ACTUALITATE
FOTO: „Mascat” la Şcoala Gimnazială “Ioan Micu Moldovan” din Blaj. Elevii au primit sfaturi de la jandarmi
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/03/5.jpg)
De asemenea, au punctat aspecte legislative cu privire la atribuţiile Jandarmeriei Alba, prevederile actelor normative cu aplicabilitate în domeniul ordinii publice, prevenirea delincvenţei juvenile şi absenteismului şcolar.
„Aceste activităţi informativ-preventive desfăşurate de jandarmi urmăresc în primul rând reducerea violenţei şcolare, pregătirea anti-victimală şi anti-infracţională a elevilor, dar şi apropierea de aceştia şi încurajarea dialogului în vederea identificării problemelor cu care se confruntă. În îndeplinirea acestui deziderat, întâlnirea s-a desfăşurat într-un mod relaxat, copiii fiind încurajaţi să pună întrebări şi să participe la discuţii. Consecinţa a fost că audienţa a participat activ la dezbatere şi a avut multe nelămuriri la care a primit răspunsul, interactivitate care a condus la o bună înţelegere a celor expuse”, transmit reprezentanţii Jandarmeriei Alba.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)