EVENIMENT
FOTO VIDEO: Ploaie cu gheață la Tăuți și Geoagiu de Sus. Furtuna a făcut ravagii în mai multe localități din Alba
![grindina](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/06/gheata-grindina.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/neF0DQFhw8Y/hqdefault.jpg)
Vremea extremă a făcut ravagii în județul Alba. Mai multe localități au fost duminică sub cod portocaliu de furtună. Ploaia cu grindină a afectat și localitatea Tăuți, în comuna Meteș. În doar câteva minute, peste culturile localnicilor s-a așternut un strat gros de „zăpadă”, în plină vară. A plouat cu gheață și la Geoagiu de Sus, Cetea, Pianu, dar și în alte localități din Alba. ANM a transmis o avertizare cod portocaliu de vreme rea iar DSU a transmi un mesaj prin sistemul RO-Alert.
Oamenii au privit neputincioși cum grădinile și culturile agricole sunt distruse de grindină. În unele locuri, stratul de gheață a ajuns la câțiva centimetri.
În urma furtunii, culturile localnicilor au fost afectate pe suprafețe considerabile.
Reamintim faptul că mai multe localități din județul Alba s-au aflat, duminică, sub avertizare cod portocaliu de furtună. Cetățenii din localitățile vizate de fenomenele meteo extreme au primit avertizări prin sistemul Ro-Alert.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)