FOTO: Stadiul lucrărilor pe drumul dintre Zlatna și Almașu Mare a trecut de 54%. Ce lucrări au fost realizate și ce urmează
Lucrările de reabilitare a drumului județean DJ 705, pe sectorul Almașu de Mijloc, Almașu Mare, Zlatna, au ajuns la un stadiu fizic de 54%, potrivit informațiilor transmise de vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Marius Hațegan.
Sectorul aflat în reabilitare are o lungime de 6,195 kilometri și face legătura cu DN 74, în zona orașului Zlatna.
Valoarea investiției este de 26.757.161,09 lei fără TVA, respectiv 31.881.855,71 lei cu TVA.
Ce lucrări au fost realizate până acum
Până în prezent, pe DJ 705 au fost realizate lucrări de terasamente, inclusiv înlăturarea stratului vegetal, săpături pentru lărgirea amprizei drumului, lucrări de taluzare, strat de balast pe toată lungimea drumului și strat de piatră.
De asemenea, au fost executate podețe tubulare, un podeț dalat, rigolă ranforsată, ziduri de sprijin și consolidări cu piloți forați.
Au fost făcute și reparații la zidurile de sprijin existente.
Pe o porțiune de 900 de metri a fost așternut asfalt în două straturi.
Ce urmează pe șantier
În perioada următoare, lucrările vor continua cu realizarea stratului de piatră pe o lungime de aproximativ 3,5 kilometri.
De asemenea, vor fi turnate trei straturi de asfalt pe întreaga investiție.
Proiectul mai include montarea parapetului metalic de protecție, realizarea marcajelor orizontale și instalarea semnalizării rutiere.
Termenul de execuție
Termenul de execuție este de 24 de luni, după o prelungire de cinci luni față de durata inițială de 19 luni.
Lucrările au început în 26 octombrie 2023. Prelungirea de cinci luni a fost stabilită prin act adițional, începând din 2 septembrie 2025.
La termenul contractual se adaugă perioadele de întrerupere a lucrărilor pe timpul iernii.
Sursă foto: Marius Hațegan
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24






Comentarii (0)