Prima ediție a turneului de baschet de stradă s-a încheiat sâmbătă la Sebeș. Turneul Streetball 3×3 masculin ”Alba Baschet Challenge” a fost dedicat liceenilor din județul Alba.

Opt echipe de liceeni din județul Alba, formate din 4 jucători (3 pe teren și o rezervă), și-au demonstrat abilitățile sportive în Piața Primăriei Municipiului Sebeș.

Acestea sunt: Hoopers, The Shooters, BC Viitorul Bărăbanț, BGK Boys, Revenge, Șoimii Carpatini, BBC Sebeș și IODC.

Jocul disputat pe un teren de baschet 3×3 a fost arbitrat de Doru Ispas – directorul turneului, Valter Naglis și Ioana Man.

Partea tehnică a fost asigurată de oficialii Maria Pop și Tudor Muntean, iar asistența medicală de Diana Larisa Luca.

A fost un spectacol baschetbalistic captivant, prezentat de MC Kotto și DJ Radu.

Echipele câștigătoare

Finala mică s-a disputat între IODC – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia și The Shooters – Colegiul Național ”Horea Cloșca și Crișan” Alba Iulia.

Finala mare a fost între BBC Sebeș – Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș și Revenge – Colegiul Național Horea Cloșca și Crișan Alba Iulia.

BBC Sebeș este echipa câștigătoare a primului turneu de Streetball 3×3 – masculine ”Alba Baschet Challenge”.

În clasament a urmat pe locul doi Revenge (HCC Alba Iulia) pe locul trei IODC (Colegiul Militar).

Alba Baschet Challenge este un eveniment organizat de Consiliul Județean Alba în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia și Primăria Municipiului Sebeș, cu sprijinul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba.