Drumul Național DN 73C, care preia traficul de pe autostrada A1 Sibiu - Pitești și leagă Curtea de Argeș de Râmnicu-Vâlcea, a fost parțial reasfaltat și modernizat. Supranumit și „lotul 6” al autostrăzii Sibiu - Pitești, șoseaua asigură conexiunea DN 7  Valea Oltului cu Autostrada A1 de la Curtea de Argeș spre București, până la finalizarea completă a autostrăzii.

Publicitate

Drumul reprezintă o variantă bună pentru șoferii care vor să ajungă cu mașina dinspre Sibiu spre București. Aceștia pot folosi șoseaua DN 73C de la Râmnicu-Vâlcea, iar mai apoi autostrada Curtea de Argeș - Pitești - București.

Anul viitor, același DN 73C va prelua traficul de la descărcarea de pe autostradă de la Tigveni. Constructorul austriaco-român Porr Construct e foarte avansat cu lucrările pe lotul 4 Curtea de Argeș-Tigveni. Aproape sigur, vara viitoare cel târziu acest lot va fi dat și el în circulație, scrie ArgeșulOnline.ro.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Cu toate acestea, DN 73C nu permite traficul greu (peste 7,5 tone).

Restricția de tonaj afectează transportatorii, care nu pot folosi autostrada nou deschisă între Pitești și Curtea de Argeș. Camioanele sunt nevoite astfel să circule în continuare pe DN 7 - Valea Oltului, traversând Dealul Negru.