ACTUALITATE
FOTO – VIDEO: „Întâlnirea fiilor satului Sebeșel”, a III-a ediție. Spectacol folcloric și diplome. Școala primară din localitate a primit nume nou
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/jQDSeh3NRZE/hqdefault.jpg)
În prima zi a evenimentului, în prezența sătenilor, dar și a autorităților locale școala primară din Sebeșel a primit numele lui „Duvlea Zdrenghea”. La școala din localitate s-a vernisat și o expoziție etnografică și de fotografie cu aspecte din viața satului de ieri și de astăzi.
La căminul cultural s-a dezvelit o plăcuță cu numele lui Sava Henția, unul dintre pictorii români, care s-a născut la Sebeșel și care a participat la Războiul de Independență (1877-1878). A pictat numeroase scene de campanie și a fost considerat un adevătrat reporter de război. Tot aici s-a lansat și cartea „Studii lingvistice” a autorului Mircea Zdrenghea.
În cadrul evenimentului, primarul comunei Săsciori, Nicolae Florin Morar, cu sprijinul Asociației „Fiii satului Sebeșel – 2009” a acordat diplome fiilor satului care s-au remarcat în diverse activități de-a lungul timpului.
Duminică, în ultima zi de întâlinre a fiilor satului la monumentul eroilor din localitate a avut loc un Te-Deum, cu depunere de coroane de flori. Nu a lipsit nici parada populară a localităților Săsciori, Loman, Căpâlna și Sebeșel.
Pe scena inaugurată cu acest prilej și amplasată pe stadionul din localitate s-a desfășurat și un spectacol folcloric și artistic. Astfel că evenimentul s-a încheiat cu momentele oferite de Fanfara Județului Alba, soliste ale Ansamblului Folcloric, precum Floricica Moga și Maria Filimon, dar și de ansamblurile de dansuri din localitățile de pe valea Sebeșului.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/jQDSeh3NRZE/hqdefault.jpg)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)