Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

FOTO: Peste 300 de sportivi și antrenori, premiați de Primăria Alba Iulia pentru rezultatele obținute. LISTA


Publicat

La Alba Iulia a avut loc vineri ceremonia de premiere a sportivilor și antrenorilor cu performanțe deosebite în anul competițional 2019. Respectând normele de siguranță și distanțare socială 302 sportivi și antrenori au primit din partea adminsitrației locale diplomele și premiul acordat prin Hotărârea Consiliului Local nr. 235/2020. Fondul total de premiere a fost de 65.150 lei.

Azi, eliberăm pista, ringul sau terenul și umplem doar podiumul. O zi dedicată campionilor, din orice sport, de orice vârstă. Lor și antrenorilor. Premierea sportivilor din Alba Iulia a început. În condiții normale, ne-am fi strâns mâinile și ne-am fi îmbrățișat. Dar dincolo de măști și salutul „pumn în pumn” am fost onorat și bucuros să premiez, în numele orașului, sportivii cu rezultate deosebite”, a transmis viceprimarul cu atribuții de primar, Voicu Paul. 

Lista cu sportivii și antrenorii premiați:

Nr. crt – Nume Prenume – Suma(lei) – ramura sportivă – Structura sportivă la care este legitimat – Rezultate obținute

1 – Rodean Ana Maria – 500 – atletism – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN marș 20km – loc.1 individual și pe echipe; CN cros 8 km – Fniala – loc.5 individual și loc 2 pe echipe; CN marș 10 km – Finala – loc.1 individual și pe echipe,
2 – Acatrinei Mihaela – 500 – atletism – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN marș 20km – loc.2 individual și loc 1 pe echipe; CN cros 8 km – Fniala – loc.8 individual și loc 2 pe echipe; CN marș 10 km – Finala – loc.2 individual și loc 1 pe echipe,
3 – Iușco Florentina Cristina – 300 – atletism – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CM Universitar lungime – loc 3;CN Universitar lungime loc 1
4 – Bota Denisa – 200 – atletism – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CN Universitar 800 m loc 3
5 – Jid Georgiana – 250 – atletism – LPS/C.S.UNIREA ALBA IULIA – CN marș Iarnă Finala 20km – loc.3 individual; CN marș Finala Senioare 20km – loc 3; CN Școlare 10 km marș – loc 3
6 – Avram Gabriel Mihai – 300 – antrenor atletism – LPS/C.S.UNIREA ALBA IULIA –
7 – Paștiu Deniss Eduardo – 200 – haltere/powerlifting – LPS/CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN Jun II – loc.3 individual
8 – Buciuman Cătălin – 300 – powerlifting – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN Power lifting jun.I–4 loc.1; CM Juniori și Tineret loc 4
9 – Tat Carlos – 200 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN Power lifting echipat jun.II– loc.1; CN Power lifting clasic jun.II– loc.1
10 – Paștiu Nicolae – 300 – antrenor box – C.S. UNIREA ALBA IULIA –
11 – Dărămuș Andrei Vasile – 250 – box – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN Box Seniori– loc.2
12 – Moldovan Daniel – 200 – box – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN Box Seniori– loc.3
13 – Frățilă Ioan – 300 – antrenor haltere/powerlifting – LPS/C.S.UNIREA/CS ZAMOLXIS ALBA IULIA –
14 – Mircea Răzvan – 300 – judo – LPS ALBA IULIA – CN U14- loc.1; CN Ne WazaU14 loc2
15 – Toma Ștefan – 300 – antrenor judo – LPS ALBA IULIA –
16 – Sibișan Alexandru – 200 – judo – C.S. UNIREA ALBA IULIA – Finala CN U16 – loc.3
17 – Dinu Cristian – 300 – antrenor judo – C.S. UNIREA ALBA IULIA –
18 – Dinu Alin – 300 – antrenor judo – C.S. UNIREA ALBA IULIA –
19 – Onișor Paul – 200 – judo – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN Euroregional U11 , U15– loc.1
20 – Grecu Adrian Sorin – 200 – judo – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU JUDO LOC 3
21 – Sava Denisa – 250 – judo – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU JUDO LOC 2
22 – Bogdan Laura Alexia – 300 – judo – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN Euroregional U11 , U15– loc.1; CN JUDO NE Waza U16F– loc.1, Cupa Speranțelor – loc 1, Cupa Onești – loc 1
23 – Remete Mireștean Daria Ioana – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN CADEȚI – LOC 1 și 2, CN ȘCOLAR 4 LOC 1 și 3 LOC 3
24 – Buda Alexandru – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN CADEȚI – LOC 3, CN ȘCOLAR 2 LOC 1
25 – Stâncel Lukas – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN CADEȚI – LOC 1, CN ȘCOLAR 5 LOC 3
26 – Enescu Armand – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR 2 LOC 1 , 3 LOC 2 și 3 LOC 3
27 – Comșa Alexandru – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR LOC 1 și 2 LOC 2
28 – Gheorghiu Ayan – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR LOC 1 și LOC 2
29 – Șimon Robert – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR LOC 1 și LOC 2
30 – Marc Albert – 300 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR LOC 1 și LOC 2
31 – Krisbai Robert – 250 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR 2 LOC 3
32 – Șușman Cătălin – 250 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR 2 LOC 3
33 – Luca Cristian – 250 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR 2 LOC 3
34 – Sârb Alecsandra – 200 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR, LOC 3
35 – Hîrceagă Miruna – 200 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR , LOC 3
36 – Sârbu Elena – 200 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR, LOC 3
37 – Zayadna Ismina – 200 – înot – LPS ALBA IULIA – CN ȘCOLAR, LOC 3
38 – Bob Daniela – 300 – antrenor înot – LPS ALBA IULIA –
39 – Bob Nicolae – 300 – antrenor înot – LPS ALBA IULIA –
40 – Stoica Iulia – 300 – baschet – LPS ALBA IULIA –
41 – Lăncrănjan George – 300 – antrenor baschet – LPS ALBA IULIA –
42 – Urian Valentin – 300 – antrenor baschet – LPS ALBA IULIA –
43 – Degan Paul Ioan – 300 – dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA – Finala CN CLASA C – loc.1, Finala CN CLASA D – LOC 1
44 – Pașca Monica Denisa – 300 – dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA – Finala CN Seniori – loc1
45 – Sîrbu Andrada Maria – 300 – dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA – Finala CN CLASA D – LOC 1
46 – Giosan Flavius Nicolae – 200 – dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA – Finala CN Clasa Hobby – loc 3
47 – Suardi Giulia – 200 – dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA – Finala CN Clasa Hobby – loc 3
48 – Ionescu Ionuț – 300 – antrenor dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA –
49 – Ionescu Bianca Laura – 300 – antrenor dans sportiv – CS LIFE IS DANCE ALBA IULIA –
50 – Avram Laurențiu – 300 – powerlifting – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN seniori/luniori I – loc.1, CN împins din culcat clasic – loc1, Finala CN împins din culcat clasic Master – loc 1


