂ FURCĂ DIANA FELICIA COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

70 MATEMATICĂ CÎMPEAN GABRIELA

71 MATEMATICĂ PETRUŢ GEORGETA

72 MATEMATICĂ MARINESCU IOAN

73 MATEMATICĂ ALEXIEVICI EUGENIA

74 MATEMATICĂ TRIFON IONEL

75 MATEMATICĂ GHIȚĂ IOAN COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

76 MATEMATICĂ PRECUP CLAUDIA

77 MATEMATICĂ JARDA MIRA

78 MATEMATICĂ BIRIS CARMEN

79 MATEMATICĂ NISTOR LILIANA

80 MATEMATICĂ ANDRO DANA

81 MATEMATICĂ LĂNCRĂNJAN OANA

82 FIZICĂ PUSCAS LIVIA

83 FIZICĂ CONSTANTIN ADRIANA

84 FIZICĂ FILIMON ILDIKO GABRIELA

85 FIZICĂ BÂRSAN IOAN

86 FIZICĂ FILIPESCU DORINA

87 FIZICĂ APLICATĂ POP ELENA

88 CHIMIE FLOREA AURELIA

89 CHIMIE POPA DINA

90 CHIMIE FULEA SORINA DIANA

91 CHIMIE GHERVAN ADINA

92 FIZICĂ – CHIMIE SELAGEA ADRIANA

93 FIZICĂ – CHIMIE TRIF CECILIA GEORGETA

94 ASTRONOMIE SICOE PAMFIL

95 ASTRONOMIE MARIAN ANCA

96 ISTORIE BOIAN DANIEL

97 ISTORIE CETEAN DANIELA

98 ISTORIE FĂRCAŞ PARASCHIVA

99 ISTORIE ROTCHE ANDREEA

100 BIOLOGIE CĂLIN GHEORGHE

101 BIOLOGIE CERBU VALERIU

102 BIOLOGIE MILEA ANNA

103 GEOGRAFIE COSTEA LEONTIN

104 GEOGRAFIE LANCRANJAN FLOARE

105 GEOGRAFIE URSALEŞ MARIOARA IULIANA

106 GEOGRAFIE RESIGA CORNEL

107 GEOGRAFIE ŞTEF VASILE

108 GEOGRAFIE ARĂBOAIEI MARCEL

109 GEOGRAFIE MACARIE VALER

110 TRANSDISCIPLINAR BLOJ LENUȚA

111 TRANSDISCIPLINAR CĂTĂUȚĂ IOANA

112 TRANSDISCIPLINAR ORĂȘAN ALINA

113 RELIGIE NEGREA IULIANA

114 RELIGIE BORDEAN IOANA-OFELIA

115 RELIGIE SOIT GEORGETA

116 RELIGIE ANDRIUC AURORA

117 RELIGIE GROSU-ORASAN LILIANA PARASCHIVA

118 RELIGIE SCHIAU SORIN

119 RELIGIE OPREAN ANCUŢA

120 RELIGIE NISTOR IOAN

121 VECHIUL TESTAMENT BOTEZAN FLORIN

122 DOGMATICA PINTEA EUGEN MENUT

123 SUCIU ANDREA MARIA COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

124 AVRAM RODICA

125 RELIGIE REFORMATĂ LÁZÁR EMŐKE

126 RELIGIE REFORMATĂ LŐRINCZ ILDIKÓ

127 OARGA LILIANA-SERAFINA

128 CULTURĂ CIVICĂ DAMIAN ELENA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEŞ

129 EDUCAŢIE CIVICĂ MONALISA MIRELA BORZA

130 ŞTIINŢELE PAMÂNTULUI DĂRĂMUȘ ELENA

131 ŞTIINŢELE PAMÂNTULUI ȘTEFAN DIANA

132 ŞTIINŢELE PAMÂNTULUI BULBUCAN MIOARA

133 STIINTE PENTRU JUNIORI DRĂGHIȚĂ MARCELA

134 URSU SANDA DIANA COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

135 PEDAGOGIE ANCA MONICA IULIANA

136 PSIHOLOGIE DURA SIMINA

137 ECONOMIE DURIGA DARIUS

138 MUREŞAN LAURA

139 GHIȚĂ ROMANȚA MARGARETA COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

140 IANCU ALINA MARIETA

141 INFORMATICĂ DEHELEAN OVIDIU CRISTIAN COLEGIUL NAȚIONAL ,”I.M.CLAIN” BLAJ

142 INFORMATICĂ GROZA SEPTIMIU SORIN

143 INFORMATICĂ DOGARU SIMONA

144 INFORMATICĂ FURDUI CĂLIN-RĂZVAN

145 HAIMOVICI RUSU VALENTINA

146 DISCIPLINE ECONOMICE BECA FELICIA

147 DISCIPLINE ECONOMICE DINCĂ CRISTIAN

148 DISCIPLINE ECONOMICE PINTEA EVA

149 DISCIPLINE ECONOMICE POPA VICTORIA

150 ACHIM OVIDIU

151 SAS GHEORGHE

152 MECANICĂ COSMA FLORIN CRISTIAN

153 MECANICĂ CÎMPEAN ADELA

154 HENEGARIU CAMELIA

155 FILIP ANA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ

156 CÎMPEAN DIDINA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ

157 BUDOIU DUMITRU LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ

158 TUDORACHE CRISTINA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ

159 NICOARĂ CORNELIA

160 MANIU DANIELA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ

