EVENIMENT
FOTO: Lucrările de modernizare a unui drum județean, între Mihalț și Pețelca, finalizate în proporție de 90%. Cum arată tronsonul
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2022/03/DJ-142-L-scaled-e1648015113662.jpg)
Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 142 L, între Mihalț (haltă) – Zărieș – Căpud – Pețelca, sunt finalizate în proporție de 90%, a transmis marți președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel.
„Așa cum am promis, drumul județean Mihalț (haltă) – Zărieș – Pețelca, care face legătura între zona Blaj și zona Aiud, este finalizat în proporție de 90%.
Drumul va fi modernizat complet pe o lungime de 4,5 km (întreaga portiune a fost asfaltată).
Modernizarea acestui drum va facilita deplasarea locuitorilor din zonă spre municipiile Alba Iulia şi Blaj, va permite accesul către nodul rutier dintre Autostrada A 10 şi DN 14 B si va crea o rută alternativă de transport pe direcţia Blaj – Aiud.
Valoarea totală a investiției este de 4,6 milioane lei (inclusiv TVA) și este suportată din bugetul propriu al județului Alba”, a scris Ion Dumitrel, pe pagina de Facebook.
sursa, foto: Ion Dumitrel
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)