Actualitate
FOTO-VIDEO: Cel mai vârstnic speolog activ din lume, prof. dr. Iosif Viehmann, în cercetare la Gârda de Sus
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/sf0PC_a7KIg/hqdefault.jpg)
Această performanță îl face cu siguranță cel mai vârstnic cercetător speolog activ în viață. El a parcurs pasaje dificile din peșteră pentru a studia formațiuni excentrice cu o localizare deosebită, el fiind unul din cercetătorii care au descris mecanismul de formare a acestor formațiuni care sfidează gravitația, crescând în toate direcțiile.
Iosif Viehmann este singurul cercetător în viață al Institutului de Speologie “Emil Racoviță”, care a avut privilegiul să-l cunoască pe Emil Racoviță (1868-1947), fondatorul Biospeologiei și al primului Institut de Speologie din lume, întemeiat în 1920 la Cluj.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/01/Tobimar-Angajari.gif)
„Mulțumim Administrației Parcului Natural Apuseni, Comisiei Monumentelor Naturii a Academiei Române și Comisiei Patrimoniului Speologic și serviciului public Salvamont Alba”, a transmis președintele Asociației Speologică Sfinx Gârda, dr. Christian Ciubotărescu.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/sf0PC_a7KIg/hqdefault.jpg)
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/01/artinstall3.gif)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
gicu
joi, 09.05.2013 at 07:25
Frumoasa alaturare a doua monumente, Pepi Viehmann si discul cu cristale a lui Roru. Nu inteleg ce rol a avut Mos Gerila ala analfabetu ce vorbeste ca politistul din Dabuleni. S’a pus acolo ca sa se vada diferenta?