EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Paradă extraordinară cu călăreți și torțe, la „Sărbătoarea Libertății” de la Blaj. Peste 1.000 de oameni s-au alăturat „coloanei”
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/MoktomGTlEo/hqdefault.jpg)
„Marșul lui Iancu” a fost tonul de plecare de la kilometrul 0 din Blaj, iar imediat după fanfara din Alba Iulia, care a condus parada, a urmat „Avram Iancu” pe calul său alb. Alți călăreți din Tiur s-au succedat, după care au pășit în „coloană” cel puțin 1.000 de oameni din Blaj, care cu sau fără torțe în mâini, și-au dorit să duccă mai departe tradiția acestei parade.
Dacă grupul de călăreți a fost urmat de primarul Blajului, Gheorghe Rotar, alături de președintele Consiliului Județena Alba, Ion Dumitrel și fiul primarului din Blaj.
Organizatorii și-au dorit să respecte pe cât posibil adevărul istoric astfel că în avangarda paradei s-a aflat Avram Iancu pe al său cal alb, întruchipat de Mihai Tarko, solistul grupului folcloric Obârșia.
Seara s-a încheiat cu plimbarea fanfarei de la centrul de cultură „Augustin Bena” prin parcul „Avram Iancu”, iar melodia „Trecea Fanfara Militară”, din repertoriul lui Dan Spătaru, a fost ultima interpretată de membrii fanfarei.
FOTO-VIDEO: Cătălin CRĂCIUN
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)