Actualitate
FOTO: Târgul de Fete de pe Muntele Găina. Ceremonii solemne la Crucea Iancului, concerte de muzică populară şi târgul meşterilor populari. Evenimentele de la sărbătoarea din Apuseni

Cea de-a doua zi a Târgului de Fete a continuat, duminică, pe Muntele Găina, unde a avut loc ceremonialul tradiţional prin care, an de an, se aduce un omagiu „Crăişorului Munţilor” – Avram Iancu – dar şi tuturor celor care au lupta pentru libertatea neamului românesc. La „Crucea Iancului” de pe Muntele Găina a avut loc o slujbă Te Deum oficiată de un sobor de preoţi la care oficialităţile prezente la eveniment au depus coroane de flori. Momentul solemn a fost accentuat de Tulnicăresele din Avram Iancu și Fanfara „Augustin Bena” a Județului Alba.
Vezi şi Sărbătoarea de pe Muntele Găina. Legende cu zâne şi ape cu sclipiri de aur. Tradiţii şi semnificaţii legate de „Târgul de Fete”
La ora 11.00 a început un spectacol maraton de folclor care durează peste şase ore şi în care evoluează Ansamblul Folcloric „Urmașii Magherilor” din Albeni (Gorj), Ansamblul Folcloric „Doina Mureșului” din Arad, Ansamblul Folcloric „Floarea Barcăului” din Marghita (Bihor), Ansamblul Folcloric din Cluj, Ansamblul Folcloric „Augustin Bena” al județului Alba, alături de: Nicolae Furdui Iancu, Ioana Ardelean, Mirela Mănescu, Leontina Fărcaș, Nicolae Tuhuț, Roxana Reche, Nicolae Plută, Cătălin Hașa, Maria Filimon, Floricica Moga, Dorina Narița. De asemenea, va evolua şi Ansamblul de dansuri al Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba, coordonat de Alexandra Oargă și Flaviu Mârza, iar conducerea muzicală a întregului spectacol va fi asigurată de Alexandru Pal.

Sâmbătă seara, în centrul comunei Avram Iancu a avut loc un spectacol folcloric în care au evoluat : Ansamblul Folcloric „Arieșul” din Cîmpeni – instructor Gheorghe Bădău, Ansamblul Folcloric „Brădeana” din Sohodol – instructor Oana Joldeș, Ansamblul Folcloric „Tradiții Uiorene” din Ocna Mureș – coordonator Liliana Stoica, Ansamblul Folcloric „Augustin Bena” al judeţului Alba şi Ansamblul de dansuri coordonat de Alexandra Oargă și Flaviu Mârza. De asemenea pe scenă au urcat şi maestrul Dumitru Fărcaş dar şi soliştii Roxana Reche, Nicolae Plută, Floricica Moga, Nicolae Tuhuț, Dorina Narița, Maria Filimon, Cătălin Hașa. Conducerea muzicală a fost asigurată de Alexandru Pal. La ora 20,00 a avut loc un foc de artificii în Avram Iancu şi apoi participanţii au urcat pe Muntele Găina.
Târgul de Fete de pe Muntele Găina este organizat de Consiliul Judeţean Alba, Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, Primăria comunei Avram Iancu, în parteneriat cu consiliile judeţene din Arad, Bihor, Cluj şi Hunedoara.
surse foto: Facebook, Centrul de Cultură „Augustin Bena” (arhivă)
Revenim cu mai multe imagini
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
ciura elena -valeria
sâmbătă, 03.03.2018 at 20:29
când s-a vernisat sculptura bustului lui Avram Iancu?