51 – Vîlcu Nicu – 250 – haltere – C.S. UNIREA ALBA IULIA – Finala CN juniori – 3loc.2
52 – Năstase Ionuț – 200 – haltere – C.S.UNIREA ALBA IULIA – Finala CN juniori – 3loc.3
53 – Catarambă Alexandru – 300 – powerlifting – CS UNIREA ALBA IULIA – CM JUNIORI II – loc 1, CE JUNIORI II – loc 1, CN de powerlifting seniori/luniori I –3 loc.3 /4 loc.1
54 – Turus Daniel – 250 – powerlifting – C.S. UNIREA ALBA IULIA – CN de powerlifting seniori/tineret – loc.3 /4loc.2
55 – Festeu Darius Emilian – 250 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN de powerlifting luniori II – loc.2
56 – Irimie Andrei – 300 – powerlifting – CS UNIREA ALBA IULIA – CN de powerlifting seniori echipat – loc 1, CN SENIORI ÎMPINS DIN CULCAT ECHIPAT – loc 1
57 – Paștiu Cristina – 200 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN de seniori echipat/juniori echipat – loc.3 /loc.3
58 – Dicu Iulia – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN de luniori II clasic – loc.1
59 – Cioflică Andrei – 300 – powerlifting – CS UNIREA ALBA IULIA – CN de seniori echipat – LOC 1, CN de seniori echipat open IPF – LOC3
60 – Cazacu Alexandru – 250 – powerlifting – CS UNIRE ALBA IULIA – CN juniori împins dinculcat echipat – loc 2
61 – Andone Călin – 200 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN de seniori echipat – loc 3, CN de seniori echipat împins din culcat – loc 3
62 – Suflețel Mihai – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori împins din culcat CLASIC – loc 1
63 – Popa Mihai – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori echipat – loc 1
64 – Floca Mălina – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori împins dinculcat echipat – loc 1,
65 – Balog Alexandru – 250 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori echipat – loc 2
66 – Toacsan Mihai – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori clasic – loc 1
67 – Balog Darius – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN echipat special olympics – loc 1, Cn împins din culcat special olympics – loc 1,
68 – Crișan Radu – 300 – powerlifting – CS ZAMOLXIS ALBA IULIA – CN juniori clasic – loc 1
69 – Pănăzan Ovidiu – 300 – antrenor powerlifting – C.S.UNIREA/CS ZAMOLXIS ALBA IULIA –
70 – Iacob Briana Daniela – 200 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.1
71 – Faur Ilinca Miruna – 200 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- 2loc.1
72 – Rus David – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.3
73 – Roman Flavius – 200 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.1
74 – Todescu David – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.2
75 – Maier Denis – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.3
76 – Cîmpean Andrei – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.2
77 – Lăcătuș Mario – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.2
78 – Florian Mihnea – 200 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.1
79 – Luca David – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.3
80 – Bernschutz David – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.2
81 – Petraș Bogdan – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.2
82 – Iosa Andrei – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.3
83 – Iosa Cătălin – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.3
84 – Cornea Cosmin – 150 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.1
85 – Cristea Paul – 200 – karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA – CN de Karate Kyokushin IFK ROMÂNIA- loc.1
86 – Călugăru Roxana – 200 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN SENIORI FINALA – loc 3
87 – Prunaru Mădălina – 300 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN JUNIORI FINALA – 2 loc 1
88 – Glăvan Elvis – 300 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN JUNIORI FINALA – loc 1, loc 2
89 – Csortan Georgiana – 250 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN CADEȚI FINALA – 2 loc 3
90 – Luță Giulia – 250 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN CADEȚI FINALA – loc 2
91 – Martin Alexandru – 250 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN COPII FINALA – loc 2, loc 3
92 – Suta Ariana – 200 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN COPII FINALA – loc 3
93 – Ghinea Aramis – 200 – arte marțiale – KARATE FOREVER ALBA IULIA – CN COPII FINALA – loc 3
94 – Moldovan Alin – 200 – taekwondo wt – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU TAEKWONDO WT loc 3
95 – Bolage Alexandru – 250 – taekwondo wt – Club Revolution Academy Alba Iulia – CE DE COPII – loc 2, Campionatul Balcanic de copii – loc 3
96 – Cetean Eduardo – 300 – taekwondo wt – Club Revolution Academy Alba Iulia – Cupa României jun. Mici – loc 1
97 – Fara Alexandru – 300 – taekwondo wt – Club Revolution Academy Alba Iulia – Cupa României jun. Mici – loc 1
98 – Străuț Ștefan – 300 – antrenor karate-arte marțiale – CS BUDO APULUM ALBA IULIA –
99 – Băluță Ioan Simion – 300 – antrenor karate-arte marțiale – ACS KARATE FOREVER ALBA IULIA –