161 CIOBANU ANIȘOARA

162 GIURCA CORNELIA

163 TOMUŞ ELENA DOINA

164 CIOFLICA MIRELA

165 PAUL DANA

166 CONŢAN LUCIA

167 OLARIU MARIA

168 TEHNICĂ CIMPEAN RADU

169 TEHNICĂ POPA JANA

170 TEHNICĂ MUNTEAN IOAN

171 TEHNICĂ MATES RODICA

172 COROIU RODICA

173 ARTE PLASTICE POP ELENA CRISTINA MARIA

174 ARTE PLASTICE URDEA GHEORGHE

175 ARTE PLASTICE DRAGOMAN COSMIN

176 ARTE PLASTICE FILIP ALEXANDRINA

177 ARTE PLASTICE MÂRZA TRAIAN

178 ARTE PLASTICE DREGHICIU DIANA

179 ARTE PLASTICE MIREA IULIAN ILIE

180 ARTE PLASTICE BORTEŞ NARCIS

181 MĂRGINEAN MARIA

182 BEŞLIU RADU

183 FIŢ ANAMARIA

184 BUBĂU BERTA

185 LUNGU MARIANA

186 LANCRĂJAN TATIANA

187 SEMIONOV LILIA

188 RODEAN CRISTIAN

189 VRÂNCEANU RITA

190 DAMIAN EMMA

191 TUDOR DRAGOŞ

192 FIŢ IOSIF

193 LĂNCRĂJAN TATIANA

194 ALBU GHEORGHE

195 CHICIUDEAN IOAN

196 OLTEAN LUCIA RALUCA

197 PAL ALEXANDRU

198 CRACIUN CLAUDIU

199 ZĂRNESCU TEODORA

200 PARASCHIV EMILIAN

201 ROMOŞAN OVIDIU

202 MUNTEAN ALINA

Premiile „Scoala de nota 10” au fost obținute de următoarele unități de învățământ:

Datorită numărului redus de participanţi înscrişi în această competiţie (unităţi de învăţământ – 36 din 130, cadre didactice – 450 din 4600, elevi – 96 din 348, numărul maxim de participanţi fiind 3 elevi/unitate de învăţământ), pentru categoria unităţi de învăţământ şi cadre didactice nu se va acorda premiul I, iar la categoria elevi/gimnaziu/rural, nu se va acorda premiul III datorită diferenţei mari de punctaj existentă între al II-lea şi al III-lea clasat. Astfel, clasamentul este următorul:

Unitatea de învăţământ:

Preşcolar

Urban: Loc II – 7.000 lei, GPP „Dumbrava Minunată” Alba Iulia

Loc III – 5.000 lei, GPP Nr. 2 Cîmpeni

Rural: Loc II – 7.000 lei, GPN Vinţu de Jos

Loc III – 5.000 lei, GPN Cricău (Tibru)

Gimnaziu

Urban: Loc II – 9.000 lei, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc III – 7.000 lei, Şc. Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia

Rural: Loc II – 9.000 lei, Şc. Gimnazială „I. Maniu” Vinţu de Jos”

Loc III – 7.000 lei, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Liceu

Urban: Loc II – 15.000 lei, CML „M.Viteazul” Alba Iulia

Loc III – 10.000 lei, Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Cadru didactic:

Preşcolar

Urban: Loc II – 1.200 lei, Geogean Viorica, GPP „Dumbrava Minunată” Alba Iulia

Loc III – 1.000 lei, Vârtei Aurora, GPP „Dumbrava Minunată” Alba Iulia

Rural: Loc II – 1.200 lei, Rotaru Miihaela, GPN Vinţu de Jos

Loc III – 1.000 lei, Mârza Ioana, GPN Cricău (Tibru)

Primar

Urban: Loc II – 1.400 lei, Andro Dana, Şc. Gimnazială „A. Iancu” Alba Iulia

Loc III – 1.000 lei, Irimie Petronela, Lic. Tehnologic Sebeş

Rural: Loc II – 1.400 lei, Bloj Lenuţa, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Loc III – 1.000 lei, Haţegan Adina, Şc. Gimnazială „I. Maniu” Vinţu de Jos”

Gimnaziu

Urban: Loc II – 1.500 lei, Marinescu Rodica, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc III – 1.000 lei, Gojeiu Cornel, Şc. Gimnazială Cîmpeni

Rural: Loc II – 1.500 lei, Blagu Ionela, Şc. Gimnazială „Decebal” Cricău

Loc III – 1.000 lei, Cătăuţă Ioana, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Liceu

Urban: Loc II – 2.000 lei, Trifon Dorina, CML „M.Viteazul” Alba Iulia

Loc III – 1.400 lei, Fărcaş Paraschiva, CML „M.Viteazul” Alba Iulia

Elev:

