EVENIMENT
FOTO: INCENDIU de pădure în zona Poșaga. Flăcările au cuprins aproximativ trei hectare
![incendiu](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/10/inc-e1571661328362.jpg)
Pădurea arde de două zile la Poșaga, iar momentan au fost afectate aproximativ trei hectare. Lupta cu flăcările, potrivit ISU Alba, a început în dimineața zilei de luni, 21 octombrie.
La fața locului intervin aproximativ 27 de persoane:
De la ISU Alba intervine o grupă operativă formată din 2 ofițeri și 2 subofițeri, 13 subofițeri de la Garda Câmpeni, Detașamentul Aiud și Alba Iulia, alături de 2 autospeciale de intervenție cu capacitate mărită de trecere IVECO, un automobil 4×4 pentru muncă operativă, suflante și mijloace de primă intervenție specifice.
Inspectoratul Județean de Jandarmi Alba intervine cu 5 subofițeri și un automobil de serviciu. Serviciul Salvamont cu o persoană și un automobil Defender 4×4.
În lupta cu focul mai sunt angrenați trei pompieri voluntari de la Poșaga și o persoană de la Ocolul Silvic.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)