100 – Cărămășan Elisabeta – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
101 – Pătrașcu Adelina – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
102 – Cristea Ana Maria – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
103 – Toth Kincso – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
104 – Gherman Oana – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
105 – Cristea Alexia – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
106 – Albu Karina – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
107 – Novăcean Amalia – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
108 – Pintea Mădălina – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
109 – Serluceanu Valeria – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
110 – Golovenko Ramona – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
111 – Svidchi Maria – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
112 – Sandrac Anastasia – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
113 – Tatarli Elena – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
114 – Bogdan Ana – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
115 – Vârtosu Dorotea – 200 – polo – CSM UNIREA ALBA IULIA – CN JUNIOARE II – loc 3
116 – Pocol Ovidiu – 300 – antrenor polo – CSM UNIREA ALBA IULIA –
117 – Ojog Daria – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 1
118 – Bârluț Răzvan – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI – loc 1
119 – Dărămuș Cosmin – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI PERECHI – loc 2
120 – Ritea Andreeas – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI PERECHI – loc 3
121 – Baghiu Rebeca – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 2
122 – Gârneață Dragoș – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 1
123 – Ghiușan Andrei – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 1
124 – Baghiu Abigail – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 2
125 – Alexandru Viorel – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – Concurs Internaț. Echipe – loc 1
126 – Cișmaș Adelina – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI PERECHI – loc 2
127 – Romcea Daria – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI PERECHI – loc 3
128 – Tisler Coriolan – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN INDIVIDUAL loc 2
129 – Pirtică Andrada – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA – CN JUNIORI PERECHI – loc 1
130 – Gârneață Monica – 300 – antrenor bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
131 – Neghiu Georgiana – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
132 – Adam Nicoleta – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
133 – Chirilă Denisa – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
134 – Iosa Ariana – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
135 – Bocăniciu Roxana – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
136 – Drăgan Geanina – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
137 – Nuțiu Iulia – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
138 – Tirsina Marinela – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
139 – Drîmbărean Cristina – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
140 – Olariu Andreea – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
141 – Pârvu Alexandra – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
142 – Ciulea Antonia – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
143 – Drăgoi Reghina – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
144 – Oltean Maria – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
145 – Stănescu Diana – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
146 – Mârza Mădălina – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
147 – Constantinescu Mariana – 200 – fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I – CN DE FUTSAL – loc 3
148 – Costea Cătălin – 300 – antrenor fotbal fete – ACS STUDENT SPORT ALBA I –
149 – Pop Dragoș – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
150 – Stanciu Sergiu – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2


