CUGIR

La doar șase ani, tenismenul Robert Paștiu din orașul Cugir a obținut în acest weekend locul 2 la turneul de tenis de câmp „Cupa Timișoara”, din cadrul Campionatului Național „Tenis 10”.

La turneul desfășurat la Timișoara au participat 45 de sportivi, din toate zonele țării.

Tenismenul Robert Paștiu a trecut de faza grupelor, apoi a sferturilor de finală și de semifinale. Acesta a jucat marea finală și s-a clasat pe locul 2.

Robert este legitimat la Clubul Sportiv Metalurgistul Cugir și este pregătit de către antrenorul Gheorghe Hârceagă.

Tenismenul preferat a lui Robert este Novak Djokovic, modelul de rachetă ales către acesta fiind Head Novak Djokovic edition 2023. Moto după care se ghidează Robert este „Fără muncă și luptă nu poate fi progres și succes”.