Pentru echipajele de pompieri, fiecare intervenție are propria ei poveste, indiferent de mărimea „victimei”. Vineri, 26 iunie, pompierii de la ISU Alba au fost chemați în municipiul Alba Iulia pentru o misiune neobișnuită: salvarea unui pui de pisică, căzut într-o fântână cu o adâncime de trei metri.

Publicitate

„<Când cobori în fântână, nu vezi doar adâncimea, vezi speranța celor de sus și frica celor de jos.>

​Astăzi, colegii noștri de la ISU Alba au fost solicitați în municipiul Alba Iulia pentru o intervenție care le-a pus la încercare nu doar abilitățile tehnice, ci și răbdarea. Un pui de pisică căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri.

Publicitate

​Pentru noi, pompierii, nu există <doar o pisică>. Există o viață în pericol și o familie care ne privește cu speranță.

Publicitate

​Colegul nostru care a coborât în fântână ne-a povestit la întoarcere: <Când am ajuns jos, ghemotocul era ghemuit într-un colț, pe o scândură deasupra apei, tremurând. Când m-a văzut, a încetat să mai miorlăie și s-a agățat pur și simplu de mănușa mea. A știut că a venit salvarea.>

​Micuțul a fost extras în siguranță și predat stăpânilor. Finalul a fost plin de zâmbete, îmbrățișări și promisiuni din partea proprietarilor că fântâna va fi asigurată imediat.

​Suntem recunoscători că putem aduce liniștea în comunitatea noastră, zi de zi, indiferent de mărimea provocării”, au transmis reprezentanții ISU Alba.

Publicitate

sursa, foto: ISU Alba