151 – Onacă Adrian – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
152 – Gligor Bogdan – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
153 – Joldeș Paul – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
154 – Horeiciuc Sergiu – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
155 – Ionicescu Bogdan – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
156 – Oprița Narcis – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
157 – Petresc Alexandru – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
158 – Negrea Andrei – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
159 – David Andrei – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
160 – Cârnaț Nicolae – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
161 – Doboș Alecsandru – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
162 – Bloj Erwin – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
163 – Ionică Octavian – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
164 – Olaru Marcel – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
165 – Ghișa Nicolae – 250 – fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 – CNU DE FOTBAL – loc 2
166 – Ursu Vasile Emil – 300 – antrenor fotbal băieți – C.S.UNIV 1DECEMBRIE 1918 –
167 – Mărginean Alesia – 300 – tenis de câmp – TENIS CLUB SUN ALBA IULIA – Internațional championship of Romania Tennis Europe U14 – loc 1, și multe turnee câștigate
168 – Manu David – 300 – tenis de câmp – TENIS CLUB SUN ALBA IULIA – Finala CNI U14 – loc 1, Finala CE echipe – loc2
169 – Socaciu Mircea – 300 – antrenor tenis de cîmp – TENIS CLUB SUN ALBA IULIA –
170 – Radu Gheorghe – 300 – antrenor tenis de cîmp – TENIS CLUB SUN ALBA IULIA –
171 – Bulgaru Miriam – 500 – tenis de câmp – DIMAMO BUCUREȘTI – În anul 2019 a disputat 70 de partide din care a obținut 42 e victorii și 28 înfrângeri. În luna octombrie 2019 ocupa locul 360 WTA
172 – Costachi Mihnea – 500 – șah – CS Politehnica Iași / CSM UNIREA ALBA IULIA – A cîștigat multe turnee internaționale, în anul 2019 și la începutul anului 2020 s-a reușit tranferul acestuia la CSM Unirea Alba Iulia, postură din care va reprezenta și promova municipiul Alba Iulia atât pe plan național, cât și internațional.
173 – Ileană George – 250 – șah – Colegiul Național “Horea Cloșca și Crișan” – Olimpiada Națională a Sportului Școlar – loc 2
174 – Bucerzan Mariana – 300 – antrenor atletism – C.S. UNIREA ALBA IULIA –
175 – Anghel Marius – 300 – antrenor orientare – C.S. UNIREA ALBA IULIA –
176 – Nicolescu – Șeușan Lucian – 300 – preparator sportiv/antrenor maestru – C.S. GREEN FIT ALBA IULIA/NSL PERFORMANCE GYM ALBA IULIA – Pregătirea fizică a sportivilor din diferite ramuri de sport
177 – Cioca Ilie – 500 – atletism – SPORTIV VETERAN –
178 – Gușat Emilia – 500 – atletism – SPORTIV VETERAN –
179 – Suflețel Emil – 500 – atletism – SPORTIV VETERAN –
180 – Suflețel Margareta – 500 – atletism – SPORTIV VETERAN –
181 – Szakacs Emeric – 500 – tenis de câmp – SPORTIV VETERAN –
182 – Lazar Ovidiu – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
183 – Dragan Angel – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
184 – Draghici Gabriel – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
185 – Raul Barlog – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
186 – Moldovan Andrei – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
187 – Mahara Ionut – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
188 – Balsan Radu – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
189 – Horsa Laurentiu – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
190 – Macarie Razvan – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
191 – Erik Soos – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
192 – David Alexandroaie – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
193 – Borsai Robert – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
194 – Bancu Nicolae – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
195 – Rosu Andrei – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
196 – Marian Razvan – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
197 – Serban Niciu – 150 – fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOCUL 1
198 – Kalanyos Alexandru – 200 – antrenor fotbal băieți – CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA –
199 – Santoma Alex – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
200 – Jurj Florin – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2


201 – Marginean Gheorghe – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
202 – Lautaru Cristian – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
203 – Haj Paul – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
204 – Bacsi Alexandru – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
205 – Chiraly Alexandru – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
206 – Bardea Andrei – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
207 – Avram Razvan – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
208 – Vlad Rusu – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
209 – Rus Bogdan – 100 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI A1 LOC 2
210 – Rusu Marcel – 200 – antrenor fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA –
211 – Pop Dragos – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
212 – Ghenescu Sorin – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
213 – Pascu Alexandru – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
214 – Onet Darius – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
215 – David Vasile – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
216 – Moldovan Andrei – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
217 – Dascalescu Mihai – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
218 – Jurca Denis – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI B1 LOCUL 1
219 – Pauleti Razvan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
220 – Jurj Emil – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
221 – Baba Raul – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
222 – Cristea Mihai – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
223 – Dodoc Stefan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
224 – Hada Tudor – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
225 – Danila Calin – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
226 – Mitran Timotei – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
227 – Mihnea Balazs – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
228 – Marcu Daniel – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
229 – Sebasi Marius – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
230 – Talnar Razvan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
231 – Florea Razvan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 1
232 – Sicoe Robert – 200 – antrenor fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA –
233 – Miron Razvan – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
234 – Sunzuiana Raul – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
235 – Vulpe David – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
236 – Missios Matei – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
237 – Lazar Luca – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
238 – Craciun Denis – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
239 – Szakacs Razvan – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
240 – Gligor Denis – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
241 – Mos Mihai – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
242 – Bran Sebastian – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
243 – Dreghiciu Cristian – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
244 – Bumbu Cristian – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
245 – Pandor Roberto – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
246 – Nicola Matei – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
247 – Mihailescu Robert – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
248 – Clepan Razvan – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
249 – Cutean Razvan – 100 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI C LOCUL 2
250 – Selagea Ciprian – 200 – antrenor fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA –


251 – Ferencz Daniel – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
252 – Moga Carlos – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
253 – Coroiu Andrei – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
254 – Chinde Dragos – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
255 – Doda Alexandru – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
256 – Muntean Catalin – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
257 – Baba Robert – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
258 – Borza Darian – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
259 – Ruja Andrei – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
260 – Stanciu Rares – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
261 – Blagu Lucas – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
262 – Negrea Daniel – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
263 – Mihaltan Razvan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
264 – Hada Bogdan – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
265 – Pauleti Alin – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
266 – Giurca Daniel – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
267 – Dreghiciu Lucas – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
268 – Nistor Alexandru – 150 – fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA – CJ JUNIORI D LOCUL 1
269 – Manea Mihai – 200 – antrenor fotbal băieți – AFC UNIREA 1924 ALBA IULIA –
270 – Niciu Horatiu – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
271 – Ponoran David – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
272 – Horsa Darius – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
273 – Sibisean Raul – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
274 – Bocaniciu Raul – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
275 – Beean Andrei – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
276 – Babin Vlad – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
277 – Tarau Lucian – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
278 – Vonas Radu – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
279 – Otel Razvan – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
280 – Graur Alex – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
281 – Miclea Raul – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
282 – Alexa Raul – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
283 – Gligor Denisa – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
284 – Ghenescu Raul – 150 – fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA – CJ JUNIORI E LOCUL 1
285 – Bran Gheorghe – 200 – antrenor fotbal băieți – ACS OPTIMUM ALBA IULIA –
286 – Gradinaru Tudor – 300 – judo – LPS ALBA IULIA – CN U15 – MEDALIE ARGING CAT. +73KG; CN NE WAZA U15 – MEDALIE DE BRONZ +66 KG; CAMPIONATUL BALCANIC U15 – LOC 5
287 – Zinca Alin Ionut – 300 – orientare – CS UNIREA ALBA IULIA – MEDALIE DE BRONZ LA JOCURILE MONDIALE MILITARE; TRIPLU CAMPION AL EUROPEI DE SUD-EST; 6 MEDALII DE AUR LA CAMPIONATELE NAȚIONALE SENIORI
288 – Bogya Tamas – 200 – orientare – CS UNIREA ALBA IULIA – 1 MEDALIE DE ARGING ȘI 3 DE BRONZ LA CAMPIONATELE NAȚIONALE – SENIORI
289 – Orosan Ioana – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
290 – Cristorian Denis – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
291 – Zaharie Diana – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
292 – Daramus Robert – 200 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
293 – Orosan Marius – 300 – bridge – AS BRIDGE CLUB ALBA IULIA –
294 – David Andrei – 150 – schi – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 – CNU SLALOM URIAS – LOCUL 3
295 – Suciu Adriana – 150 – schi – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 – CNU SLALOM – LOCUL 3
296 – Bogdan Bogdan – 150 – snowboard – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 – CNU – LOC 1
297 – Toma Alexandra – 150 – snowboard – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 – CNU – LOC 3
298 – Simon Sorin – 300 – antrenor atletism – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 –
299 – Petrovici Gabriel – 300 – antrenor schi/snowboard – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 –
300 – Rusu Razvan Gheorghe – 300 – antrenor fotbal/judo – UNIVERSITATEA 1 DEC 1918 –
301 – Dehelean-Mih Mihaela – 300 – culturism – CS UNIREA ALBA IULIA – MEDALIE BRONZ – CATEGORIA +45
302 – Vlas Mihaela – 500 – antrenor atletism – CS UNIREA ALBA IULIA –

Notă: CJ = Campionat Judetean; CN = Campionat Național; CE = Campionat European; CM = Campionat Mondial.

Credite foto: Florin Duțulescu



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

FOTO: TRASEUL centurii care va lega cartierul Cetate din Alba Iulia de A10. Patru benzi, trotuare și piste. Licitație pentru PUZ

Publicat

Primăria Alba Iulia a scos la licitație elaborarea PUZ pentru construirea arterei ocolitoare a municipiului pe latura de sud – vest. Potrivit temei de proiectare, drumul va avea patru benzi, trotuare și piste de biciclete pe fiecare sens de mers. Traseul va porni din giratoriu situat la intersecția dintre strada Lalelelor și Bulevardul Revoluției 1989 (zona Lidl) – pe strada Ion Lăncrănjan, va supratraversa strada Brândușei, va trece prin zona cartierului Recea și a fabricii Apulum și se va conecta cu DN 1 – descărcarea de pe Autostrada Sebeș – Turda, Nodul Alba Iulia Sud. 

Pe traseu sunt propuse trei sensuri giratorii, respectiv la intersecția cu strada Rogozului, pe strada Regimentul V Vânători (la urcarea pe pasarela Partoș, dinspre Sebeș) și la intersecția cu strada Viilor (la ieșirea de pe pasarela Partoș peste calea ferată, urcarea dinspre Alba Iulia).

Primăria Alba Iulia a lansat marți, 22 septembrie, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) o licitație pentru elaborarea Planului Urbanistic Zonal (PUZ) „Construire arteră ocolitoare pe latura de sud – vest a municipiului Alba Iulia). Valoarea totală estimată este de 102.400 de lei. fără TVA.

 

Traseul obiectivului propus se va realiza etapizat din sensul giratoriu situat la intersecția dintre strada Lalelelor și Bulevardul Revoluției 1989 (zona Lidl) și va conecta zona Cetate cu descărcarea de pe autostrada Sebeș – Turda prin strada Ion Lăncrănjan. 

