Peste 130 de polițiști din județul Alba au participat, joi, la ediția a V-a a turneului de fotbal dedicat memoriei fostului polițist și fotbalist Iani Mitracu. Locul I a fost câștigat de echipa Serviciului Rutier Alba Iulia.

Turneul fotbalistic este unul omagial și este organizat în memoria lui Iani Mitracu, fost poliţist în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba de la trecerea căruia în neființă s-au împlinit 5 ani.

La competiţia din acest an, au participat 14 echipe ( Serviciul Rutier Alba Iulia, Politia Blaj, Politia Sebeș, Politia Baia de Arieș, Poliția Abrud, Poliția Câmpeni, Secția 7 Sebeș, BCCO Alba Iulia, Ordine Publică Alba, Biroul de Investigații Criminale Alba Iulia, Secția Vințu de Jos, SAS Alba, Poliția Aiud) care au jucat pe două terenuri sintetice ale „Sport Arena” din Alba Iulia.

Meciurile turneului s-au jucat cu dăruire, pasiune și fair-play, iar la finalul competiției participanții au fost răsplătiți cu medalii, cupe și diplome, transmite IPJ Alba.

Locul I a fost ocupat de echipa Serviciului Rutier Alba Iulia,  pe locul II s-a clasat echipa SAS Alba, locul III a fost ocupat de echipa Poliției Aiud, iar pe locul IV s-a clasat echipa Biroului de Investigații Criminale.

Memorialul ”Iani Mitracu” a fost organizat de Inspectoratul de poliție Județean Alba, Asociaţia Sportivă „Dinamo” Alba, Asociația Internațională a Polițiștilor – Regiunea 1 Alba, Asociația ”Apulum Pol” și Corpul Național al Polițiștilor – Organizația Teritorială Alba.