Primar

Urban: Loc I – 1.500 lei, Gligor Ana Maria, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc II – 1.200 lei, Iacob Ilinca, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc III – 1.000 lei, Bălţat Alexandra, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

rural: Loc I – 1.500 lei, Oniga Andreea, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Loc II – 1.200 lei, Ignat Izabela, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Loc III – 1.000 lei, Şandru Maria, Şc. Gimnazială „Decebal” Cricău

Gimnaziu urban: Loc I – 2.000 lei, Bozdog Raluca, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc II – 1.500 lei, Bendea Sergiu, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

Loc III – 1.000 lei, Lazăr Iulia, Şc. Gimnazială „M. Eminescu” Alba Iulia

rural: Loc I – 2.000 lei, Bârluţiu Claudiu, Şc. Gimnazială „I. Maniu” Vinţu de Jos”

Loc II – 1.500 lei, Frăţilă Raluca, Şc. Gimnazială „I.P. Reteganul” Sâncel

Liceu urban: Loc I – 2.500 lei, Oltean Alexandra, CML „M.Viteazul” Alba Iulia

Loc II – 2.000 lei, Stancu Mirel, CML „M.Viteazul” Alba Iulia

Loc III – 1.500 lei, Comşa Paula, CML „M.Viteazul” Alba Iulia



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

2 Comentarii

2 Comments

  1. Elevu model

    duminică, 15.12.2013 at 17:12

    Mai pe romaneste, toata lumea a luat ceva

  2. dan

    joi, 19.12.2013 at 13:41

    Adevarul este ca nu se promoveaza competenta si performanta ci numai asa zisele concursuri scolare la care subiectele se fac asa cum se fac si castiga cine trebuie, astfel incat sa rezulte punctajele dorite. Scolile mici sunt marginalizate. La premiere pentru acestea s-a strigat doar numele elevului, cana s-a ajuns la Mihai Eminescu totul a intrat la detalii. Este mai importanta scoala de nota 10 decat rezultatele la nationale ? Dupa valoare premiilor se vede ca da….

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

VREMEA până în 23 mai în Transilvania și celelalte regiuni din țară. Variații mari de temperatură, nopți mai reci

Publicat

Vremea va fi caldă câteva zile, apoi se răcește și se încălzește din nou. Mai frig va fi în perioada 13-14 mai. Nopțile vor fi mai răcoroase, iar din 12 mai este posibil să plouă mai multe zile.

Administrația Națională de Meteorologie a prezentat prognoza pentru următoarele două săptămâni, până în 23 mai, în regiuni din țară.

TRANSILVANIA

La începutul acestei săptămâni va fi vreme caldă. Media regională a temperaturilor maxime va fi de 22-23 de grade în primele trei zile ale săptămânii.

Pe 13 mai vremea se va răcori, media maximei va fi de 17 grade, după care se va încălzi treptat și, în intervalul 15 – 23 mai, se vor înregistra valori termice diurne cuprinse, în general, între 21 și 23 de grade.

Temperaturile nocturne vor fi în creștere la începutul intervalului, de la 2 grade în prima noapte, spre 6-8 grade între 12 și 15 mai, iar în intervalul 16 – 23 mai se vor înregistra minime nocturne de 8-10 grade.

Începând cu data de 12 mai se vor semnala ploi în fiecare zi a intervalului de prognoză, dar pe 12 și 13 mai, precum și între 17 și 20 mai, acestea pot fi pe arii mai extinse și mai importante cantitativ.

LA MUNTE

Intervalul va debuta cu temperaturi diurne în creștere, până la valori medii de 15 grade. În intervalul 11-13 mai, temperaturile maxime vor marca o scădere, spre 9-10 grade, în medie.

După data de 14 mai, valorile maxime vor crește și, până la sfârșitul intervalului, deși vor mai fi ușoare variații, media acestora se va menține la 13-15 grade.

Temperaturile minime vor avea variații pe parcursul celor două săptămâni, iar media acestora se va situa între 3 și 7 grade, cele mai ridicate valori urmând a se înregistra în intervalul 16-19 mai.

Probabilitatea pentru averse, posibil însemnate cantitativ, se va menține ridicată după data de 12 mai. Pe crestele montane înalte vor mai fi posibile precipitații mixte.

DOBROGEA și pe litoral

În prima săptămână maximele termice vor avea variații de la o zi la alta. Cele mai răcoroase zile vor fi în 12 și 13 mai, când media lor se va situa în jurul valorii de 17 grade, iar cea mai caldă zi va fi în 15 mai, când media va atinge 23-24 de grade.

În cea de a doua săptămână nu vor fi variații termice semnificative. Media temperaturilor minime va fi în creștere de la 7-8 grade în prima dimineața, până în jurul a 14 grade în data de 17 mai, apoi nu se va modifica semnificativ.

Ploi slabe se vor semnala, pe arii restrânse, în primele două zile ale intervalului de prognoză, iar în rest probabilitatea de ploaie va fi redusă.