Traseul a fost parţial reglementat prin PUZ „La Recea” aprobat cu HCL nr. 274/2003 completat cu HCL nr. 244/2010 si HCL nr. 191/2011 prin asigurarea circulației majore între zonele funcţionale și de locuit – prelungirea Bulevardului Revoluției 1989 și racordarea la DJ 107 A, rezolvarea unitară a tramei stradale cu zona Dealul Furcilor si cu zona Lalelelor.

În prima etapă se va reglementa traseul care începe din prelungirea Bulevardului Revoluției 1989 prin strada Ion Lăncrănjan ( intersecția cu strada Lalelelor ) și conectarea cu drumul naţional DN 1.

Se dorește amenajarea unui prim sens giratoriu în zona intersecției bulevardului propus cu strada Rogozului iar alte două sensuri giratorii vor fi prevăzute, unul la ieșirea din cartierul Partoș pe strada Regimentul V Vânători ( la urcarea pe pasarela Partoș ) și al doilea la ieșirea de pe pasarelă peste calea ferată ( la intersecția cu strada Viilor ). Aceste sensuri vor prelua traficul direcționându-l atât către zona urbană cât și către zona peri urbană a municipiului, reducând astfel ambuteiajele și noxele emise de autovehiculele prezente în trafic.

A doua etapă va reglementa realizarea traversării peste calea ferată și peste pasarela Partoș, realizându-se astfel legătura directă cu șoseaua de centură și cu nodul Autostrăzii A10 Sebeș – Turda (sau conectarea cu aceasta).

Soluțiile tehnice vor fi prezentate în documentația de urbanism – faza PUZ – în conformitate cu studiul de trafic și de circulație al autovehiculelor si documentatia topografică. Din punct de vedere juridic, terenurile aparțin:

– statului Român – pentru obiectivele de interes naţional existente în zonă (drumuri naţionale, infrastructură de îmbunătățiri funciare, gaze naturale cu presiune înaltă, linii electrice aeriene cu tensiune medie)

– unităților administrativ teritoriale – pentru domeniul public sau privat al acestora

– persoanelor fizice şi/sau juridice – care au proprietăţi în zonă

Din punct de vedere economic terenurile aparțin intravilanului unităţii administrativ teritoriale cu folosință atât agricolă cât și construită. Terenurile private vor fi expropriate pentru cauză de utilitate publică, pe coridorul de expropriere stabilit prin documentaţia de urbanism.

Caracteristicile construcției propuse

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Propuneri ale părinților către Ministerul Educației: Elevii care nu vor să poarte mască să învețe de acasă

Publicat

Părinții elevilor cer o serie de schimbări în ceea ce privește interacțiunea dintre elevi și profesori la clasă dar și a modului de teleșcoală în ceea ce privește activitatea educativă în timpul pandemiei de coronavirus. 

Într-o cerere oficială, reprezentanții părinților au trimis Ministerului Economiei o serie de propuneri de modificare a ordinului comun cu regulile de organizare a școlilor și grădinițelor. Printre schimbările cerute de Federația Asociațiilor de Părinți se numără posibilitatea ca elevii și profesorii să interacționeze, profesorii să poată corecta un caiet în clasă, să poată merge printre bănci, scrie edupedu.ro.

O altă modificare cerută de părinți este ca “celor care nu vor să poarte mască să li se dea posibilitatea să învețe de acasă”, a declarat pentru Edupedu.ro președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți (FNAP-IP).

Ce modificări propun elevii

Orice părinte, inclusiv al copiilor sănătoşi, să poată opta pentru on-line, exercitându-şi dreptul la prevenţie pentru sănătatea copiilor şi a membrilor familie – având în vedere că decizia este descentralizată la nivelul CA, astfel de cereri ale părinţilor pot fi aprobate ţinând cont de dotarea şcolilor (posibilitatea de transmitere a lecţiilor on-line) şi, de asemenea, de dotarea personală pentru susţinerea învăţării on-line.

Sistem de învățare hibrid (S2) – posibilitatea de rotaţie a subgrupelor de elevi la 1-2 săptămâni în funcţie de decizia Consiliul de Administrație, cu aprobarea doar a Inspectoratelor Școlare Județene și a Direcțiilor de Sănătate Publică (DSP), fără reunirea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.

Elevilor care sunt on-line (explicaţie: este posibil ca echipamentul folosit să nu asigure calitatea transmisiei audio-video) sau lipsesc să li se pună la dispoziţie, pe platforma folosită de către școală, materialul didactic suport al lecţiei predate, la sfârşitul zilei – întrucât recuperarea materiei de la colegi poate fi incompletă sau cu greşeli sau complet lipsă.

Utilizarea manualelor de pe platforma pusă la dispoziţie de către MEC (www.manuale.edu.ro) astfel încât să ajutăm şi la reducerea greutăţii ghiozdanului.

Suplimentarea personalului didactic, didactic auxiliar şi nedidactic astfel încât să poată fi respectate condiţiile din ordinul comun nr. 5.487/1.494/2020.

