EVENIMENT
FOTO: Peste 120 de misiuni de salvare desfășurate de pompierii din cadrul ISU Alba, în minivacanța de Paște
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2023/04/inca-scaled-e1681806117342.jpg)
În minivacanța prilejuită de Sfintele Sărbători Pascale, pompierii militari din cadrul ISU Alba au monitorizat permanent evoluția situației din teren, în scopul dispunerii, la nevoie, a măsurilor imediate pentru desfășurarea misiunilor de răspuns în sprijinul comunităților.
Zilnic, peste 90 de pompieri militari cu mijloacele tehnice din dotare s-au aflat la datorie, pregătiți să intervină pentru acordarea asistenței medicale de urgență, stingerea incendiilor și salvarea persoanelor din medii ostile vieții.
Bilanțul misiunilor este urmatorul:
- 3 incendii:
– un incendiu izbucnit la un operator economic cu degajari mai de fum cu pericol de explozie în mun. Alba Iulia; au ars deșeuri pe o suprafață de aproximativ 1.000 mp;
– un incendiu autoturism aflat la ieșirea de pe autostrada A10, 3 persoane autoevacuate;
– un incendiu în com. Ciugud. A ars o anexă gospodăreasca pe o suprafață de aproximativ 50mp; a fost salvată locuință și alte bunuri aflate în proximitatea incendiului.
- De asemenea, echipajele SMURD au intervenit pentru acordarea primului ajutor medical și transportul la spital a 93 de persoane, cu diferite probleme medicale.
- Totodată, în cursul nopții de Înviere, echipajele de pompieri au executat misiuni și au fost prezente în proximitatea lăcașurilor de cult pentru monitorizarea și intervenția operativă în caz de nevoie.
- 21 alte misiuni care au necesitat intervenția pompierilor militari în diferite situații.
Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba sunt mobilizați permanent, pentru gestionarea operativă a tuturor situațiilor de urgență și acordarea primului-ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)