CRIŞANA

Vremea va fi deosebit de caldă la începutul primei săptămâni a intervalului de prognoză, când se vor înregistra medii ale temperaturilor maxime de 25-27 de grade, apoi se va răcori și, pe 13 și 14 mai, media regională a maximelor diurne va fi de aproximativ 19 grade.

Va urma o încălzire a vremii, iar între 15 și 23 mai se vor înregistra, în medie, valori de 22-24 de grade, caracterizând o vreme apropiată de normal din punct de vedere termic, pentru această perioadă.

Regimul termic nocturn va fi caracterizat de temperaturi în creștere în primele nopți, de la 5-6 grade la început, spre 11 grade pe 13 mai.

Ulterior, valorile termice minime vor avea ușoare variații, dar se vor încadra, în general, între 10 și 12 grade. Probabilitatea de ploaie va fi ridicată în intervalul 12 – 23 mai, dar în jurul datelor de 13 și 18 mai ploile se vor semnala pe arii extinse și pot fi mai importante cantitativ.

MARAMUREŞ

Vremea va fi deosebit de caldă în primele zile, când se vor înregistra maxime diurne de 23-25 de grade, în medie, apoi se va răci și, pe 13 și 14 mai, media temperaturilor diurne va fi de 18 grade.

Va urma un proces de încălzire, astfel încât, între 15 și 23 mai, regimul termic diurn va fi caracterizat prin valori situate între 20 și 24 de grade, cele mai ridicate fiind de așteptat în jurul datei de 17 mai și, din nou, spre sfârșitul intervalului.

Temperaturile nocturne vor fi în creștere la începutul intervalului de prognoză, de la 4 grade în prima noapte, spre 10 grade pe 13 mai, iar apoi se vor situa, în general, între 9 și 11 grade.

Probabilitatea de ploaie va fi ridicată începând cu data de 12 mai, dar averse mai însemnate cantitativ și pe arii mai extinse se pot consemna cu precădere în jurul datelor de 13 și 19 mai.

BANAT

Vremea, caldă în primele zile ale intervalului de prognoză, când se vor înregistra maxime termice, în medie, de 25-27 de grade, se va răcori ulterior, astfel încât, în jurul datei de 13 mai, media regională a temperaturilor maxime va fi de 20 de grade.

Va urma un proces de încălzire, iar între 15 și 23 mai valorile termice diurne se vor situa între 22 și 25 de grade, caracterizând un regim termic normal pentru această perioadă.

Nopțile vor fi răcoroase la începutul intervalului, când media minimelor nocturne va fi de aproximativ 7 grade, apoi valorile termice vor fi în creștere spre 10-12 grade în intervalul 12 – 23 mai.

Probabilitatea de ploaie va fi în creștere începând cu data de 12 mai, dar averse mai însemnate cantitativ și pe arii mai extinse se vor semnala cu precădere în jurul datelor de 12 și 13 mai, precum și în intrevalul 17 – 19 mai.

MOLDOVA

În primele două zile vremea se va încălzi, iar media temperaturilor maxime se va situa în jurul valorii de 22 de grade. Până în data de 13 mai valorile termice vor fi în scădere cu 5-6 grade, apoi vor crește din nou.

La sfârșitul primei săptămâni a intervalului de prognoză și la începutul celei de a doua, temperaturile maxime vor atinge, în medie, 24-25 degrade.

În zilele care vor urma, regimul termic diurn se va menține constant, caracterizând o vreme apropiată de normal din punct de vedere termic.

Temperaturile minime vor fi în creștere până în jurul datei de 17 mai, când se vor situa, în medie, în jurul a 12 grade, valoare ce va caracteriza regimul termic nocturn până la finalul intervalului de prognoză.

Ploi slabe, pe arii restrânse, se pot semnala aproape în fiecare zi, începând cu data de 12 mai.

MUNTENIA

La începutul intervalului, valorile termice diurne vor fi în creștere ușoară, până la medii în jurul a 22 de grade.

La mijlocul primei săptămâni, maximele termice vor marca o scădere spre valori medii de 19 grade.

Apoi, după data de 14 mai, temperaturile maxime vor fi din nou în creștere treptată până la valori, în medie, de 25…26 de grade, iar până spre sfârșitul intervalului vor mai fi ușoare variații, dar media regională nu va coborî sub 24 de grade.

Media temperaturilor minime va fi în creștere de la 5-6 grade în prima dimineața, până în jurul a 12 grade la începutul celei de-a doua săptămâni.

Ulterior, variațiile termice nocturne nu vor fi semnificative. Averse, în general slabe cantitativ, se vor putea semnala aproape în fiecare zi, începând cu data de 12 mai.

OLTENIA

În primele două zile ale intervalului, temperaturile diurne vor fi în creștere ușoară, până la valori medii în jurul a 23 de grade.

Apoi, în data de 13 mai, maximele termice vor marca o scădere spre medii de 19…20 de grade. În a doua jumătate a primei săptămâni, temperaturile maxime vor fi din nou în creștere treptată spre valori, în medie, de 25-26 de grade, iar până spre sfârșitul intervalului vor mai fi ușoare variații și media regională a temperaturilor maxime se va situa în jurul a 24 de grade.

