ACTUALITATE
FOTO-VIDEO: Concert de muzică folk susținut de elevi de la Palatul Copiilor din Alba Iulia, la Târgul de carte „Alba Transilvana” 2016
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/05/IMG_9936.jpg)
Spectacolul de muzică folk din cadrul Târgului de carte „Alba Transilvana” a început duminică, de la ora 10.00. În acest an, o parte dintre copiii talentați de la Palatul Copiilor din Alba Iulia, coordonați de prof. Daniel Avram, au cântat și i-au încântat pe iubitorii de muzică folk, pe părinții sau bunicii prezenți în spațiul de evenimente de la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia.
Pentru câțiva dintre copii, spectacolul a reprezentat o premieră, fiind pentru prima dată când au cântat solo (singuri). În cadrul evenimentului, fiecare elev a cântat, la chitară, câte o piesă, iar la sfârșit au cântat cu toții împreună piesa „Alte clipe trăite, alt epilog”.
Printre piesele interpretate s-au numărat „Alba multimilenară”, „Andrii Popa”, „Taina”, „Floare de colț”, „Cântec pentru Charlie Chaplin”, „Vânare de vânt”, „Bună dimineața”, „Balada Meșterului Manole” sau „Din bătrâni”.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/iR8FK6zKZMg/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)