Actualitate
FOTO: „Începuturile arheologiei urbane la Alba Iulia. În memoriam Adalbert Cserni şi Ion Berciu”, expoziție omagială adusă celor doi arheologi albaiulieni

Expoziția grupează o serie de documente legate de activitatea celor doi mari oameni de știință și mai multe artefacte arheologice provenite din cercetările lor. Curatorii expoziției sunt: George Bounegru (Muzeul Național al Unirii Alba Iulia), Viorica Rusu-Bolindeț (Muzeul de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca) și Csaba Szabó.
Adalbert Cserni a fost profesor, naturalist, numismat și un pasionat arheolog, fiind cel care a pus bazele muzeului albaiulian. De asemenea, el a fost cel care a
întreprins primele campanii de cercetare arheologică în fostul oraș roman Apulum.
Ion Berciu a pus bazele muzeologie moderne la Alba Iulia în perioada interbelică. Eforturile sale au fost întreprinse în mai multe direcții, precum: organizare instituțională, efectuarea unor noi cercetări arheologice, achiziționarea pieselor de patrimoniu apărute fortuit, precum și înființarea publicației științifice Acta Musei Apulensis – APULUM.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News