Temperaturile minime vor avea tendința de creștere de la valori medii de 6-7 grade în prima dimineața, până la aproximativ 12 grade, la începutul celei de-a doua săptămâni.

Ulterior, variațiile termice nocturne nu vor fi semnificative, iar media acestora va fi de 11-13 grade.

Probabilitatea pentru averse, posibil mai însemnate cantitativ, va fi mai mare în zilele de 12 și 13 mai și în jurul datei de 18 mai.

sursă: meteoromania.ro

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Semifinaliştii de la ROMÂNII au TALENT 2021. Juraţii au ales doar 14 concurenţi din cei peste 300 care au trecut de preselecţii

Publicat

 Jurații de la Românii au talent au ales cei 14 semifinaliști ai sezonului 11, acestora alăturându-se și cei 10 concurenți care au primit Golden Buzz. În total, 24 de concurenți, dintre cei 300 care au trecut de preselecții cu 3 sau 4 de DA, se vor lupta pentru marele premiu în valoare de 120.000 de euro.

Din patru concurenți calificați pentru semifinale, județul Alba a rămas fără niciunul, după ce jurații au ales doar 14 dintre cele peste 300 de momente care au avut loc pe scena de la Românii au Talent în acest sezon.

Diana Rad din Ocna Mureș – fata cu voce de înger din Ocna Mureș

Tudor Limbean- ”Micul Patriot” din Vințu de Jos

Cei  doi moți din Apuseni – Ciprian și Teodor Vârciu care au vrăjit audiența cu taragoatele lor

Toți patru au reprezentat județul Alba excepțional, la ediția 11 de la Românii au Talent. Toți au obținut în preselecții câte PATRU de DA.

Ediția cu numărul 28 a adus la final și lista celor 24 de concurenți care merg în cele două semifinale și vor un loc în marea finală Românii au talent. 

N-a fost o misiune ușoară, mai ales că Andra, Alexandra Dinu, Andi Moisescu, ajutat de Smiley, și Florin Călinescu au văzut peste 300 de momente pe scena talentelor.

Ei sunt cei 24 de semifinaliști de la Românii au Talent sezonul 11

  • 1. Acro Mystic Duo  

  • 2. Maria Rădeanu

  • 3. Narcisa Ungureanu 

  • 4. Sara Smighelschi

  • 5. Duo Turkeiev și Liliya Turkeieva 

  • 6. Dean Bowman

  • 7. Dragoș Pădeanu

  • 8. Bianca Purice

  • 9. Dorinel și Costel Cutiuță

  • 10. Cosmin Adrian și Louise

  • 11. Simion R Ștefan

  • 12. Magitot

  • 13. Andrii și Bogdan Kalashnyk

  • 14. Rianna Rusu

Semifinaliștii care au primit Golden Buzz

  • 1. Filip Cioc
  • 2. Rareș Trufea
  • 3. Remi Martin
  • 4. GIM
  • 5. Daria Batschi
  • 6. Ana Maria Mărgean
  • 7. Ruslana Krutas
  • 8. Arts of Robots
  • 9. Raisa Chiribuță
  • 10. Elena Gatcin

În cele două semifinale live de la Românii au Talent, sezonul 11, vor participa câte 12 concurenţi. În total, 24 de concurenţi vor performa în Semifinala Românii au Talent 2021. Zece dintre semifinalişti au primit Golden Buzz de-a-lungul celor 27 de ediţii de preselecţii.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

TITULARIZARE 2021: Încep înscrierile pentru concursul din acest an. Documente necesare, lista posturilor, centre și calendar

Publicat

examen profesor

De marți, 11 mai, încep înscrierile la concursul de Titularizare 2021. Candidații care vor să obțină un post pe perioadă nedeterminată sau doresc să se angajeze în sistemul de Educație trebuie să-și depună dosarul la Inspectoratul Școlar (județean sau cel al municipiului București, în funcție de domiciliu), respectiv la centrele de înscriere organizate de acestea.

Proba scrisă va fi organizată în 21 iulie, iar primele rezultate vor fi comunicate în 27 iulie.

Vezi LISTA posturi ALBA actualizată sau AICI

Vezi AICI listele pe țară, ordonate ca:

– Lista posturilor vacante/rezervate complete cu viabilitatea de cel puţin 4 ani ordonate după disciplină

– Lista posturilor vacante/rezervate complete cu viabilitatea mai mică de 4 ani ordonate după disciplină

– Lista posturilor vacante/rezervate incomplete ordonate după disciplină

Titularizarea este concursul național de ocupare a posturilor didactice, de angajare în învățământ.

Candidații care iau medii peste 7 se pot angaja pe perioadă nedeterminată și cei care iau peste media 5, pe perioadă determinată, dacă există posturi disponibile, scoase la concurs.

Vezi și TITULARIZARE 2021: Modele de subiecte și bareme de corectare pentru examen. Detalii pentru candidați

Cum se fac înscrierile – precizări IȘJ Alba

Înscrierile se pot face:

  • cu dosar fizic la centrul de înscriere
  • prin transmiterea dosarului online la adresele de email dedicate centrului de înscriere la care este arondată proba de concurs.