Angajarea unui administrator de reţea la nivelul fiecărui ISJ, care să vină în sprijinul fiecărei unități de învățământ, ori de câte ori este nevoie.

Reglementarea modului de justificare a absenţelor din cauza defecţiunilor tehnice (defecţiune dispozitiv, lipsă electicitate, lipsă semnal internet) – atât pentru elevi, cât şi pentru cadrele didactice.

Posibilitatea unității de învățământ de a decide, pentru clasele care nu sunt în ciclul primar şi ani terminali, să opteze pentru Scenariul 1 (cu ore față în față), cu condiţia respectării distanţării din punct de vedere fizic, chiar dacă localitatea/judeţul este în S2.

Eliminarea păstrării distanţării din punct de vedere fizic în microbuzele şcolare dacă timpul de deplasare nu depăşeşte 15 minute, cu respectarea numărului de locuri din microbuz şi obligatoriu purtarea măştii.
Atenţie la modul în care directorii unor unități de învățământ interzic elevilor posibiliatea de a veni cu sandwich şi apă potabilă de acas

În mediul exterior din cadrul UI (curtea şcolii), cu asigurarea distanţării de 1,5 m, elevii să poată renunţa la mască.
Posibilitatea interacţiunii profesor-elev prin deplasarea elevului la tablă şi a profesorului la banca elevului.

Citeste mai mult
Publicitate

AIUD

Posturi vacante de polițiști penitenciar la Aiud. 700 de locuri libere la nivel național. DOCUMENTE NECESARE ȘI CONDIȚII

Publicat

aiud penitenciar

Penitenciarul Aiud scoate la concurs 35 de posturi de agenți de poliție penitenciară. La nivel național, Administrația Națională a Penitenciarelor a anunțat că sunt scoase la concurs 700 de posturi în penitenciarele românești, atât pentru bărbați cât și pentru femei. 

Pentru cele 35 de posturi (bărbați) disponibile la Penitenciarul Aiud cei interesați trebuie să aibă studii medii cu diplomă de Bacalaureat, abilități fizice – care vor fi testate în proba fizică și cunoștințe de operare pe calculator.

Vezi aici condițiile de înscriere la concurs, biografia și tematica

Ce probe trebuie să treacă candidații pentru a ocupa unul dintre cele 700 de posturi la nivel național

Proba sportivă pentru evaluarea performaței fizice,

Vezi aici prezentarea generală a unui post vacant la Penitenciarul Aiud

proba practică pentru verificarea abilităților de utilizare a calculatorului,

interviul,

proba scrisă pentru examinarea cunoștințelor specifice postului,

Vezi aici cum se desfășoară interviul

Documente necesare pentru înscrierea la concurs:

Cerere de înscriere la concurs – descarcă cererea AICI

Declarație pe propria răspundere – descarcă declarația AICI

Toate documentele necesare pentru înscriere la concurs pot fi vizualizate AICI

Penitenciarul Aiud este profilat pe custodierea persoanelor private de libertate bărbaţi, clasificate în regimurile de executare a pedepsei „maximă siguranţă”, „închis” şi „deschis”. Capacitatea legala de cazare este de 723 de locuri, distribuite la 289 camere de deţinere, în prezent unitatea deţinând  aproximativ 1000 de persoane private de libertate.

Momentan în Penitenciarul Aiud sunt închise 649 de persoane.

 

 

 

 

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Raport BNR: Creșterea pensiilor cu 40% înseamnă un risc sistemic pentru România. Deficitul ar crește la 11% din PIB

Publicat

Majorarea punctului de pensie cu 40% ar duce la o creştere a deficitului bugetar în 2021 la peste 11% din PIB, fiind posibil un risc sistemic mare prin agravarea stării bugetului public, potrivit raportului de analiză a convergenţei „România – Zona Euro, Monitor”, publicat pe site-ul Băncii Naţionale a României.

„Un risc sistemic mare este posibil prin agravarea stării bugetului public, a finanţelor publice, destabilizarea economiei dacă se majorează punctul de pensie cu 40%, ceea ce ar duce la o creştere a deficitului bugetar în 2021 la peste 11% din PIB. Am avea o reacţie a pieţelor financiare ce ar putea afecta grav economia, îngreunând revenirea în 2021. În loc de o corecţie macroeconomică ordonată, pe mai mulţi ani, am fi obligaţi la o corecţie dezordonată, foarte costisitoare economic şi social”, se precizează în raport.

Documentul face referire, între altele, şi la opinia cea mai recentă a Consiliului Fiscal, în care se menţionează că este esenţial să fie evitată o creştere a punctului de pensie cu 40%, care ar destabiliza economia şi mai mult, „în vremuri tare complicate”, când trebuie să luptăm cu COVID-19, să atenuăm efectele crizei economice.

„Este obligatoriu să evităm ca economia românească să intre într-o spirală de criză foarte periculoasă. Acoperirea necesarului de finanţare pentru acest an este asigurată în largă măsură, dar mult mai problematică ar putea fi acoperirea finanţării pe termen mediu în lipsa unui program clar de corecţie macroeconomică. Este greu de crezut că pieţele financiare vor tolera/accepta, pentru o perioadă îndelungată, niveluri înalte ale deficitului bugetar, chiar dacă devierea de la cerinţele PSC, regulile fiscale în UE, vor rămâne suspendate şi în 2021”, se arată în raport.

Conform documentului, obiectivul ambiţios de aderare la zona euro (şi, în prealabil, de intrare în Mecanismul Cursurilor de Schimb – ERM2) nu este compatibil cu încălcarea acquis-ului comunitar cu privire la Uniunea Economică şi Monetară care exclude deficite bugetare structurale mari şi, cu deficite externe considerabile, aşa cum era situaţia României la începutul anului 2020.

„Este necesară creşterea veniturilor fiscale (bugetare) pentru a face faţă unor crize viitoare, pentru a avea un buget public mai robust. O creştere a bazei de impozitare ar ajuta corecţia macroeconomică din următorii ani. O asemenea creştere ar ajuta mult ca procesul de corecţie macroeconomică să nu fie însoţit de taxe şi impozite mai mari, ceea ce ar fi o corecţie suboptimă”, susţin autorii raportului.

Potrivit sursei citate, marea provocare macroeconomică începând cu 2021 este corecţia deficitului bugetar şi a dezechilibrului macroeconomic.

„Este îndoielnic că pieţele vor accepta deficite bugetare mari ani în şir. Trebuie făcută distincţie între cheltuieli permanente şi cheltuieli one-off, cauzate de nevoia de a atenua efectele epidemiei. Dacă revenirea economică va fi mai anevoioasă în 2021 decât cea anticipată şi ar fi nevoie de susţinere temporară a activităţii economice, este probabil că, într-un context judecat la scara europeană, să se disocieze o corecţie pe componenta structurală a deficitului total de cheltuieli nepermanente. Corecţia deficitului bugetar şi a deficitului structural, este necesară în următorii ani dacă vrem să ţinem lucrurile sub control. Această corecţie presupune un program pe câţiva ani, în concordanţă cu solicitarea CE, care să ducă deficitul aproape de 3% din PIB. Se poate gândi care ar fi combinaţii între ajustări de cheltuieli şi creştere de venituri fiscale/bugetare, în principal de mărire a bazei de impozitare. Oricum, impactul va fi semnificativ, concomitent pe cerere şi pe ofertă”, se mai spune în raport.

De asemenea, corecţia nu poate şi nu trebuie să fie brutală, susţin autorii raportului, şi este bine să se întindă pe câţiva ani. Economiştii menţionează faptul că „o corecţie brutală ar plonja economia în mare necaz”.

„Corecţia este necesară şi pentru a limita deficitele externe, mai ales că până în 2019 fenomenul deficitelor gemene era proeminent. Trebuie date semne clare şi credibile că vrem să avem o corecţie ordonată. Programul de corecţie trebuie să fie coordonat cu CE, pentru a avea acordul privind calendarul de timp şi măsurile avute în vedere. Pasul de corecţie depinde de creşterea veniturilor fiscal/bugetare. Se pot raţionaliza cheltuieli acolo unde risipa este mare, aparatul de stat trebuie să fie restructurat; creşteri de venituri finanţate de bugetul public trebuie să fie limitate în anii ce vin”, se precizează în document.

De asemenea, economiştii atrag atenţia celor care văd deprecierea cursului drept calea decisivă pentru corecţia macroeconomică şi menţionează că se cuvine să aibă în vedere câteva considerente. Astfel, o depreciere controlată poate ajuta, în timp ce una scăpată de sub control poate destabiliza economia, „inclusiv printr-o fugă de leu”. Aici sunt de avut în vedere anticipări inflaţioniste, efecte de bilanţ pentru gospodării şi firme, grad de euroizare, etc. „În Polonia şi Ungaria, în Cehia, problema cursului (deprecierii) nu este atât de senzitivă ca la noi. În România, corecţia cererii agregate, a dezechilibrului extern, nu se poate face esenţialmente prin depreciere; este necesară o ajustare a deficitului bugetar, chiar dacă în mod gradual”, arată raportul.

Potrivit raportului, fondurile europene au un rol cheie pentru a uşura corecţia. Banii europeni ar ajuta finanţarea balanţei de plăţi. Fonduri europene importante ar susţine puternic activitatea firmelor private direct si indirect.

„Dacă vrem să facem pasul de intrare în MCS2 este obligatoriu să avem o corecţie macroeconomică durabilă odată impactul pandemiei surmontat. Această corecţie implică, între altele, creştere de venituri bugetare (o bază de impozitare mai largă prin transparenţă, declararea tuturor veniturilor şi averilor, eliminarea de exceptări, combaterea fermă a evaziunii fiscale), raţionalizare de cheltuieli. Cu absorbţie intensă de resurse europene putem sprijini reforme structurale şi corecţia macroeconomică necesară. Trebuie să limităm deficitele externe, să avem în vedere competitivitatea economiei, mai ales a sectoarelor de tradables”, se mai spune în raport, potrivit Agerpres.

sursa: agerpres.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate