ACTUALITATE
FOTO-VIDEO: Actorul Ion Dichiseanu și-a lansat volumul de amintiri „Adevărul, mai frumos decât legenda”, la Festivalul de Teatru de la Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/10/22471575_1507801115962132_371505465_n1.jpg)
Maestrul Dichiseanu a povestit la Alba Iulia despre câteva din „aventurile” sale de pe platourile de filmare, momente amuzate care i-au rămas în memorie și care îl amuză și acum.
Legat de care, spune că a fost convins de colegii săi să-și scrie memoriile și că cititorii vor afla doar 10% din ceea ce a însemnat viața lui de actor. A scris patru ani la „Adevărul, mai frumos decât legendă” și spune că titlul cărții este adevărat, adevărurile sunt întotdeauna mai frumoase decât legendele.
Ion Dichiseanu este un cunoscut actor de teatru şi cinema. A făcut roluri memorabile pe scena Teatrului Nottara şi a jucat în filme celebre, printre care Titanic vals, Toate pînzele sus, Pentru patrie, Revanşa, Clipa (Premiul ACIN, 1979), Burebista, Misterele Bucureştilor, Supravieţuitorul. A mai publicat volumul de versuri Frumoasa spaniolă, frumoasa suedeză (1995).
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/hC4rbysjLwk/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)