ACTUALITATE
FOTO: Secretarul de stat din MApN, Otilia Sava, în vizită la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/04/DSCN4161.jpg)
„Această vizită ne-a onorat și ne-a încântat, prin lecția de patriotism predată cu multă pasiune și multă dragoste de către doamna secretar de stat, lecția fiind o adevărată întoarcere în trecut, în istorie, o rearanjare a valorilor și o întâlnire cu modelele de viață, veteranii de război ai României”, au transmis reprezentanții colegiului albaiulian.
A fost o întâlnire cu o mare încărcătură emoțională, motivațională, din suflet pentru atâtea suflete. Au fost felicitați primii doi elevi cu cea mai mare medie, eleva caporal Teodora Grecu și elevul fruntaș Alexandru Bodea.
A urmat briefingul de informare la care au participat șefii de compartimente și cadrele didactice responsabile de arii curriculare.
La final, secretarul de stat a vizitat colegiul şi a lăsat câteva rânduri în cartea de onoare:
„Calde mulțumiri domnului comandant și profesorilor colegiului pentru înaltul profesionalism și dăruirea în educarea tinerilor militari, pentru sufletul și dragostea cu care zidesc conștiințe … Fără dragoste de oameni și de țară nu avem nimic, cu atât mai mult astăzi, când asistăm la o continuă erodare a valorilor, a motivelor care ne leagă, a cauzelor pentru care ar trebui să luptăm împreună. Vă mulțumesc pentru efortul de a sădi în fiecare zi o faptă …”
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)