Eveniment
FOTO-VIDEO: Separatoare din cauciuc montate pe strada Calea Moților din Alba Iulia, pentru eliminarea manevrelor periculoase

Administrația locală din Alba Iulia a luat măsuri pentru îmbunătățirea siguranței rutiere pe una dintre arterele principale ale municipiului. Autoritățile au amplasat recent, pe strada Calea Moților, în zona intrării principale în parcarea supermarketului Kaufland, separatoare din cauciuc între cele două benzi de circulație aflate pe sensul de mers spre cartierul Micești.
Prima bandă este rezervată șoferilor care merg dinspre Stadion spre cartierul Micești, în timp ce banda a II-a este dedicată celor care fac stânga, pe strada Detunata și celor care merg înainte, spre Micești.
De asemenea, separatoarele de sens obligă șoferii care ies din parcarea supermarketului să facă dreapta, spre cartierul Micești.
Nu de puține ori, o parte dintre șoferii care ieșeau cu autoturismele din parcarea supermarketului treceau peste linia continuă aflată înaintea trecerii de pietoni, pentru a se încadra pe banda 2 și a vira mai apoi stânga pe strada Detunata.
De asemenea, au fost și cazuri în care șoferi grăbiți au trecut chiar și peste linia dublă, pe sensul opus de mers, spre intersecția semaforizată din zona Stadion.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dan C
miercuri, 25.06.2025 at 12:20
Unde ai vazut tu linie continua inaintea trecerii de pietoni ?Este doar linia dubla care separa sensurile de mers.
albaiulian
miercuri, 25.06.2025 at 12:52
Si tot nu au facut nimic in legatura cu trecerea aceea de pietoni unde s-au intamplat atatea accidente cu pietoni. Cei drept e mai ieftin sa pui cauciucuri decat semafoare acolo unde e chiar nevoie….
Costi
miercuri, 25.06.2025 at 13:10
Poate era bine un sens giratotiu in zona sau semafoare care sa ajute pe cai ce iasă din parcare.
Urbanistu'
miercuri, 25.06.2025 at 14:50
Iesirea din acea parcare ar fi fost ideal sa fie pe langa Baziunul Olimpic si anume pe strada Alcala de Henares direct in Bulevardul Republicii, si de acolo se poate foarte usor merge mai departe in toate directiile…DAR cineva si-a facut o parcare de tiruri acolo (fain loc si-a gasit) si nu stiu daca primaria este dispusa sa expropieze sau daca are bani pt asa ceva….pacat.