Unirea Alba Iulia s-a impus, duminică, pe propriul teren, în compania formației  UTA Arad. George Petcuț a marcat singurul gol al partidei, în minutul 60, după o acțiune personală. Succesul cu arădenii duce Unirea pe locul patru, la un punct de  locul secund, poziție promovabilă în Liga I.

Uniriștii au început bine meciul cu UTA și au avut primele ocazii prin Pecarov, Petcuț și Mureșan, în vreme ce Pascal s-a opus excelent la o lovitură liberă executată de Nădăban. Succesul albaiulienilor a venit în repriza secundă, iar  pe final cele două formații au renunțat la tactica de joc, oferind câteva faze de contraatac, spre deliciul spectatorilor.

În ciuda celor 1000 de bilete distribuite gratuit înainte de meci, la partida dintre Unirea Alba Iulia și UTA nu au asistat mai mult de  400 de spectatori.

Unirea  Alba Iulia a acumulat 14 puncte în urma acestui succes și a urcat pe locul patru în clasament, la un punct de locurile 2 și 3.

Iată cele două distribuții:

Unirea: Pascal (cpt) – Potopea, Camara, Bumbac, Bucurică – Bălu, Petcuţ, M. Oprea, C. Cornea – Pecarov, S. Mureşan. Rezerve: Lasc, Pistol, G. Militaru, Ciofu, I. Grozav, Schuller, Oară. Antrenor: Stelian Gherman.

UTA: Smaranda – I. Bălan, Pocuca, Pascariu (cpt), Siminic – Nădăban, A. Ignea, Fl. Purece, N. Nicolae – Hidişan – Drăghici. Rezerve: Amadio, Suslack, Fl. Gâlcă, Calvin, A. Gligor, Cl. Drăgan, Al. Capătă. Antrenor: Roland Nagy.