Eveniment
FOTO: O intersecție intens circulată din Sebeș va fi reamenajată, printr-o investiție de peste 2 milioane de euro. Cum va arăta

O intersecție intens circulată din municipiul Sebeș va fi reamenajată, printr-o investiție de peste 2 milioane de euro. Proiectul prevede, printre altele, renunțarea la sensul giratoriu existent în prezent, amplasarea unor semafoare inteligente, realizarea de piste pentru biciclete și amenajarea unor zone verzi, de odihnă și pentru petrecere a timpului liber.
Primăria Sebeș a lansat pe 10 iunie, în SEAP, o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor la obiectivul „Reamenajare intersecție „Turn”, municipiul Sebeș”.
Valoarea totală a investiției este estimată la 10.449.636,92 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, proiectul vizează reamenajarea intersecției dintre străzile Valea Frumoasei, Dorin Pavel, Lucian Blaga și Aviator Olteanu.
În prezent, circulația se desfășoară printr-o intersecție cu sens giratoriu care nu a fost dimensionat pentru a prelua traficul de pe DN 1 sau DN 7, mai ales traficul greu și foarte greu. Astfel, în timpul orelor de vârf apar ambuteiaje. Punctele de conflict între autovehicule apar deoarece majoritatea ieșirilor din sens se reduc la o bandă de circulație, iar intrările se realizează pe o bandă sau două benzi.
Din punct de vedere al sistemului rutier se constată prezența unei îmbrăcămintei rutiere asfaltice care din cauza circulației intense prezintă o serie de degradări, precum, denivelări, făgașe, fisuri și crăpături. De asemenea există o serie de reparații locale repetate fapt ce sugerează vulnerabilitatea sistemului rutier existent.
Este necesară astfel amenajarea unei intersecții dirijate prin semafoare inteligente, pentru fluidizarea circulației și aducerea sistemului rutier la parametrii tehnici corespunzători, asigurându-se astfel condiții optime de siguranță și confort în circulația auto și pietonală.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt descongestionarea traficului în zona intersecției, creșterea siguranței circulației prin ordonarea fluxurilor pentru toți participanții la trafic (autovehicule, pietoni și bicicliști) șiocuparea unui spațiu minim pentru circulația auto în beneficiul spațiului pietonal și a spațiului verde.
Prin amenajarea intersectiei dirijate prin semafoare inteligente, se vor optimiza timpi de asteptare pentru autovehicule, pietoni sau biciliști în functie de intervalul orar astfel încât să se poată elimina ambuteiajele.
Prin amenajarea intersecției se urmărește:
- Îmbunătățirea eficienței și rentabilității transportului de persoane și mărfuri;
- Suplimentarea și îmbunătățirea trecerilor de pietoni
- Introducerea facilităților pentru bicicliști (piste / benzi)
- Conectarea cu centrul și cu transportul în comun
- Reducerea necesităţilor de transport motorizat, a poluării aerului și a poluării fonice, a emisiilor de gaze cu efect de seră și a consumului de energie;
- Plantarea de arbori și vedetație joasă
- Iluminat modern și eficient
- Asigurarea unui nivel optim de accesibilitate în cadrul municipiului;
- Îmbunătățirea siguranței și securității în circulație auto și pietonală;
- Îmbunătățirea atractivității și calității mediului urban;
- plantarea de arbori și vedetație joasă
- străzile, pe lângă rolul de a asigura circulația trebuie considerate în primul rând ca spații de interacțiune socială
- realocarea spațiului disponibil pentru o folosire echitabilă pentru toți utilizatorii
- activarea unor suprafețe reziduale
- crearea de spații pentru petrecerea timpului
- încurajarea prezenței copiilor în spațiul public
Măsuri de reorganizare a circulației
Principalele măsuri de reorganizare a circulației sunt:
- semaforizarea intersecției str. Valea Frumoasei-str. Dorin Pavel – b.dul Lucian Blaga
- o intersecție amenajată cu un sistem de semaforizare modern (descris mai jos) permite o funcționare adaptată condițiilor de trafic (în timp real sau programare pe ore).
- traseele pietonale și velo devin mai sigure și directe prin semaforizare
- spațiul ocupat de suprafețele carosabile se reduce considerabil; se creează astfel condițiile introducerii pistelor de biciclete, creșterea semnificativă a suprafețelor pietonale și verzi;
- reorganizarea profilului străzii Valea Frumoasei
- o bandă pe sens pentru traficul auto principal, delimitate printr-un scuar plantat central – care se transformă în bandă suplimentară pentru viraj stânga înainte de intersecții
- carosabilul principal este delimitat de 2 fâșii plantate cu aliniamente de arbori față de pistele de biciclete unidirecționale de pe laturile străzii
- bretele de acces la parcări la sol, pe ambele laturi, delimitate față de fluxul principal de trafic
- semaforizarea trecerii de pietoni din dreptul supermarketului, în corelare cu intersecția principală
- clarificarea / securizarea intersecției din dreptul supermarketului
- reorganizarea pachetului de parcări din zona străzii Decebal
- creşterea accesibilităţii şi atractivităţii pietonale prin:
- restrângerea suprafeței asfaltate excedentare, sub-utilizată în prezent
- înlocuirea suprafețelor de călcare – folosirea pavajelor din plăci de piatră naturală
-
- accesibilizarea spațiului public pentru persoanele cu dizabilități și protecția acestora (pavaje cu marcaje tactile integrate, semafoare cu dispozitive acustice pentru persoanele cu deficiente de vedere)
- înlocuirea și modernizarea sistemului de iluminat public
- calmarea traficului în intersecțiile cu străzile adiacente secundare (accesul spre parking)
- amenajarea de locuri pentru repaos, la umbra arborilor propuși spre plantare; este prevăzută amenajarea mai multor scuaruri plantatepe suprafețele pietonale recuperate / extinse în urma reorganizării parcajelor și a benzilor auto
-
- rețea wireless
- cișmele cu apă potabilă în punctele de interes pietonal
- amplasarea de mobilier urban pentru șezut (platforme, bănci, mese etc.)
- introducerea cablurilor aeriene în subteran
-
- ameliorarea securităţii, siguranţei şi comfortului cetăţenilor pe timp de noapte, prin folosirea unui sistem de iluminat public modern și eficient
- plantarea de arbori
- reducerea consumului de energie electrică şi implicit a gazelor cu efect de seră (ex. CO2), prin utilizarea de tehnologii performante, eficiente, ce permit reducerea fluxului luminos pentru paliere orare
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Abureală
joi, 12.06.2025 at 07:19
Povesti vechi.Intersectia a mai modernizata de vreo doua ori. Preocuparea majora ar trebui sa fie centura ocolitoare și scoaterea camioanelor =tancuri care transporta busteni și pavele din oraș !
Gogu
joi, 12.06.2025 at 07:47
Era timpul!