FOTO-VIDEO: Partoș Team Racing și Sincron, în finala Descoperă Rowmania 2024, la Alba Iulia. Cine a câștigat competiția de vâslit

Competiția de vâslit în canotci de 10+1 „Descoperă Rowmania”, ediția a X-a, desfășurată sâmbătă la Alba Iulia, a fost câștigată de echipa Partoș Team Racing. Pe locul al doilea s-a clasat echipa Sincron.

Câștigătorii etapei locale vor participa în finala ce se va desfășura în cadrul Festivalului Ivan Patzaichin, la Tulcea.

Reamintim faptul că 16 echipe s-au înscris sâmbătă, 3 august, la concursul desfășurat în zona podului de peste râul Mureș din cartierul albaiulian Partoș. Este vorba despre:

• Paps

Echipa Partoș a încheiat finala cu timpul de 30:48, iar echipa Sincron a obținut timpul de 34:36.

Evenimentul a fost realizat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 împreună cu Primăria Municipiului Alba Iulia și Clubul Sportiv Municipal Alba Iulia.

Descoperă Rowmania este o campanie de promovare a patrimoniului hidrografic românesc, inițiată în urmă cu aproape 12 ani de Ivan Patzaichin, în încercarea de a îi reconecta pe oameni la natură, având ca instrument canotca și ca activitate vâslitul.

În fiecare an, turneul se încheie cu finala națională, desfășurată la Festivalul Internaţional al Bărcilor cu Vâsle – Rowmania FEST, re-denumit, din 2021, Festivalul Ivan Patzaichin, din Tulcea, unde câștigătorii etapelor locale sunt invitați să participe în ultima fază a competiției.