În județul Alba, înscrierea candidaţilor se face în perioada 11-17 mai 2021, la cinci centre, după următorul program:

Marți, 11 mai 2021 – în intervalul orar 10:00-15:00

Miercuri, 12 mai 2021 – în intervalul orar 9:00-15:00;

Joi, 13 mai 2021 – în intervalul orar 9:00-15:00

Vineri, 14 mai 2021 – în intervalul orar 9:00-14:00

Luni, 17 mai 2021 – în intervalul orar 9:00-16:00.

Candidaţii completează atât Fişa de înscriere, pentru introducerea datelor în sistemul informatic, cât şi cererea/cererile tip corespunzătoare opţiunii personale de participare/neparticipare la proba scrisă a concursului.

Vezi Fisa_inscriere_concurs

Datele din fişele de înscriere ale candidaţilor sunt înregistrate în sistemul informatizat al Ministerului Educaţiei, aplicația TITULARIZARE 2021.

Candidații care depun cereri de înscriere, însoțite de fişe de înscriere şi cărora li se înregistrează datele de înscriere, într-un județ sau în municipiul București, se prezintă la proba scrisă în județul în care li s-au înregistrat datele în sistemul informatic.

Documente necesare pentru înscriere

Se vor depune documentele potrivit Cererii-tip de înscriere.

Vezi Cerere-tip de înscriere

Cazierul judiciar și adeverința de integritate comportamentală nu mai sunt necesare, acestea fiind solicitate de inspectoratele școlare.

„În vederea efectuării verificărilor, inspectoratele școlare solicită inspectoratelor de poliție județene/Direcției Generale de Poliție a Municipiului București extrasul de pe cazierul judiciar, respectiv copie de pe Registru, în conformitate cu prevederile art. 20 alin. (7) din Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, republicată, cu modificările și completările ulterioare, respectiv art. 18 alin. (3) din Legea nr. 118/2019 privind Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor, precum și pentru completarea Legii nr. 76/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului Național de Date Genetice Judiciare”, se arată în metodologie.

Vezi Extras Metodologie Titularizare 2021

Candidații care au depus dosare de înscriere la concursul național în ultimii 3 ani depun/transmit pentru înscrierea la concursul național, sesiunea 2021, la centrul de înscriere cererea-tip însoțită doar de documente în completarea celor depuse în anii anteriori, dacă este cazul.

În perioada 11-17 mai 2021 pot depune dosare de înscriere şi cadrele didactice a căror reducere de activitate a apărut în perioada aprilie-mai 2021.

În această perioadă (11-17 mai 2021) se înscriu atât candidaţii absolvenţi cu studii finalizate în anii precedenţi cât şi absolvenţii promoţiei 2021. Absolvenţii promoţiei 2021 fac dovada, în momentul înscrierii, prin adeverinţă în original, că sunt în an terminal de studii şi că vor susţine examenul de absolvire a studiilor în anul 2021.

În mod excepţional, absolvenţii promoţiei 2021 (ai studiilor medii/postliceale/universitare de licență/universitare de masterat/departamentelor pentru pregătirea personalului didactic/departamentelor de specialitate cu profil psihopedagogic) pot să prezinte adeverinţa de absolvire a studiilor/programului de pregătire psihopedagogică şi să valideze fişa de înscriere în data de 21 iulie 2021, până la ora 8.00.

Absolvenţii promoţiei 2021 pot participa la proba scrisă în cadrul concursului naţional pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate, numai după prezentarea adeverinţei de absolvire a studiilor/programului de pregătire psihopedagogică.

Candidaţii care din motive obiective nu se pot deplasa la centrele de înscriere în perioada 11-17 mai 2021 (motive de sănătate, temperatură peste 37,3 grade C la triajul epidemiologic, izolare epidemiologică la domiciliu, carantină epidemiologică) se pot înscrie online la centrul de înscriere la care este arondată disciplina de concurs la care doresc să susţină proba scrisă.

Formatul fişierelor, codurile pentru denumirea acestor fişiere, pentru denumirea şi conţinutul arhivei electronice cu documentele care constituie dosarul depus online, vor fi comunicate până în data de 11.05.2021.

Adresele de email la care se expediază arhiva cu documente sunt, în funcție de centrul de înscriere la care este arondată disciplina de concurs: o c1_tit_2021@isjalba.ro o c2_tit_2021@isjalba.ro o c3_tit_2021@isjalba.ro o c4_tit_2021@isjalba.ro o c5_tit_2021@isjalba.ro

Aceste adrese de email sunt disponibile în perioada înscrierii la concurs: 11-17 mai 2021, respectiv în perioada validării înscrierii: 19-20 mai 2021

Centrele de înscriere

Dosarele candidaţilor, întocmite în conformitate cu prevederile Cererilor – tip, se înregistrează la următoarele centre de înscriere stabilite de Comisia judeţeană de organizare şi desfăşurare a concursului, în judeţul Alba:

Centrul de Înscriere Nr. 1 Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia (pentru posturile de învățători / profesori pentru învățământul primar)

Adresa: Alba Iulia, Str. Moldovei Nr.2, Judeţul Alba Tel. / Fax 0258-811548, Email: c1_tit_2021@isjalba.ro

Director: Gabriel-Teodor Bucur

Centrul de Înscriere Nr. 2 Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia (pentru posturile de educatoare / profesori pentru învăţământul preşcolar)

Adresa: Alba Iulia, Str. Octavian Goga, Nr. 11, Judeţul Alba Tel. / Fax 0258-811468, email: c2_tit_2021@isjalba.ro Director: Mihaela-Ioana Basarabă

Centrul de Înscriere Nr. 3 Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia (pentru posturile de discipline tehnice, economice, silvice şi agricole; pregătire – instruire practică; educaţie tehnologică; muzică specializată şi educaţie muzicală; educaţie plastică, vizuală şi artistică; îÎnvăţământ special; profesori consilieri, profesori logopezi; posturile de la Palatul Copiilor)

Adresa: Alba Iulia, Str. Vasile Goldis Nr.14A, Judeţul Alba Tel. / Fax 0258-821875, email: c3_tit_2021@isjalba.ro

Director: Nicolae Andron

Centrul de înscriere nr. 4 Colegiul Naţional „Horea, Cloşca și Crişan” Alba Iulia (pentru posturile /catedre de Biologie, Chimie, Fizică, Geografie, Informatică, TIC, Matematică, Istorie, Cultură Civică, Religie, Filosofie, Logică, Psihologie,

Adresa: Alba Iulia, Bd. 1 Decembrie 1918, Nr.11, Judeţul Alba Tel. 0258/835164, email: c4_tit_2021@isjalba.ro

Director: Valeriu Cerbu

Centrul de înscriere nr. 5 Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia (pentru posturi didactice / catedre de limba română, limba engleză, limba germană (maternă sau modernă), limba franceză, limba italiană, limba maghiară maternă, limba rromani maternă, educație fizică/sport, kinetoterapie)

Adresa: Alba Iulia, Str. Gheorghe Pop de Băsești, nr.2, Judeţul Alba Tel./Fax 0258-834102, email: c5_tit_2021@isjalba.ro

Director: Elena-Mihaela Jurcan

CALENDAR concurs TITULARIZARE 2021:

Ocuparea prin concurs naţional a posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate în învățământul preuniversitar:

Perioada: 11-17 mai 2021 – înregistrarea dosarelor de înscriere a candidaților la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate, inclusiv pentru absolvenții promoției 2021, la inspectoratele şcolare/centrele de înscriere; pot depune dosare de înscriere şi cadrele didactice a căror reducere de activitate a apărut în perioada aprilie-mai 2021

Perioada: 12-18 mai 2021 – verificarea și avizarea dosarelor candidaților de către comisia judeţeană/a municipiului Bucureşti de organizare și desfășurare a concursului

Perioadele: 19-20 mai 2021; 13-16 iulie 2021 – pentru absolvenții promoției 2021/absolvenţii 2021ai programelor de pregătire psihopedagogică oferite de departamentele pentru pregătirea personalului didactic/ departamentele de specialitate cu profil psihopedagogic – validarea înscrierii, prin semnătură, de către candidați sau împuterniciții acestora prin procură notarială în original, conform graficului stabilit de comisia de organizare și desfășurare a concursului; neprezentarea la validare a absolvenţilor din promoțiile anterioare, atrage după sine anularea înscrierii la concurs

În mod excepţional, absolvenţii promoţiei 2021 (studiilor medii/postliceale/universitare de licență/universitare de masterat/departamentelor pentru pregătirea personalului didactic/departamentelor de specialitate cu profil psihopedagogic) pot să prezinte adeverinţa de absolvire a studiilor/programului de pregătire psihopedagogică şi să valideze fişa de înscriere în data de 21 iulie 2021, până la ora 8.00. Absolvenţii promoţiei 2021 pot participa la proba scrisă în cadrul concursului naţional pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate, numai după prezentarea adeverinţei de absolvire a studiilor/programului de pregătire psihopedagogică.

Pe durata stării de alertă, în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, până la eliminarea restricțiilor privind adunările publice de către autorităţile de resort, candidaţii nu mai validează fişele de înscriere şi optează, în scris, pentru judeţul/municipiul Bucureşti în care se prezintă la repartizare.

Termen: 21 mai 2021 – afișarea, la avizierele inspectoratelor şcolare, a: (i) listei candidaților înscriși și a graficului privind susținerea probelor practice/orale și a inspecțiilor speciale la clasă; (ii) listei cadrelor didactice angajate cu contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei înscrise la concursul naţional care solicită repartizarea pe perioadă nedeterminată pe postul didactic/catedra pe care sunt angajate şi a listei posturilor didactice/catedrelor pe care sunt angajate aceste cadre didactice.

Notă: Pe durata stării de alertă, în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, până la eliminarea restricțiilor privind adunările publice de către autorităţile de resort, candidatul care observă erori în datele afișate informează, în scris, prin poștă electronică, inspectoratul școlar în vederea corectării acestora până la data de 16 iulie 2021.

Perioada: 24 mai – 25 iunie 2021 – stabilirea centrelor de concurs şi comunicarea acestora la Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Direcţia Generală Învăţământ Preuniversitar; organizarea și desfășurarea probelor practice/orale și a inspecțiilor speciale la clasă şi soluţionarea contestaţiilor la aceste probe

Notă: (1) În perioada 24 mai-25 iunie pot participa la probele practice/orale şi inspecţiile la clasă şi cadrele didactice titulare rămase cu reducerea de activitate nesoluţionată sau a căror reducere de activitate a apărut în perioada aprilie-mai 2021.

Notă (2): În perioada stării de alertă, se suspendă susținerea inspecțiilor la clasă și a celor practice.

Cadrele didactice titulare solicitate pentru detaşare în interesul învăţământului pot participa la probele practice/orale în perioada 24 mai –4 iunie 2021.

Termen: 2 iulie 2021 – afişarea rezultatelor la probele practice/orale și a inspecțiilor speciale la clasă

Termen: 21 iulie 2021desfășurarea probei scrise

Termen: 27 iulie 2021 – comunicarea rezultatelor iniţiale

Perioada: 27-28 iulie 2021 – înregistrarea contestațiilor la inspectoratele școlare și transmiterea acestora la centrele de evaluare

Perioada: 29 iulie-2 august 2021 – soluţionarea contestațiilor

Termen: 3 august 2021 –  comunicarea rezultatelor finale

Termen: 4 august 2021 – repartizarea cadrelor didactice angajate pe durata de viabilitate a postului/catedrei care au participat la concursul naţional, sesiunea 2021, conform prevederilor art. 74alin. (3), lit. a) sau 80 alin. (9), după caz; repartizarea candidaţilor conform prevederilor art. 74 alin. (3), lit. b) sau 80 alin. (9), după caz;

Termen: 5 august 2021 – ședință de repartizare, în ordine, a: (i) cadrelor didactice titulare, conform prevederilor 74 alin. (3), lit. c); (ii) cadrelor didactice titulare, conform prevederilor 74 alin. (3), lit. d); (iii)cadrelor didactice angajate pe durata de viabilitate a postului/catedrei rămase cu norma didactică de predare incompletă, conform prevederilor 74 alin. (3), lit. e); (iv)cadrelor didactice titulare, conform prevederilor 74 alin. (3), lit. f) sau 80 alin. (9), după caz

Termen: 6 august 2021 – reactualizarea listei posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate

Perioada: 9-23 august 2021 – emiterea și comunicarea deciziilor de repartizare pe post/catedră

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Pelerinaj de RUSALIILE CATOLICE la Șumuleu Ciuc. Guvernul a aprobat solicitarea Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Alba Iulia

Publicat

catedrala-romano-catolica

Pelerinajul de la Şumuleu Ciuc va fi organizat anul acesta, a anunţat, luni, vicepremierul Kelemen Hunor, preşedinte al UDMR, precizând că solicitarea a fost făcută de Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia şi de Ordinul Franciscanilor.

Pelerinajul de la Şumuleu Ciuc se desfășoară în 22 mai, cu ocazia Rusaliilor Catolice.

„Guvernul a prelungit starea de alertă cu încă 30 de zile, însă la cererea UDMR se vor putea ţine pelerinaje religioase în această perioadă – desigur, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară. Pelerinajul de Rusalii de la Şumuleu Ciuc este o sărbătoare importantă pentru comunitatea noastră, indiferent de confesiune, considerat cel mai mare de acest fel din Europa Centrală şi de Est.

Din cauza pandemiei, anul trecut am putut urmări slujba doar la televizor şi online, dar anul acesta vom putea fi din nou în şaua dintre munţii Şumuleul Mare şi Şumuleul Mic, chiar dacă într-un număr mai mic”, a scris pe Kelemen Hunor pe Facebook.

El a adăugat că, de Paşti, comunitatea din Miercurea Ciuc a dat dovadă de faptul că se poate participa la sfinţirea bucatelor cu respectarea măsurilor epidemiologice.

„Sunt convins că credincioşii care vor veni la pelerinaj vor da dovadă de aceeaşi disciplină!”, a transmis liderul UDMR

În fiecare an, în sâmbăta Rusaliilor, catolicii din întreaga lume, majoritatea de limbă maghiară, vin în pelerinaj la biserica Sfintei Fecioare Maria din Şumuleu Ciuc.

Anul trecut, pelerinajul obişnuit de pe muntele Şumuleu, care reunea în fiecare an peste 100.000 de oameni din întreaga lume, nu a mai avut loc din cauza pandemiei de COVID.

În 1 iunie 2019, Sanctuarul marian de la Şumuleu Ciuc a fost vizitat de Papa Francisc.

sumueu

În acest an, pelerinajul de Rusaliile Catolice de la Şumuleu Ciuc va avea loc în data de 22 mai.

surse: agerpres.ro

foto: arhivă 2019

 

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate